Pozor na jesenný útok parazitov! Ohrozujú zdravie celej rodiny

Natália Horváthová 0

Leto sa nám pomaly končí, no s ním aktivita parazitov neutícha. Práve naopak. Kliešte sú aktívne aj počas teplých jesenný dní a navyše začína aj aktivita bĺch, pre ktoré je práve toto počasie ideálne. Buďte opatrní!

Foto: INGIMAGE

Okrem toho, že vášmu domácemu miláčikovi hrozia zdravotné problémy, vedia doslova zamoriť blchami aj domácnosť.

Parazity útočia celoročne!

Globálne klimatické zmeny zapríčinili, že aktivita a výskyt kliešťov sa mení. Nielenže sa objavuje v lokalitách, kde nebol po minulé roky zaznamenaný, ale kliešťa prisatého v kožuchu psa môžete nájsť aj v chladnejších mesiacoch. MVDr. Milan Švihran nie raz vyberal psovi kliešťa v zimnom období: „Posledné roky sa kliešte vyskytujú aj v zimných mesiacoch. Posledného kliešťa sme vyťahovali na Vianoce a prvého už 2. januára.“ Pre blchy je ideálne obdobie práve koncom leta, začiatkom jesene.

Neposedná blcha

Blcha je veľmi nepríjemný spoločník. Dokáže uhryznúť až 400-krat za deň a nasať 15-krát viac krvi, ako je jej veľkosť. Na tele hostiteľa prebýva v dospelom stave, kedy hryzie a saje krv. Vajíčka, ktoré tu nakladie, však nelepí a tak voľne vypadávajú do okolitého prostredia. Tým proces pokračuje a zanáša tak do okolia ďalšie vývojové fázy, teda okrem vajíčok i larvy a kukly. Dospelé jedince viditeľné na psovi tvoria cca 5 % celkovej populácie, 95 % sa nachádza v okolí v podobe ostatných vývojových fáz v koberci, na gauči, v pelechu psa,… 

Foto: INGIMAGE

Preto buďte opatrní, aby ste nemuseli volať domov deratizéra. Nepomôže vám ani odchod z domu na niekoľko dní. Blchy dokážu bez potravy vydržať aj rok.

Ohrozuje zdravie

Okrem toho, že je pes nekľudný a neustále sa škrabe, môže byť blcha prenášačom rôznych závažných ochorení od kožných problémov, až po alergiu na blšie uhryznutie. Navyše sú hlavným prenášačom vajíčok pásomnice psej. Jej vajíčka odchádzajú z tela hostiteľa trusom a rozptýlia sa po okolí, kde sa stávajú obľúbenou delikatesou lariev bĺch. Do tela psa sa pásomnica psia dostane vtedy, keď takúto „nakazenú“ dospelú blchu pes prehltne. Veľa diskusii sa vedie k tomu, či dokáže preskočiť blcha zo psa na človeka. Veterinár Švihran upozorňuje: „Pri silnom napadnutí psa sa môže stať, že preskočia i na človeka. Rovnako aj kliešť vie preliezť na človeka, pre ktorého sú prenášačmi nebezpečných ochorení ako lymská borelióza a kliešťová encefalitída, ktoré môžu mať pre zdravie človeka závažné následky.“ 

Foto: Natália Horváthová

Pre psov predstavujú nebezpečenstvo a to ochoreniami psej babziózy, lymskej boreliózy a ehrlichiózy, ktoré spôsobujú poškodenie vnútorných orgánov či dokonca aj smrť. Nepodceňujte celoročnú ochranu! Veľa majiteľov psov sa o ochranu pred parazitmi stará len na začiatku jari. Nezabúdajte, že im nebezpečenstvo hrozí celoročne. Ideálny spôsob, ako psa ochrániť alebo ho zbaviť od napadnutia, je využitie najmodernejšieho antiparazitného prípravku. Najnovším trendom v ochrane psov je použitie ochutených žuvacích tabliet, ktoré účinkujú minimálne tri mesiace a dokážu postupne zlikvidovať nielen všetky blchy v domácnosti, ale aj tie, ktoré sa vyliahnu a budú chcieť psa napadnúť. Švihran tvrdí: „Tableta funguje rovnako dobre proti blchám, ako aj proti kliešťom. Už počas niekoľkých hodín vyhubí všetky parazity nachádzajúce sa na psovi. Jej účinná látka nie je v tele metabolizovaná a v tele sa nekumuluje, čiže nie je zdraviu škodlivá. Rovnako bezpečná je aj pre sučky v reprodukcii.“ Podceňovať by sme nemali ani ochranu mačiek, ktoré tiež môžu napadnúť parazity. 

Foto: INGIMAGE

Pre tie však na šťastie tiež existuje ochrana na princípe takýchto molekúl, a to v podobe pipety. 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár