PesPes

Najčastejšie chyby pri výcviku psa, ktoré robíme takmer všetci

 Michaela Galambošová   22.02.2021   0

Krátko po svadbe sme si kúpili psa. Krásneho nemeckého ovčiaka. Naivne som si predstavovala, ako budem s ním chodiť na dlhé vychádzky. Mala som aj samozrejme odvážnejšie predstavy. Začnem s ním behávať a stanem sa hviezdou dediny. Miesto pártýždňového šteňaťa sme dostali polročného psíka. Dala som si ho na vôdzku.

Aladár vyštartoval a ťahal ma od plota k plotu. Takmer som to vzdala. S Aladárom sme sa dopustili snáď všetkých možných chýb. Vy sa na nich môžete poučiť:

shutterstock

Beriete psa ako človeka

Nášmu „superťahačovi“ sme skúšali prehovárať do duše. Nepomohlo to. Stále mal na tvári zmätený výraz. Nakoniec nám došlo, že pes nie je človek a preto nebude rozumieť našim zložitým súvetiam. Zjednodušili sme povely, ktoré sme viac nemenili za iné. Na jeden povel používajte jeden výraz. Ak raz budete na psa kričať „K nohe,“ druhýkrát „Poď sem“, či „Kde sa túlaš!“ nebude vám rozumieť.

Trénujete psíka príliš dlho

Zatiaľčo mi dokážeme pri učení stráviť aj niekoľko hodín denne, pes sa dokáže veľmi rýchlo vyčerpať. Menej je viac. Platí to aj pri výcviku vášho štvornohého chlpáča. Ideálny čas na trénovanie psa by nemal presiahnuť 10 minút denne. Pokiaľ budete tréning zbytočne naťahovať, výsledkom bude obojstranná frustrácia.

Neustále opakovanie príkazov

Povel psíkovi zadajte len raz, dbajte však na dostatočnú intenzitu hlasu. Ak ho zopakujete 5-6-krát, pes si zafixuje, že má čas. Pravdepodobne vás vôbec nebude počúvať. Nepočúva na povel? Skúste ho najprv zaujať. Je dobré mať po ruke nejaký pamlsok, ktorý motivuje psa. Zafixuje si, že poslúchnuť vás sa mu naozaj oplatí.

Používanie násilných donucovacích prostriedkov

Zabudnite na tresty. Je vedecky dokázané, že pozitívna motivácia psa je oveľa efektívnejšia než rôzne tresty, krik či dokonca bitka. Výcvik psa je beh na dlhé trate, ktorý si vyžaduje trpezlivosť. Pre psa je najhoršie, keď v snahe „vychovať ho,“ kombinujete pozitívnu motiváciu s trestami. Chudák pes nebude vedieť, či ho pri príchode k nohe majiteľa čaká trest alebo odmena.

Zlé načasovanie

S tréningom psa začnite, keď vidíte, že je spokojný, napapaný a vyvenčený. Má dobrú náladu a chce sa hrať? Určite to využite a začnite trénovať. Pokiaľ vidíte, že ho niečo trápi, radšej tréning odložte na neskôr, inak si pes začne spájať tréning s nepríjemnou skúsenosťou.

Nepravidelnosť

Psa rozhodne nestačí trénovať iba raz za týždeň. Aby si váš psík upevnil všetky návyky a povely, je každodenný tréning nevyhnutnosť. Cesta do cieľa začína po malých krokoch. Začnite s jednoduchým povelom, ktorý cvičte každý deň. Až keď vidíte, že si ho pes naozaj osvojil, prejdite na zložitejší kúsok.

Odmeňovanie negatívneho vzorca správania

Áno, aj my sme skúšali „ukecať“ nášho Aladára. Keď ťahal o stošesť, pokúsila som sa ho podplatiť pamlskom. Že to nebol až taký dobrý nápad, som pochopila až neskôr. Pes má dostať odmenu len vtedy, keď robí správne. Inak bude presvedčený o tom, že na ťahaní vôdzky nie je nič zlé. Odmena by mala psa motivovať k tomu, aby častejšie opakoval určitý vzorec správania. Inak stráca svoj zmysel.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised