PesPes

Najvhodnejší pes k malým deťom

 Viera Mikulová / Redakcia   01.10.2017   24

Pri rozhodovaní akého psa do našej rodinky som preštudovala snáď všetky známe i menej známe plemená. No vždy som skončila na bode, ktorý by mohol byť vážnym problémom. 

Až do chvíle, kým som nenarazila na články o jednom teoreticky známom avšak prakticky málo videnom a napriek mylným predstavám nenáročnému plemenu – dlhosrstá kólia. Je to plemeno spájané s mnohými predsudkami – nakoniec aj mňa museli presvedčiť skúsenosti iných chovateľov.

shutterstock

Pri rozhodovaní som rozmýšľala ako by mal bežný deň  (v školskom roku) so psom v našej rodine vyzerať? Ako by sa mal správať pes k mojim deťom? Čomu sa chcem vyvarovať? Akú úlohu by mal zohrávať v rodine?

Požiadavky na psa

Je toľko plemien vhodných k deťom, ale pri veku 1 rok až 9 rokov je dôležité:

  • Aby to bol pes, ktorý sa zahrá s najstarším, no pritom nechtiac neublíži najmladšiemu.
  • Nerada by som aby plzlo stále – upratovania mám dosť!
  • Keďže susedov máme blízko – nesmie štekať len tak bez podstatného dôvodu.
  • Musí to byť pes, ktorého bude môcť venčiť aj dieťa bez toho aby ho povláčil po chodníku ak uvidí napríklad mačku.
  • Nie sme veľkí športovci, preto očakávam, že pes bude ležať vedľa mňa na gauči keď budem doma a prechádzky nebudú dlhšie ako hodinku každá počas týždňa.
  • Očakávam, že bude mojim deťom kamarátom i ochrancom.

Aké sú teda kólie?

Kólia dlhosrstá patrí k menej náročným psom, učí sa veľmi ľahko, rýchlo a s radosťou. Je nesmierne oddaná svojej rodine. Je to pes, ktorý ma srsť so samočistiacou funkciou. Pes, ktorý je kamarátom malým i veľkým. Voči cudzím je zdržanlivejší, no v prípade potreby je dobrým strážcom.

Pozor však neznáša tvrdé fyzické i psychické zaobchádzanie. Na kóliu netreba kričať, ona pochopí už len keď sa na ňu škaredo pozriete, prípade mierne zvýšite hlas!

Ešte jedna vlastnosť kólii je štekavosť – kólie štekajú, ak majú na to dôvod, pri hre vonku možno častejšie, no väčšina majiteľov sa zhoduje na tom, že doma v byte sú tiché.

Na rozdiel od iných plemien nevyžaduje neustálu pozornosť. Nežiarli na deti, či iných členov rodiny. Má rada pohyb, no radšej prítomnosť svojho pána. Dlhšie prechádzky aspoň cez víkend však prospejú aj ľuďom aj psovi. 

 

shutterstock

Starostlivosť o srsť

Strach z nadmernej starostlivosti o ich srsť nie je založený na pravde.  Stačí raz za týždeň za dva prečesať – trvá to asi tak max 5 minút. 

Častejšie (2 – krát do týždňa) treba prečesať srsť za ušami, na slabinách a lakťoch – má inú kvalitu a plstnatie – no ak sa tak stane môže sa to jednoducho odstrihnúť – samozrejme ak sa zrovna nechystáte na výstavu.

Srsť kólii sa nestrihá, ma špecifické vlastnosti, ktoré ju chránia pred chladom v zime a teplom v lete. 

Čo sa týka pĺznutia, prebieha obyčajne 1–2× do roka. Mimo tohto obdobia sa srsť kóliam príliš neuvoľňuje. Odpadnutá srsť je navyše ľahko odstrániteľná. Nikam sa nezapicháva ako pri krátkosrstých psoch a dá sa jednoducho zotrieť mokrou handričkou, lepiacim valčekom alebo povysávať za pár sekúnd.

Kólie a deti

Kólie dlhosrsté sú nesmierne citlivé psy, milujú deti má k nim veľmi ideálny vzťah. Nedá mi neuviesť úryvok z popisu tohto plemena od chovateľky MVDr. Zubrickej, ktorý ma ako matku úplne „dostal“:

„...Pri nej sa človek nemusí báť ani nepredvídateľného ublíženia. Ona dá pozor ešte aj na to, kde položí každú labku, kadiaľ prejde, akou silou sa oprie o dieťa, či pri hre nevrazí do dieťaťa. Sú to maličkosti, no vo vzťahu dieťa a pes nesmierne dôležité. Svojou empatiou vždy prežíva šťastie i smútky každého člena rodiny – vrátane toho najmenšieho. Svojmu majiteľovi sa prispôsobuje vždy a to v takých detailoch, akým je napríklad tempo na vychádzkach. Neťahá, nezvykne sa vytrhávať z vôdzky pri náhlom impulze apod. V tom sú obrovské výhody kľudného, nepojašeného psa, ktorý najprv rozmýšľa a až následne koná.“

„Kóliu nikdy neomrzia detské hry a najmä ich spoločnosť. Ak sa deti rozhodnú že si zahrajú spoločenské hry alebo sa budú venovať aktivite ako kresleniu či pozeraniu rozprávok, kólia si ľahne na zem k nim – šťastná a spokojná, že môže byť s nimi. Nebude otravovať alebo sa vnucovať, spokojne si oddýchne a trpezlivo počká na ďalšie aktivity. „ hovorí zo svojich skúseností Katarína Schmiesterová.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.2 z 5. Celkom 16 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku
Timea napísané 20.03.2019 21:55

moje deti maju bigla, mame ho od šteniatka, takže sme si ho vychovavali. Je velmi šikovny a miluje Brit granule s lososom, nevie sa ich nabažit

Berunka napísané 20.04.2019 16:18

na ako dlho vam tie granule vystačia? Davate k nim ešte niečo, alebo je to iste niekolko dni po sebe, kym to všetko nezje?

sunny18 napísané 07.08.2019 21:07

to je rozne. Zaleži na tom čo všetko mu davaš, ako často mu granule davaš a ake vleke balenie granul kupuješ

Katka napísané 26.12.2015 10:09

Nám priatelia doporučili mopslíka a myslím, že to bola dobrá voľba. S dětmi si rozumie, je pokojný a zároveň veselý. So všetkým ostatným nám poradili v ZOODOMe - kupujeme tam granule, maškrty, na zimu oblečky i obojky, keď sa chceme parádiť

Peter napísané 03.10.2018 16:46

My máme malého bradáča, a tiež sme spokojní. Je verný a maznavý, poslušný, neagresívny, nepĺzne, tak akurát aktívny k deťom. Jediná vec, s ktorou stále pracujeme, je jeho potreba strážiť, upozorňovať nás na každého cudzinca a všetko podozrivé. Dá sa utíšiť, ale vždy pre istotu štekne, keď príde niekto nový alebo sa stane niečo neočakávané. Ale to je v podstate aj výhoda, stráži nás aj deti. Odkedy ho máme, tak aj lepšie spávam, lebo viem, že keby sa niečo zásadné dialo, tak pes to okomentuje ako prvý.

Zuzana napísané 16.12.2015 16:04

Kolie som milovala od detstva a strašne so po nej túžila. Sen sa mi splnil až pred dvoma rokmi. Mali sme vtedy 5-ročného syna a o mesiac sa narodila dcerka. Neľutujeme, že sme si ju zadovážili, deti rastú spolu s ňou, je to naozaj úžasne inteligentné, citlivé a empatické zviera a vobec sa nebojím, že by mohla deťom ublížiť

Miroslav napísané 01.11.2015 21:18

K deťom by som rozhodne zobral Samojeda, jedno z najmilších a najmierumilovnejších plemien vôbec.

petguards.eu/blog/samojed_o_plemene_v_otazkach_a_odpovediach/2015-11-01-7

Oksi napísané 03.09.2015 11:39

Ahoj. Ja mam možnosť kupjem psa, nemam varim. Kupujem granule pre psov veľké balenia v obchode semilton.sk/zoo/food-for-dog/ to je veľmi pohodlne pre mňa. Ale obávam sa, že takáto diéta môže poškodiť psíkovi. Môžem teda kŕmiť psa len suchým krmivom?

Váš komentár

zuna napísané 29.10.2013 15:07

Mozem potvrdit, ze vsetko, co ste napisali v clanku, je pravdive!

Tiez sme zvazovali pred 4 rokmi, akeho psa k malým detom a do zahrady. Padlo rozhodnutie: kolia. Nikdy sme to neolutovali. Nesmierne krasny, dostojny, citlivy psik, velmi dobry spolocnik, milacik nas vsetkych. Za ziadneho ineho by sme ho nevymenili.

Marianna napísané 29.10.2013 10:38

Ja som bola odmalička zamilovaná do kólií, sú to naozaj vznešené a inteligentné psy. V byte si ale kóliu neviem predstaviť, predsa len patrí k veľlkým plemenám. A tak sme sa rozhodli pre šeltiu, ktorá je vzhľadovo a aj povahovo takmer kópiou kólie, ale v malom "vydaní". A naše rozhodnutie neľutujeme. Kúpili sme šteniatku synovi k 5-tym narodením, aj keď to bol určite skôr darček pre mňa. Je to fantastický, inteligentný, hravý psík. Máme ho už takmer rok a nikomu neublížil, čo sa detí týka, tak je to naozaj vhodné plemeno s neuveriteľnou trpezlivosťou, skôr sme mali obavy, aby dieťa neublížilo jemu. Nikdy na deti nezavrčal, určite nekusol, občas si ale požičiava hračky..... Má rád behanie, ale to nám vyhovuje, veď deti sa potrebujú vonku vyblázniť do sýtosti. Jednoznačne kólie a šeltie môžem len a len odporúčať ako plemeno absolútne vhodné pre deti, neuveriteľne inteligentné, hravé a krásne.

babka napísané 23.09.2013 13:37

Pre Inge:

Som tiež babka,možno aj komótna ,kvôli bolestiam,ktoré každý starý človek má. Určite aj ten čo tvrdí,že ich nemá.

Preto v žiadnom prípade babke nekupuj KÓLIU!Starší človek potrebuje malého psa,nie takého čo ho pes povláči kde -kade. Ja zo svojej skúsenosti by som radila psíka,nie fenku a aj ten aby bol kastrovaný. Inak by babku popreháňal aj malý pes ak zacíti hárajucu fenku.Ak poznáš nejakého chovateľa ,ktorý má psa pokojnej povahy,nemusí byť čistokrvný. Krížence sú veľakrát múdrejšie a zdravšie ako čistokrvné psy.

Viera napísané 27.09.2013 23:01

Kolie nevlacia druhych - su citlive a prisposobuju sa psovodovi. Mozno existuju vynimky, ale pokial sa svorka neroztrusi, tak sa drzia blizko, inak zgrupuju clenov svorky. Inak mojho 4rocneho syna netaha a to ju ma nakratko. Je lahko cvicitelna a vnimava. Moze byt velkou oporou.

Lola napísané 03.11.2017 12:38

Je zaujímavé co si ludia o klasických koliach myslia. Podla mojej skusenodti je to hlúposť, tieto kolie su iba kolie, ale je plemeno psika, ktorý je ku každému typu človeka. Border kolia, to je psik velmi múdry a hlavne chápavý, ked sa Vam nechce ist prejsť sa tak nic sa nestane. Iba si zaobstarajte nejakú hračku a psika zamestnajte s ňou. Kolie nie su take nenáročné ako tu pisu plznu a riadne, treba si dať pozor lebo môžu mať vrodenú vadu ktora sa neprejaví hned ale aj za pol roka a viac. A potom je to uz problem, tiež neviete koliu (ak žijete v paneláku) zabaviť mentálne vyčerpávajúcimi hramy, lebo nie su tak inteligentne. Ale ked si uz raz niekoho z psíkov zamilujete je vam jedno aký je hlavne ze vas ma rád a ton on ma vždy...

Viera napísané 27.08.2013 23:12

Pozdravujem,

ak mate skusenosti s koliami - sem s nimi :-). Pred napisanim clanku som sa stretla s chovatelmi kolii desiatky rokov posobiacich na SK a v podstate sa zhoduju na tom co je uvedene v clanku. Takze opacny nazor alebo ine skusenosti su VITANE, prosim ale na zaklade skusenosti!

Co sa tyka charakteristiky - ziaden popis ziadneho plemena nesedi 100% na vsetky jedince danej rasy, nie?:-)

 

Vlastnosti psa su myslene vseobecne. Podla nich sa rozhoduje novy majitel o plemene a potom sleduje kazde zviera v rodokmeni. K presnej povahe a roznym reakciam konkretnych jedincov v rodokmeni sa asi vela ludi nedostane. Nie je bezne, ze novi majitelia poznaju detailnu povahu kazdeho zvierata zastupeneho v papieroch steniatka (ak sa mylim opravte ma kludne :-) ). Velmi zalezi na socializacii u chovatela i novej rodiny, skusenostiach s detmi, kolko a kto sa stencu venuje a podobne.

 

Jak browsujem tak browsujem i po zahranicnych strankach kolie su vraj vhodne psy k MALYM detom - co nie je samozrejmost a to u mna rozhodlo - tak nam drzte palce nech vyberieme dobre stenco. Tesim sa na dalsie prispevky. smile

 

Viac o koliach a psich sportoch uvediem o dva tyzdne 7.9. je v Hurbanove vystava kolii tak mozem dotazat viac chovatelov, ak chcete nieco vediet alebo overit kludne napiste co by vas o koliach zaujimalo.

Inge napísané 27.08.2013 23:22

My mame velmi staru babicku, je uz taka komotma. Uvazujeme nad psikom pre nu. Myslis, ze by k staremu pomalemu cloveku bola kolia rovnako " vnimava a ohladuplna" ako k detom? Byvame blizko, urcite by sme jej s detmi s psikom pomahali.

Viera napísané 20.09.2013 12:54

Po steniatku treba velmi casto upratovat kym sa nenauci hygiene. Pokial by ste vsak mali uz naucene zvieratko, tak si myslim a nakoniec najdes si to aj na roznych portaloch o terapiach pre seniorov, ze starsim ludom dodavaju zvierata psychickej sily a optimizmu, cize odpoved znie ano, ale treba poriadne zvazit, co by babicka vsetko okolo psika zvladla robit - nasa babka v 80-tke rylovala zahradu rychlesie ako ja :-) a to stihla pred tym este upratat a na napiect kolac.

Jana napísané 16.10.2017 15:07

Odporúčam jednoznačne psíka z útulku, je tam veľa psíkov vhodných k seniorom. My sme si vzali veľkého psíka z útulku k 7 ročnému dieťaťu a už by sme sa nikdy nerozhodli inak. Najlepšia voľba!

Peter napísané 03.10.2018 16:38

Psík z útulku je super, ale pre človeka, ktorý so psíkmi nemá žiadne skúsenosti, to je aj isté riziko.

 

Najlepšie sa socializuje šteniatko v citlivom veku, myslím, že to je 8-14 týždňov. Predtým je to príliš skoro, ešte je závislé na matke, potom už je príliš "dospelé".

 

Teda prakticky aj každého psíka z útulku si beriete ako "dospelého" a sú isté hranice, ako ho vychováte a akým výchovným problémom sa dá ešte predísť/skorigovať ich.

katka napísané 27.08.2013 09:02

ale ved nech je - ja jej naozaj drzim palce ak si ide psika kupit.

 

poznam vsak vela ludi ktori boli nadseni z nejakeho plemena podla knizky a vyrokov chovatelov..... po zakupeni nasledovalo hlboke sklamanie Redface

 

je treba si uvedomit ze plemeno je len urcity vizualny a povahovy standard - ked sa narodi tym istym rodicom 10 steniat kazde bude mat inu povahu, temperament a vlohy...

a taktiez pes nerozumie ludskej reci - ak s nim nebudu vediet komunikovat po psovsky taktiez to nebude fungovat...

pes nie je televizor Big Grins Big Grins ale zive stvorenie

Tana napísané 27.08.2013 22:55

Suhlas

katka napísané 26.08.2013 20:33

smile smile smile smile

tie poziadavky na psa su maximalne utopisticke

a taktiez neverim ze vsetky kolie splnaju ten romanticky uryvok na konci - kazdopadne drzim palce ked si tu svoju koliu pojdete vybrat tak na tu sa to bud ehodit ....

pride mi to ako PR clanok nejakej chovnej stanice - dobre som sa pobavila...

Tana napísané 26.08.2013 22:33

Alebo je len autorka nadsena, to je dovolene, nie?zwinker

Nattalli napísané 07.06.2019 14:15

pes je živy tvor a aj ten ma narok na nejake zdravotn eproblemy. Patri to k tomu. A u psov su to hlavne klby a ak je nevhodna strava, tak aj traviace problemy

dota06 napísané 30.06.2019 13:59

mame doma psika, ale davame mu iba stravu určenu pre psa. Takže mu kupujeme granule a konzervy značky Brit

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Komentáre k článku
Timea napísané 20.03.2019 21:55

moje deti maju bigla, mame ho od šteniatka, takže sme si ho vychovavali. Je velmi šikovny a miluje Brit granule s lososom, nevie sa ich nabažit

Berunka napísané 20.04.2019 16:18

na ako dlho vam tie granule vystačia? Davate k nim ešte niečo, alebo je to iste niekolko dni po sebe, kym to všetko nezje?

sunny18 napísané 07.08.2019 21:07

to je rozne. Zaleži na tom čo všetko mu davaš, ako často mu granule davaš a ake vleke balenie granul kupuješ

Katka napísané 26.12.2015 10:09

Nám priatelia doporučili mopslíka a myslím, že to bola dobrá voľba. S dětmi si rozumie, je pokojný a zároveň veselý. So všetkým ostatným nám poradili v ZOODOMe - kupujeme tam granule, maškrty, na zimu oblečky i obojky, keď sa chceme parádiť

Peter napísané 03.10.2018 16:46

My máme malého bradáča, a tiež sme spokojní. Je verný a maznavý, poslušný, neagresívny, nepĺzne, tak akurát aktívny k deťom. Jediná vec, s ktorou stále pracujeme, je jeho potreba strážiť, upozorňovať nás na každého cudzinca a všetko podozrivé. Dá sa utíšiť, ale vždy pre istotu štekne, keď príde niekto nový alebo sa stane niečo neočakávané. Ale to je v podstate aj výhoda, stráži nás aj deti. Odkedy ho máme, tak aj lepšie spávam, lebo viem, že keby sa niečo zásadné dialo, tak pes to okomentuje ako prvý.

Zuzana napísané 16.12.2015 16:04

Kolie som milovala od detstva a strašne so po nej túžila. Sen sa mi splnil až pred dvoma rokmi. Mali sme vtedy 5-ročného syna a o mesiac sa narodila dcerka. Neľutujeme, že sme si ju zadovážili, deti rastú spolu s ňou, je to naozaj úžasne inteligentné, citlivé a empatické zviera a vobec sa nebojím, že by mohla deťom ublížiť

Miroslav napísané 01.11.2015 21:18

K deťom by som rozhodne zobral Samojeda, jedno z najmilších a najmierumilovnejších plemien vôbec.

petguards.eu/blog/samojed_o_plemene_v_otazkach_a_odpovediach/2015-11-01-7

Oksi napísané 03.09.2015 11:39

Ahoj. Ja mam možnosť kupjem psa, nemam varim. Kupujem granule pre psov veľké balenia v obchode semilton.sk/zoo/food-for-dog/ to je veľmi pohodlne pre mňa. Ale obávam sa, že takáto diéta môže poškodiť psíkovi. Môžem teda kŕmiť psa len suchým krmivom?

Váš komentár

zuna napísané 29.10.2013 15:07

Mozem potvrdit, ze vsetko, co ste napisali v clanku, je pravdive!

Tiez sme zvazovali pred 4 rokmi, akeho psa k malým detom a do zahrady. Padlo rozhodnutie: kolia. Nikdy sme to neolutovali. Nesmierne krasny, dostojny, citlivy psik, velmi dobry spolocnik, milacik nas vsetkych. Za ziadneho ineho by sme ho nevymenili.

Marianna napísané 29.10.2013 10:38

Ja som bola odmalička zamilovaná do kólií, sú to naozaj vznešené a inteligentné psy. V byte si ale kóliu neviem predstaviť, predsa len patrí k veľlkým plemenám. A tak sme sa rozhodli pre šeltiu, ktorá je vzhľadovo a aj povahovo takmer kópiou kólie, ale v malom "vydaní". A naše rozhodnutie neľutujeme. Kúpili sme šteniatku synovi k 5-tym narodením, aj keď to bol určite skôr darček pre mňa. Je to fantastický, inteligentný, hravý psík. Máme ho už takmer rok a nikomu neublížil, čo sa detí týka, tak je to naozaj vhodné plemeno s neuveriteľnou trpezlivosťou, skôr sme mali obavy, aby dieťa neublížilo jemu. Nikdy na deti nezavrčal, určite nekusol, občas si ale požičiava hračky..... Má rád behanie, ale to nám vyhovuje, veď deti sa potrebujú vonku vyblázniť do sýtosti. Jednoznačne kólie a šeltie môžem len a len odporúčať ako plemeno absolútne vhodné pre deti, neuveriteľne inteligentné, hravé a krásne.

babka napísané 23.09.2013 13:37

Pre Inge:

Som tiež babka,možno aj komótna ,kvôli bolestiam,ktoré každý starý človek má. Určite aj ten čo tvrdí,že ich nemá.

Preto v žiadnom prípade babke nekupuj KÓLIU!Starší človek potrebuje malého psa,nie takého čo ho pes povláči kde -kade. Ja zo svojej skúsenosti by som radila psíka,nie fenku a aj ten aby bol kastrovaný. Inak by babku popreháňal aj malý pes ak zacíti hárajucu fenku.Ak poznáš nejakého chovateľa ,ktorý má psa pokojnej povahy,nemusí byť čistokrvný. Krížence sú veľakrát múdrejšie a zdravšie ako čistokrvné psy.

Viera napísané 27.09.2013 23:01

Kolie nevlacia druhych - su citlive a prisposobuju sa psovodovi. Mozno existuju vynimky, ale pokial sa svorka neroztrusi, tak sa drzia blizko, inak zgrupuju clenov svorky. Inak mojho 4rocneho syna netaha a to ju ma nakratko. Je lahko cvicitelna a vnimava. Moze byt velkou oporou.

Lola napísané 03.11.2017 12:38

Je zaujímavé co si ludia o klasických koliach myslia. Podla mojej skusenodti je to hlúposť, tieto kolie su iba kolie, ale je plemeno psika, ktorý je ku každému typu človeka. Border kolia, to je psik velmi múdry a hlavne chápavý, ked sa Vam nechce ist prejsť sa tak nic sa nestane. Iba si zaobstarajte nejakú hračku a psika zamestnajte s ňou. Kolie nie su take nenáročné ako tu pisu plznu a riadne, treba si dať pozor lebo môžu mať vrodenú vadu ktora sa neprejaví hned ale aj za pol roka a viac. A potom je to uz problem, tiež neviete koliu (ak žijete v paneláku) zabaviť mentálne vyčerpávajúcimi hramy, lebo nie su tak inteligentne. Ale ked si uz raz niekoho z psíkov zamilujete je vam jedno aký je hlavne ze vas ma rád a ton on ma vždy...

Viera napísané 27.08.2013 23:12

Pozdravujem,

ak mate skusenosti s koliami - sem s nimi :-). Pred napisanim clanku som sa stretla s chovatelmi kolii desiatky rokov posobiacich na SK a v podstate sa zhoduju na tom co je uvedene v clanku. Takze opacny nazor alebo ine skusenosti su VITANE, prosim ale na zaklade skusenosti!

Co sa tyka charakteristiky - ziaden popis ziadneho plemena nesedi 100% na vsetky jedince danej rasy, nie?:-)

 

Vlastnosti psa su myslene vseobecne. Podla nich sa rozhoduje novy majitel o plemene a potom sleduje kazde zviera v rodokmeni. K presnej povahe a roznym reakciam konkretnych jedincov v rodokmeni sa asi vela ludi nedostane. Nie je bezne, ze novi majitelia poznaju detailnu povahu kazdeho zvierata zastupeneho v papieroch steniatka (ak sa mylim opravte ma kludne :-) ). Velmi zalezi na socializacii u chovatela i novej rodiny, skusenostiach s detmi, kolko a kto sa stencu venuje a podobne.

 

Jak browsujem tak browsujem i po zahranicnych strankach kolie su vraj vhodne psy k MALYM detom - co nie je samozrejmost a to u mna rozhodlo - tak nam drzte palce nech vyberieme dobre stenco. Tesim sa na dalsie prispevky. smile

 

Viac o koliach a psich sportoch uvediem o dva tyzdne 7.9. je v Hurbanove vystava kolii tak mozem dotazat viac chovatelov, ak chcete nieco vediet alebo overit kludne napiste co by vas o koliach zaujimalo.

Inge napísané 27.08.2013 23:22

My mame velmi staru babicku, je uz taka komotma. Uvazujeme nad psikom pre nu. Myslis, ze by k staremu pomalemu cloveku bola kolia rovnako " vnimava a ohladuplna" ako k detom? Byvame blizko, urcite by sme jej s detmi s psikom pomahali.

Viera napísané 20.09.2013 12:54

Po steniatku treba velmi casto upratovat kym sa nenauci hygiene. Pokial by ste vsak mali uz naucene zvieratko, tak si myslim a nakoniec najdes si to aj na roznych portaloch o terapiach pre seniorov, ze starsim ludom dodavaju zvierata psychickej sily a optimizmu, cize odpoved znie ano, ale treba poriadne zvazit, co by babicka vsetko okolo psika zvladla robit - nasa babka v 80-tke rylovala zahradu rychlesie ako ja :-) a to stihla pred tym este upratat a na napiect kolac.

Jana napísané 16.10.2017 15:07

Odporúčam jednoznačne psíka z útulku, je tam veľa psíkov vhodných k seniorom. My sme si vzali veľkého psíka z útulku k 7 ročnému dieťaťu a už by sme sa nikdy nerozhodli inak. Najlepšia voľba!

Peter napísané 03.10.2018 16:38

Psík z útulku je super, ale pre človeka, ktorý so psíkmi nemá žiadne skúsenosti, to je aj isté riziko.

 

Najlepšie sa socializuje šteniatko v citlivom veku, myslím, že to je 8-14 týždňov. Predtým je to príliš skoro, ešte je závislé na matke, potom už je príliš "dospelé".

 

Teda prakticky aj každého psíka z útulku si beriete ako "dospelého" a sú isté hranice, ako ho vychováte a akým výchovným problémom sa dá ešte predísť/skorigovať ich.

katka napísané 27.08.2013 09:02

ale ved nech je - ja jej naozaj drzim palce ak si ide psika kupit.

 

poznam vsak vela ludi ktori boli nadseni z nejakeho plemena podla knizky a vyrokov chovatelov..... po zakupeni nasledovalo hlboke sklamanie Redface

 

je treba si uvedomit ze plemeno je len urcity vizualny a povahovy standard - ked sa narodi tym istym rodicom 10 steniat kazde bude mat inu povahu, temperament a vlohy...

a taktiez pes nerozumie ludskej reci - ak s nim nebudu vediet komunikovat po psovsky taktiez to nebude fungovat...

pes nie je televizor Big Grins Big Grins ale zive stvorenie

Tana napísané 27.08.2013 22:55

Suhlas

katka napísané 26.08.2013 20:33

smile smile smile smile

tie poziadavky na psa su maximalne utopisticke

a taktiez neverim ze vsetky kolie splnaju ten romanticky uryvok na konci - kazdopadne drzim palce ked si tu svoju koliu pojdete vybrat tak na tu sa to bud ehodit ....

pride mi to ako PR clanok nejakej chovnej stanice - dobre som sa pobavila...

Tana napísané 26.08.2013 22:33

Alebo je len autorka nadsena, to je dovolene, nie?zwinker

Nattalli napísané 07.06.2019 14:15

pes je živy tvor a aj ten ma narok na nejake zdravotn eproblemy. Patri to k tomu. A u psov su to hlavne klby a ak je nevhodna strava, tak aj traviace problemy

dota06 napísané 30.06.2019 13:59

mame doma psika, ale davame mu iba stravu určenu pre psa. Takže mu kupujeme granule a konzervy značky Brit

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised