ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
PesPes

Prečo je fajn mať dvoch psov

 Viera Gáťová   21.09.2017   0

Každý majiteľ psa sa skôr či neskôr začne zaoberať myšlienkou, aké by to bolo mať nielen jedného psa. Je jasné, že ak máte dvoch psov, každý z nich má neustále postarané o spoločnosť. 

Foto: INGIMAGE

Keď nie ste doma a nemôžete psovi venovať čas, zastúpi vás pri hre druhý pes v rodine. Zároveň to pomáha ako prevencia proti nude a rozličným nemilým nápadom, ku ktorým psa privedie nuda.

Hoci mať dvoch alebo i viac psov je výborné, môžu sa nájsť domácnosti alebo situácie, keď to nie je celkom vhodné. Je dobré si ujasniť „pre a proti“ a správne sa rozhodnúť.

Spoločnosť ďalšieho psa a Socializácia

• Ak patríte k ľuďom, ktorí sú v práci veľmi vyťažení, trávite mnoho času mimo domova, vlastniť dvoch psov vás robí spokojnejšími, lebo viete, že sa môžu spolu zahrať, nebudú sa nudiť a budú mať neustále nejaké nové podnety. Nuda a nedostatok stimulácie môžu u psa spustiť rôzne nekorektné správanie, akými sú hryzenie vecí, kopanie jám v záhradke, prehnané štekanie. Spoločnosť druhého psa v dome nielenže zabráni neželanému správaniu, ale zároveň eliminuje resp. minimalizuje strach zo samoty a depresiu.

Foto: INGIMAGE

• Stať sa pánom dvoch psov prináša so sebou úžasný pocit a z výchovného hľadiska aj dobrodružstvo – hlavne pri mladších psoch. Socializácia je výborná pre ich emocionálny vývoj. Keď psi spolu trávia veľa času, pomáha im to vzájomne sa od seba učiť a korektne sa správať k iným zvieratám a k ľuďom.

Postavenie psov vo svorke a ich úloha

• Ak je jeden z vašich psov menej sebaistý, tak prítomnosť druhého, sebavedomého psa, by mu mala pomôcť. Sebavedomý pes dostane pozitívnu úlohu a naučí neistého psa správať sa bez strachu a bez napätia, uvoľniť sa. Tu treba ale upozorniť, že ak by sa stretli dvaja neistí psi s ustráchanou povahou, mohlo by to skončiť zle a dá sa očakávať, že by si vybíjali negatívnu energiu jeden na druhom. Mohlo by prísť až k agresívnemu správaniu.

Benefity pre ľudí

• Dvaja psi znamenajú pre seba navzájom zisk kamaráta a spoločníka. 

Foto: Viera Gáťová

To isté platí aj ako benefit pre človeka, získava s druhým psom ďalšieho parťáka. Zvieratá sú pre ľudí zdrojom pohody. Ak máte ťažký deň a cítite sa podráždený, unavený a na dne, vaši psi vám dokážu pomôcť zrelaxovať a zabudnúť na problémy. Sú pripravení na pohladenie, objímanie, hádzanie loptičiek a aportov, zlepšovať vám náladu.

• Vlastniť psov a starať sa o seba navzájom, znamená znižovať hladinu vášho stresu, podstatne redukovať možnosť dostania infarktu alebo nárastu cholesterolu, či zvyšovania krvného tlaku.

Kvalita spoločenského života

• Dvaja, resp. viacerí psi, zvyšujú u ľudí možnosti na socializáciu a získanie ďalších priateľov. Majiteľ potrebuje chodiť von na dlhšie prechádzky, aby sa psi mohli poriadne spolu vybehať a vyhrať. 

Foto: INGIMAGE

Pritom sa pravidelne stretne s ľuďmi, ktorí majú radi psov, má možnosti porozprávať sa v parku, u veterinára, na cvičisku.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised