ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
PesPes

Prečo si pes rád zakopáva “poklad“

 Viera Gáťová   10.12.2016   0

Psi veľmi radi zakopávajú a schovávajú rozličné predmety. Niekedy to pre nás znamená, že nájdeme v záhone kostičku alebo hračku shovanú pod kopou čerstvej zeme. Inokedy sa zase TV ovládač môže objaviť pod kopu špinavého prádla, či mobil na gauči za vankúšom.

Foto: INGIMAGE

Hoci sa vám na prvý pohľad zdajú tieto drobnosti odlišné, sú v podstate znakom tej istej veci: váš pes má dobre vyvinutý inštinkt si “svoje veci“ chrániť a mať ich v bezpečí. Vôbec nevadí, že v podstate nie sú jeho ale vaše. Prečo je to tak?

Stručná odpoveď je – lebo to bolo v dávnych časoch dôležité na prežitie.

Diví psi a zakopané poklady

Generácie dozadu, v časoch keď sa diví psi vo svorkách preháňali krajinou, museli sa živiť lovom. Často trvalo niekoľko dní než sa im niečo pošťastilo uloviť, vyžadovalo si to veľa síl a energie. Napokon keď bol lov úspešný, zástup ďalších hladných zvierat bol pripravený zúčastniť sa na hostine. Alebo bol natoľko úspešný, že z hostiny ešte ostali zvyšky, ktoré psi nevládali zjesť. Ako psi vyriešili tento “potravinový“ problém? Úlovok zakopali.

Foto: Pixabay

Zakopávaním zvyškov potravy a kostí zvierat si psi vytvorili prírodnú chladničku. Prach a hlina bránili ostatným predátorom vystopovať psí úlovok, chránili ho pred slnkom a udržovali potravu dlhšie čerstvú. Zároveň dostala potrava akúsi zemnú marinádu a stávala sa chutnejšou.

Prečo aj domestikovaní psi

Je jasné, že naši psi v súčasnosti nehladujú a nemusia si robiť zásoby na horšie časy. Tak prečo si stále radi niečo zahrabávajú? Má to viac príčin.

Inštinkt

Napriek tomu, že váš pes nikdy netrpel hladom, kŕmite ho každý deň, nedokáže si túto prirodzenú túžbu vymazať z prirodzených túžob a inštinktov. 

Foto: Pixabay

Potrebuje si veci, ktoré má naozaj rád „poistiť“ zakopaním niekam do bezpečia.

Dostáva príliš veľa

Opakom inštinktu zakopávania kvôli starým časom keď psi hladovali a chránili svoje úlovky pred predátormi, je že dostávajú príliš veľa potravy. Ste k svojim štvornohým kamarátom príliš štedrí. Dostávajú veľa jedla, veľa hračiek, veľa pamlskov. Pes si pomyslí: „Super! Odložím si ich na neskôr, zídu sa ešte a poteším sa aj potom.“

Kopanie a schovávanie je zábava, poďme sa hrať

Áno, kopanie môže byť aj zábavné a pes sa doň pustí keď sa nudí. Alebo ak naňho nemáte čas, chce si ním jednoducho vynútiť vašu pozornosť. Vtedy zvykne zakopávať lesklé predmety, napríklad hodinky, lyžičku, alebo aj iné vaše obľúbené predmety, ako TV ovládač alebo topánku.

Foto: INGIMAGE

Ako to zastaviť

Najjednoduchší spôsob ako držať na uzde psí inštinkt zakopávať a schovávať rozličné predmety, je obmedziť mu počet dostupných hračiek a pravidelne mu ich obmieňať, aby mu boli vzácne.

Článok je inšpirovaný americkým novinárom a chovateľom Joshom Weiss-Roesslerom.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.7 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised