Prečo psy považujú svoje výkaly za delikatesu?

Dagmar Jánošíková 4

Pes, ktorému zachutia vlastné výkaly nepôsobí práve najmilšie. Požieranie vlastných, psích, mačacích a ďalších exkrementov je pomerne častým problémom. K nájdeniu príčiny a odstránení zlozvyku je potrebná veľká trpezlivosť. 

Foto: ingimage

Mnohí chovatelia majú problém s tým, že ich psíkovia požierajú vlastné výkaly. Často nepomôže ani kvalitné krmivo či podávanie minerálnych látok a vitamínov. Je to pravdepodobne prejav, že ich organizmu chýbajú nejaké stavebné látky.

Kde sa stala chyba?

Táto téma vyvoláva množstvo dohadov. Najpravdepodobnejším dôvodom však bude nutričný deficit, ako je chýbajúce železo a minerál či vitamín. Príčinou môže byť nesprávna strava s nevyváženými nutričnými hodnotami, ale aj prítomnosť parazitov v tele psa. Tieto príčiny vám pomôže vyvrátiť len váš veterinár.

Ďalším dôvodom môže byť nuda, osamelosť, strach a stres. Psy, ktoré sú uzavreté na malom priestore alebo dvore, často trpia týmto zlozvykom.

Dôležité je, aby ste psa tohto zlozvyku čím skôr zbavili. Požieranie výkalov prináša množstvo zdravotných rizík, najväčším sú parazity. Niektoré sa môžu preniesť i na človeka.

Foto: INGIMAGE

Riešenie problému

1. Obohaťte svojmu psíkovi stravu.

Vo výžive psa chýbajú najmä prírodné stopové prvky, minerály, esenciálne mastné kyseliny a vitamíny. Pes požiera svoje exkrementy a snaží sa tým tieto látky doplniť. To mu však často spôsobí črevné ťažkosti, pretože sa na vnútorných stenách čriev vytvára hnilobný a pre živiny zle priestupný povlak, ktorý psa oberá o dôležité vitamíny a látky prijaté zo stravy. Občasné kupovanie farebných vitamínových tyčiniek nič nevyrieši. Stravu by ste mali obohatiť o vnútornosti alebo kuracie mäso či strúhanú mrkvu. Pokiaľ si však nie ste vedomí žiadnej chyby v jeho kŕmení či výchove a váš psík sa nehodlá vzdať požierania svojich výkalov, navštívte čo najskôr veterinára. Dôvodom môže byť aj porucha funkcie pankreasu alebo silné začervenie.

2. Upracte exkrementy hneď ako je to možné, tak, aby k nim pes nemal prístup.

3. Majte psa pri venčení na vodítku, aby nemohol behať po okolí.

4. Posypte exkrementy prípravkom, ktorý psa definitívne odradí od ich konzumácie. 

5. Venujte sa svojmu psovi – choďte na dlhšie prechádzky, veľa cvičte, hrajte sa spolu a unavte sa.

Korenie

Pokiaľ si váš psík na tento zlozvyk zvykol, bude sa ho zbavovať len veľmi pomaly.  Noste so sebou na prechádzku silné korenie a vždy výkaly posypte. Ak ich ochutná, bude to pre neho nepríjemný zážitok, ktorý si bude s výkalmi spájať. Účinnejšie však bude, ak sa pes naučí reagovať na povely ako ,,fuj“ a ,,nesmieš“. Chváľte ho zakaždým, keď k vám pribehne a „parkovým“ pozostatkom dá pokoj. 

Záleží len na vás akým tónom k nemu budete pristupovať a ako ho to odnaučíte.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (7 hlasov, priemerne: 4,30 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. nemyslím si to. Moj v poslenom čase miluje zelenu travu. Asi mu chybaju nejake vitaminy. A pritom dostava vydatne granule bohate na vitaminy a mineraly

  2. u nas to bolo všetko za odmenu a neskor som ho naučila, že vždy ked sa večer vratime z vonku tak dostane svoju oblubenu pate&meat konzervu

Pridaj komentár