PesPes

Pelech pre psa

 Viera Mikulová   17.03.2021   0

Tak ako človek aj pes má svoje návyky a preferencie v správaní či oddychovaní. Obľubuje konkrétne miesto, alebo polohu.

Kúpa pelechu (v tomto článku budem pre zjednodušenie používať termín "pelech" na všetky vnútorné alternatívy psích ležovísk), respektíve miesta, kde bude náš pes oddychovať nie je vždy lacná záležitosť a pokiaľ tam nakoniec odmietne aj spávať je to pre majiteľa často krát nepochopiteľné a frustrujúce. 

www.sxc.hu

 

V obchodoch nájdeme množstvo druhov na výber. A keďže je veľmi veľký rozdiel medzi jednotlivými typmi, vybrať ten správny môže byť docela náročné. 

Aký by mal byť pelech pre psa?

Pelech pre psa by mal spĺňať niekoľko funkcii:

1.Ochrannú

2.Relaxačnú (z fyzického hľadiska)

3.Oddychovú (z psychického hľadis

Treba poznať niekoľko podstatných skutočností o našom psovi:

1.Aký veľký je pes a aký bude v dospelosti?

2.V akej polohe najradšej spáva?

3.Mení často miesto kde oddychuje alebo má vybrané konkrétne 2 – 3 miesta podľa situácie?

4.Má náš pes nejaké zdravotné problémy?

Ochranná fukcia

Ak pes spí, nemali by sme ho úmyselne budiť. Pelech je preto miesto kde by mal byť pes chránený pred okolím. Je to miesto kam keď si ľahne, bude mať kľud. Žiadne dieťa ho nebude hladkať ani akokoľvek chytať.

Preto malé psy obľubujú napríklad tzv. kukane alebo iglu. U väčších psov sa to rieši klietkou / cestovnou prepravkou, ktorá má vnútri matrac a je takmer stále otvorená (veľkosťou musí psovi umožňovať bez obmedzenia sa postaviť, otočiť i ľahnúť si v nej!).

Relaxačná fukcia

Pes počas dňa zväčša spí alebo len tak oddychuje a to je práve činnosť, na ktorú by mal využívať primárne svoj pelech. Preto by mu mal umožňovať rôzne relaxačné polohy ako napríklad ľahnúť si. Ak trpí nejakými zdravotnými problémami jeho pelech by mu mal pomôcť ich minimalizovať, respektíve napriek tomu si oddýchnuť pri minimálnej bolesti či námahe, napr. pes s artrózou nebude mať veľmi pokojný spánok na tvrdej zemi ale skôr na matraci, ktorý mu podopiera celé telo a je umiestnený na zemi aby nemusel skákať keď si chce ľahnúť.

Oddychová funkcia

Zdanlivo tá istá len inak povedané. Pelech by mal pri splnení tejto funkcie zabezpečiť najmä psychický oddych zvieraťu (pri relaxačnej funkcii sme sa bavili skôr o fyzickom relaxe). Preto upozorňujem, že pred kúpou pelechu treba svojho psa trošku poznať. Ak totiž rád spí v klbku je pravdepodobné, že nebude chcieť oddychovať na rovnej podložke ale skôr mu ulahodíme pelechom so zdvihnutými okrajmi alebo kukaňou či iglu. Ak sa rád pri spaní rozťahuje, je rovná podložka vhodnejšia. 

Veľké psy skôr starnú

Veľké psy rýchlejšie starnú a preto skôr začínajú trpieť na artritídu alebo iné neduhy pohybového aparátu. To je najväčší dôvod preto aby pelech pre veľkého psa podporoval jeho kostru pri spaní. Samozrejme aj veľký pes sa vyspí na zemi avšak kvalita jeho spánku nebude taká ako by mohla byť a jeho organizmus začne neskôr trpieť.

Čistenie

Ak neustále čistíte psí pelech, často cestujete so svojím psom, potrebujete vankúš do klietky alebo prepravky zvážte kúpu rovného psieho matraca. Ľahšie sa čistia, skladujú aj prenášajú, často krát sa dajú prať v práčke a sú vhodné aj do sušičky. Poprípade snímateľný poťah pelechu so zdvihnutými okrajmi či vankúša by mohol byť pre Vás ideálny.

Vankúše

Na druhej strane, ak Váš pes obľubuje Vaše vankúše, tie psie budú pre neho vhodné. Hoci sa náročnejšie čistia, námaha stojí za to, nakoľko sú veľmi dobré najmä pre psov s artritídou alebo iným ortopedickým problémom. Tu si treba premyslieť aký veľký by mal byť aby bolo celé telo psa podopreté aj v dospelosti (aj končatiny).

Okrúhly vankúš/pelech

Ak máte doma psa, ktorý spí rád v klbku, potom je tento tvar pre neho ideálny. Týmto typom psov dáva okrúhly vankúš či pelech najväčší pocit bezpečia a komfortu pri spaní.

Obdĺžnikovitý tvar

Spí váš pes natiahnutý tak ako sa len dá? Potom toto je pre neho to pravé orechové. Veľkosť určujte podľa toho aký dlhý bude alebo je váš dospelý pes plus rezerva, tak aby sa celý aj s labami zmestil na svoj matrac.

www.sxc.hu

 

Pelech so zdvihnutými okrajmi

Máte psa, ktorý rád skáče na sedačku a položí si hlavu na opierku? Kúpte mu pelech so zdvihnutými okrajmi. Dá mu pocit bezpečia a pohodlia, keďže bude mať chrbát podložený a chránený, rovnako ho využije ako vankúš na hlavu.

Pozorovanie psa pri spaní je mimoriadne podstatné pre výber správneho pelechu na ktorom bude Váš pes spať. No veľmi dôležité je poznať ako Váš psík spí.

 

  • Je schúlený do klbka alebo natiahnutý?
  • Spí rád sám, v kúte alebo práve naopak v strede izby, kde sa stretáva celá rodina?
  • Vyhľadáva najmäkší vankúš, ktorý máte, na ktorý si ľahne alebo spáva aj na tvrdej podlahe?
  • Vyhľadáva teplé alebo chladnejšie miesta (keď vonkajšia teplota je okolo 15 °C)

 

Podľa toho viete určiť kvalitu materiálu, z ktorého by mal byť pelech, vankúš resp. miesto na spanie pre Vášho miláčika vyrobené. Rovnako aj hrúbku a tvrdosť matracu/výplne určíte podľa preferencii Vášho psa – ak spí rád na tvrdej podlahe nekupujte mu mäkký vankúšik, ale tvrdší matrac/pelech z chladnejšieho materiálu.

Rozhodne kvalitu materiálu nepodceňte a ani spôsob čistenia, radšej investujte do drahších avšak kvalitnejších materiálov, aby Váš miláčik neskôr netrpel.

 

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised