PesPes

Pitný režim pre psa alebo koľko vody je akurát

 Viera Gáťová   08.07.2021   1

Voda vyživuje, čistí a hydratuje všetky živé tvory na zemi, vrátane našich psích spoločníkov. Psov, tak ako aj ľudí, tvorí z 80% voda. Pri jej nedostatku všetci trpíme. 

Foto: Pixabay

Pre správne fungovanie celého tela je voda jeho základnou a nevyhnutnou súčasťou. Voda umožňuje každý metabolický proces v tele, či je to trávenie, dýchanie alebo pulzovanie krvi. Mozog, srdce a svaly nedokážu pracovať bez vody. Krv je tvorená z väčšej časti vodou. Pes môže prežiť dlhý čas bez potravy, ale bez vody nie je schopný prežiť.

Koľko vody potrebuje pes?

Všetko závisí od jeho pohybovej aktivity, veľkosti, veku a počasia, ale vo všeobecnosti sa dá zhrnúť, že pes potrebuje vypiť medzi 55 až 100 mililitrami na 1 kg váhy na deň. Inak povedané 23 kilogramov vážiaci pes má vypiť 1,25 až 2,5 litra vody denne. Ak je pes aktívny a má veľa pohybu, vypije viac.

Ako sa prejaví dehydratácia u psa?

Dehydrovaný pes má lepkavú papuľu, oči tiež vyzerajú akoby suché, koža je vysušená a bez pružnosti. To, či dokážete prekonať dehydratáciu samy alebo či bude potrebné navštíviť veterinára, posúdite sami. Ak ste sa vrátili z prechádzky a váš pes má len trochu suchú papuľku, zvládnete situáciu podaním misky plnej čerstvej vody. Ale ak je pes dehydrovaný tým, že stále zvracia alebo má hnačku, bude potrebovať rýchlu pomoc veterinára.

Foto: INGIMAGE

Letné dni nám prinášajú do života horúčavu a potrebu dopĺňať tekutiny. Dbajte na to, aby váš pes ostal šťastný, zdravý a mal vždy dostatok pitnej vody.

Voda vyplavuje toxíny

Keďže voda preteká telom psa, slúži ako transportér pre nevyhnutný kyslík, ktorý sa chce dostať až k smädným bunkám. Z nich vyplavuje nebezpečné toxíny. Ak by nedochádzalo k takejto výmene, tak životne dôležité orgány ako je srdce alebo obličky by sa zničili a vypovedali by funkciu. Voda teda pomáha čistiť psí organizmus od toxínov.

Voda reguluje teplotu tela

Psy využívajú vodu na to, aby si ochladzovali telo. A to viacerými spôsobmi. Okrem pitia z misky alebo potápaním sa v bazéne, sa ochladzujú zrýchleným dýchaním, a to vyparovaním a uvoľňovaním vody počas dýchania. Toto si treba uvedomiť v lete hlavne pri aktívnych psoch. Keď zrýchlene dýchajú, ochladzujú si telo ale zároveň strácajú cez jazyk vodu.

Voda na dobrý čuch

Voda pomáha psovi udržať si vlhký nos a dokázať celý deň podávať potrebné výkony. Záchranársky pes, ktorý nie je dostatočne hydratovaný, sa môže veľmi ľahko zraniť alebo prestať pracovať. 

Foto: INGIMAGE

Potrebuje mať vlhký nos, aby dobre sledoval stopu a pachy a dobre plnil svoje úlohy. Pes agiliťák nie je shopný dokončiť preteky, ak nemá v tele dostatok vody.

Dostatok vody

Aby ste si boli istí, že váš pes pije dostatok vody, je potrebné zabezpečiť k nej psovi stále voľný prístup. Či je to doma, na poli alebo na tréningu. Ak sa vám zdá, že váš pes pije málo – skúste mu napríklad vodu ozvláštniť nejakou príchuťou z byliniek – materinej dúšky, mäty, levandule – alebo mu vodu núkajte rovno z plastovej fľaše, pridajte do misky ľadové kocky a podobne.

Viete, že zdravie psa závisí od dostatku vody.

Článok bol inšpirovaný radami chovateľky pani Wendy Wilson.

Viac z rubriky PES »»»

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku
Alzbetka725 napísané 02.04.2019 22:09

je velmi doležite davat psovi počas teplych dni štavnatu stravu, aby sa doplnili tekutiny. Niektore granule, konzervy su dostatočně štavnate a v kombinacii s pitnou vodou psa dostatočne osviežia

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Komentáre k článku
Alzbetka725 napísané 02.04.2019 22:09

je velmi doležite davat psovi počas teplych dni štavnatu stravu, aby sa doplnili tekutiny. Niektore granule, konzervy su dostatočně štavnate a v kombinacii s pitnou vodou psa dostatočne osviežia

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised