ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
utorok 20.02.2018 | meniny má Lívia  
PesPes

Obľúbený bernardín alebo „nežný obor“

 Natália Horváthová   31.08.2016   0

O bernardínovi ste už toho iste mnoho počuli či čítali. Ich základná črta – priateľskosť – si získala veľa priaznivcov a tohto psíka možno nájsť najmä v rodinách s deťmi. Mnohí majitelia bernardínov sa zhodujú, že život s ním je radostný, priateľský a plný porozumenia. 

Foto: wallpaperfolder

História bernardínov siaha do 17. storočia, čo z nich robí jedno z najstarších plemien. Hovorí sa, že pôvodne bol vychovaný ako „ťahač“ a „nosič“. Najväčšiu popularitu a uznanie si však vyslúžil od momentu, keď sa stal záchranárskym psom. Podľa legiend boli bernardíny využívané na hľadanie pútnikov v snehových búrkach a závejoch. Dokonca ťahali ľudí spod lavín a tak ich vlastne vymanili už spod istej smrti. V ich prospech hovorila ich hmotnosť, vytrvalosť a veľká odolnosť. S nástupom nových technológií a využívaním vrtuľníkov sa rola bernardínov ako záchranárov skončila.

Bernardín je vnímaný ako mohutná rasa, je to však primerane vysoký a vyvážený pes. Môže byť krátkosrstý s priliehavou a hustou srsťou alebo dlhosrstý so stredne hustou srsťou. Bernardín je pokojné zviera a zasiahne len vtedy, keď naozaj musí.

Povaha bernardína

Vyrovnaný temperament, trpezlivosť, oddanosť, priateľskosť. 

Foto: BING

To všetko sú vlastnosti, ktoré sa pripisujú práve bernardínovi, nazývanému aj „nežný obor“. Práve tieto pozitíva ho predurčujú na život v rodine s deťmi a na spoločenské prostredie. Jeho vzťah k deťom je skutočne úprimný a vo všeobecnosti je oddaný človeku, potrebuje kontakt s ľuďmi, ale aj inými psami. Samozrejme, potrebuje starostlivú a zodpovednú výchovu, aby sa jeho dospievanie a správanie uberalo správnym smerom. Aj keď mnoho ľudí by si tohto psíka rado vzalo do svojej domácnosti, neraz v jeho neprospech rozhodnú fyzické parametre. Bernardína nemožno chovať v byte či v iných stiesnených podmienkach. Práve naopak, potrebuje dostatočný priestor a voľnosť.

Starostlivosť

Ak si zadovážite tohto psíka, počítajte s tým, že sa budete musieť o neho starať.

Foto: Pixabay

Prakticky tak ako o ktorýkoľvek iný typ. Srsť si vyžaduje pravidelné česanie, naopak kúpanie je skôr sporadická záležitosť a treba použiť kvalitný šampón. Občas skontrolujeme, či domáci miláčik nedostal kliešťa alebo blchy. Taktiež by majitelia mali dbať o oči, uši a chrup psa, pazúriky by mali byť krátke.

Ďalšou dôležitou súčasťou života s bernardínom je zabezpečenie vhodnej stravy. Šteňa treba spočiatku kŕmiť tri-štyrikrát denne, mladšieho psa dvakrát. Dbať by sme mali o to, aby krmivo, ktoré mu dávame, obsahovalo všetky potrebné vitamíny a minerály. Ak je psík starší a nie príliš aktívny, je potrebné mu dodávať krmivo bohaté na vitamíny. 

Foto: BING

Treba znížiť podiel bielkovín a vôbec by nemal dostávať kosti. 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 4 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised