ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
utorok 20.02.2018 | meniny má Lívia  
PesPes

Pes s papiermi alebo bez?

 Bibiána Košáriová/Adriana Ladická   02.12.2017   4

Chcete si kúpiť nový televízor, rozmýšľate o tom, kde ho kúpiť a aký. Väčšina z vás sa asi rozhodne zájsť do špecializovaného obchodu s elektronikou, kde vám poradia, predajú značkový televízor so zárukou a v čase záruky dostanete bezplatný servis. Samozrejme to nebude zadarmo a musíte počítať s istou investíciou, no z televízora sa pravdepodobne budete dlho tešiť a budete mať presne to čo ste chceli.

Niektorí ľudia by sa mohli rozhodnúť kúpiť televízor od priekupníka alebo niekde na burze, síce za malé peniaze, ale s poriadne vysokým rizikom. Myslím, že pre väčšinu ľudí je samozrejmé kupovať si takéto predmety "u špecialistu" a "s papiermi".

U psov je to veľmi, veľmi podobné, tak prečo "papiere" - teda preukaz o pôvode psa - pre veľa ľudí nie sú základnou podmienkou kúpy čistokrvného psa?

shutterstock

Čo je to vlastne ten "preukaz o pôvode"?

Je to niečo ako váš rodný list. Je to listina vydaná plemennou knihou psov. Je v nej uvedené meno psa, chovateľská stanica, pohlavie psa, druh srsti, číslo tetovania, atď. Dôležitou časťou je obvykle 4-generačný rodokmeň, z ktorého vyčítate predkov svojho šteňaťa. Tiež sa doňho môžu zapisovať výsledky na skúškach a výstavách.

Čo zaručuje u psa "preukaz o pôvode"?

PP u psa je zárukou určitých vlastností - zdravotných, exteriérových a povahových. Pri chove psov s PP sa toto všetko sleduje.

Ako vznikajú psi bez PP, tzv. "čistokrvný pes bez PP"?

www.sxc.hu

1. V najlepšom prípade majiteľ feny s PP z nejakých príčin neuchovní fenu. Buďto z časových, finančných alebo iných dôvodov, prípadne len nevybaví pre šteniatka PP. V súčastnosti vačšina klubov povoľuje ponechanie ľubovoľného počtu šteniatok a všetky šteniatka PP dostanú, takže slová "nemá PP lebo bol posledný z vrhu" nemajú opodstatnenie. Je otázne čo toho človeka k takémuto „chovu" vlastne vedie.

2. Fenka môže mať nejakú z chovu vylučujúcu vadu, no majiteľ ju napriek tomu dá nakryť. Šteniatka z takéhoto krytia už preukaz o pôvode dostať nemôžu. Samozrejme šteniatka z takéhoto spojenia nemusia zodpovedať štandardu a je možné, že budú mať nejaký dedičný zdravotný problém (napr. dysplázia, problém s inými kĺbami, problém s chrbticou, hluchota, očné problémy atď.), ktorý sa v chove s PP sleduje. Postihnuté jedince sa z chovu s PP vyraďujú.

3. Niekedy ide o fenku kríženca, ktorá je nakrytá rasou na ktorú sa najviac ponáša. V takomto prípade šteniatka taktiež rodokmeň získať nemôžu. Krásne "šteniatka bez PP" sa nam počas svojho rastu pred očami môžu zmeniť z plemena, ktoré má byť krátkosrsté na dlhosrstého psa, prípadne plemeno krátkonohé na dlhonohého, úplne inej farby atď.

Spomeňme snáď ešte "tiežchovateľov", ktorí chovajú psov len kôli zisku. Tí ich často držia vo veľmi zlých podmienkach. Keď kupujete šteňa, trvajte na tom, že chcete vidieť matku a miesto, kde sú psy držané. Ak vám chovateľ len prinesie ukázať šteňa, je to podozrivé. Tiež trvajte na tom, aby vám chovateľ dal kúpnu zmluvu !!!

Nechcete chodiť na výstavy ani odchovávať šteňatá? Tak načo PP?

PP vás nezaväzuje k chodeniu na výstavy. Je to doklad, ktorý môžete odložiť a nikdy viac nevytiahnuť, ale je to záruka vlastností šteniatka. Zaručuje vám exteriér a povahové vlastnosti vami zvoleného plemena.

Prečo je pes bez PP lacnejší?

Psi s PP sú drahšie, nakoľko procedúry s uchovnením psa/feny, krytie, registrácia chovateľskej stanice, vystavenie preukazu o pôvode atď. predstavuje pre chovateľa určité náklady. Zároveň si psíka kupujete s tzv. ochrannou známkou, ktorá vám zaručuje už spomínaný exteriér a povahu. Seriózny chovateľ vám dokonca môže vrátiť peniaze, prípadne poskytne šteňa z ďalšieho krytia, ak sa zistí že šteniatku napr. nevyrástol jeden zub a iné. Exteriérové a povahové vady sa ani tu nedajú úplne vylúčiť, sú však ojedinelé. Ak náhodou natrafíte na chovateľa neseriózneho, je možné sa naňho v chovateľskom klube sťažovať, u psa bez PP túto možnosť nemáte.

Spomeňme však tiež, že pes si vyžaduje starostlivosť po celý svoj život - 10-18 rokov. Cena šteňaťa, akejkoľvek výšky, bude popri týchto nákladoch len zanedbateľnou položkou.

Čo je to chovateľ a čo je chovný pes?

Chovateľ psov s PP je členom chovateľského klubu daného plemena, ktorý na činnosť chovateľa dozerá. Chovné jedince musia splniť, podľa príslušnosti k plemenu, určité kritériá. Niektorým plemenám stačí posúdenie exteriéru pri čom sa zároveň posúdi povaha, iné musia splniť aj predpísanú skúšku (či už poľovnú, pracovnú alebo inú, ktorá je tiež testom povahy psa), alebo sa posúdi povaha psa "špeciálnou" skúškou na bonitácii. ( bonitácia -zaraďovanie psov do chovu, kde sa posudzuje exteriér a povaha psa) Nezabudnime na fakt, že plemeno sa rokmi mení a formuje. Nie však samé od seba, mení ho človek so svojimi nárokmi a požiadavkami. V súčasnosti sa diskutuje o "nebezpečných psoch". Pes akéhokoľvek plemena, ktorý sa bezdôvodne prejavuje agresívne voči ľudom alebo iným psom, alebo je naopak veľmi bojazlivý, nie je do chovu zaradený.

Kto kontroluje chovateľov psov S PP?

Na činnosť chovateľa psov s PP dozerá chovateľský klub. Chovateľ je v ňom registrovaný a musí sa riadiť chovateľským poriadkom a dodržiavať chovateľskú etiku. V chovateľskom klube máte možnosť sa na chovateľa sťažovať, ak sa zachová neeticky alebo poruší chovateľský poriadok, a klub ho bude postihovať, môže mu až odňať licenciu a šteňatá s PP už odchovávať nebude môcť.

Kto kontroluje chovateľov psov BEZ PP?

Nikto. Títo ľudia sa nazývajú množiteľmi, lebo nemajú chovateľský zámer, ale iba psy rozmnožujú. Ak produkujú šťeňatá choré, vadné, s dedičnými vadami, dokonca veľmi ťažkými - nikto im v tom nedokáže zabrániť, a ak si takého psa kúpite, nemáte možnosť sa nikde sťažovať, peniaze vám nevráti nikto. Psy bez PP môžu byť s veľmi úzkej príbuzensjke plemenitby, keďže ich predkovia sú neznámi. Je veľmi pravdepodobné že sa v takých vrhoch objavia vady (predkovia neboli predsa nijak sledovaní). Množitelia nerobia nič, čo by bolo v rozpore so zákonom, aj ak by cielene produkovali psy s dedičnou vadou. Hodnota psa bez PP = hodnote kríženca, teda ak si kúpite psa bez PP, kúpili ste si pomerne drahého kríženca.

Nezáleží Vám na PP, ani na tom, či váš pes bude zodpovedať nejakému štandardu? Zoberte si psa z útulku! Ak ste sa v predchádzajúcich riadkoch nenašli a skutočne vám nezáleží na spomínaných výhodách, ktoré vám poskytuje PP, alebo kynologické zväzy, máme pre vás typ na psíka. Poskytnite domov psíkovi z útulku - tie sú plné opustených psíkov čakajúcich na nového majiteľa. Môžete si vybrať šteniatko, alebo aj dospelého psa. Určite v tom množstve psíkov nájdete toho svojho: s velkými očiskami, krásnym kožúškom, či špicatým ňufáčikom. Svoj život naplníte a "jeho" život zachránite. Psy z útulku bývaju veľmi milé a vďačné za to, že sa ich niekto ujal a má ich rád.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.0 z 5. Celkom 5 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie
Komentáre k článku
Juraj napísané 01.01.2016 22:01

Dobrý deň prajem každý čo chová psíkov s pp nazýva ludí čo chovajú psíkov bez pp mnžiteľmi ale vo vätšine prípadov to tak nie je tí ludia sa o nich aspon poctivo starajú nemajú ich iba kvoli vystavam a nezabudaju na potreby tých psov moj nazor

Vika napísané 12.12.2013 21:02

Janka, myslim, ze clanok je napisany hlavne zrozumitelne.

 

Nikto si nemysli, ze by ste vy mali byt mnozitelia, len ma napada, ze odkial mate vy doma vasu fenku - teda predpokladam - je bez papierov? Vies ake ma klby, ake zubky, aku sancu dostat displaziu alebo srdcovu chorobu, alebo oslepnut? Chovatelom psov s PP ide hlavne o to, reprodukovat len zdrave zvierata danej rasy a davaju si ich vysetrit predtym ako pride k prvemu vrhu steniat. Otca steniat vyberaju niekedy par rokov a musi byt dokonale zdravy a krasny a splnat aj povahove vlastnosti danej rasy. Ak fenka alebo pes nema nieco vporiadku, lebo sa to moze stat aj u psov s PP - tak jej proste neumoznia mat steniatka.

 

Myslim, ze na Slovensku je to hlavne o nasej malej informovanosti. O tom, ze sterilizacia fenky alebo kastracia psa bez PP nam pride nejako zvlastne ponizujuca...my zijeme v domacnosti so sterilizovanou suckou LR uz 8 rokov a je z nej super milovana fenka. Dalsia sucka NSDR nam zomrela pred 2 rokmi a ta bola tiez sterilizovana zo zdravitnych dovodov. Nie je to nic neobvykle a nam to velmi ulahcilo zivot na sidlisku medzi viacerymi psami...

 

Tusim som sa nejako nechala uniest. Srdecne zdravim a mozeme podebatovat aj inokedy. pa, v

Jana napísané 18.11.2013 17:15

Máme doma dvojročnú čistokrvnú fenku. Nie sme chovatelia, nechodíme na výstavy, neviem nič o bonitácii a ďalších skutočnostiach ohľadne založenia chovateľskej stanice. Neplánujeme dať našu fenku ani sterilizovať a aspoň raz by sme ju chceli dať nakryť psíkom takej istej rasy, čistokrvným. To sa automaticky staneme množiteľmi čo idú po zisku a predávajú psov so zdedenou vadou? Myslím, že je to jednostranne napísaný článok. Sad

Henrieta napísané 19.11.2013 12:45

Clanok, alebo legislatíva je tak nastavená?

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Komentáre k článku
Juraj napísané 01.01.2016 22:01

Dobrý deň prajem každý čo chová psíkov s pp nazýva ludí čo chovajú psíkov bez pp mnžiteľmi ale vo vätšine prípadov to tak nie je tí ludia sa o nich aspon poctivo starajú nemajú ich iba kvoli vystavam a nezabudaju na potreby tých psov moj nazor

Vika napísané 12.12.2013 21:02

Janka, myslim, ze clanok je napisany hlavne zrozumitelne.

 

Nikto si nemysli, ze by ste vy mali byt mnozitelia, len ma napada, ze odkial mate vy doma vasu fenku - teda predpokladam - je bez papierov? Vies ake ma klby, ake zubky, aku sancu dostat displaziu alebo srdcovu chorobu, alebo oslepnut? Chovatelom psov s PP ide hlavne o to, reprodukovat len zdrave zvierata danej rasy a davaju si ich vysetrit predtym ako pride k prvemu vrhu steniat. Otca steniat vyberaju niekedy par rokov a musi byt dokonale zdravy a krasny a splnat aj povahove vlastnosti danej rasy. Ak fenka alebo pes nema nieco vporiadku, lebo sa to moze stat aj u psov s PP - tak jej proste neumoznia mat steniatka.

 

Myslim, ze na Slovensku je to hlavne o nasej malej informovanosti. O tom, ze sterilizacia fenky alebo kastracia psa bez PP nam pride nejako zvlastne ponizujuca...my zijeme v domacnosti so sterilizovanou suckou LR uz 8 rokov a je z nej super milovana fenka. Dalsia sucka NSDR nam zomrela pred 2 rokmi a ta bola tiez sterilizovana zo zdravitnych dovodov. Nie je to nic neobvykle a nam to velmi ulahcilo zivot na sidlisku medzi viacerymi psami...

 

Tusim som sa nejako nechala uniest. Srdecne zdravim a mozeme podebatovat aj inokedy. pa, v

Jana napísané 18.11.2013 17:15

Máme doma dvojročnú čistokrvnú fenku. Nie sme chovatelia, nechodíme na výstavy, neviem nič o bonitácii a ďalších skutočnostiach ohľadne založenia chovateľskej stanice. Neplánujeme dať našu fenku ani sterilizovať a aspoň raz by sme ju chceli dať nakryť psíkom takej istej rasy, čistokrvným. To sa automaticky staneme množiteľmi čo idú po zisku a predávajú psov so zdedenou vadou? Myslím, že je to jednostranne napísaný článok. Sad

Henrieta napísané 19.11.2013 12:45

Clanok, alebo legislatíva je tak nastavená?

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised