Prepočítajte si psí vek na ľudské roky

Viera Gáťová 2

Približne od roku 1950 sa traduje ako ekvivalent jedného psieho roku pri porovnaní s ľudským vekom 7 rokov. Aj keď tento vzorec platí už prekvapujúco dlhý čas, skutočnosť nie je tak úplne definitívna. Veľa ľudí ju ale stále používa lebo ide o jednoduchú a rýchlu kaukuláciu. 

Foto: INGIMAGE

Vedci z Washington State univerzity, ktorí sa zaoberajú dĺžkou psieho veku hovoria, že “7 ročné pravidlo” je používateľné, aj keď nie úplne presné.

Jedno vysvetlenie k tomu, ako tento vzorec vznikol je, že pomer 7:1 bol vytvorený ako jednoduchá štatistika, ktorá odrážala fakt, že priemerný vek ľudského života je 70 rokov a priemerný vek psov je 10 rokov.

V súčasnosti Americká veterinárna asociácia uvádza pre porovnanie ľudských a psích rokov nasledujúci model.

Súčasná kalkulácia veku psov

• 15 ľudských rokov sa rovná prevému roku života psa strednej veľkosti

• Druhý rok veku psa predstavuje okolo 9 ľudských rokov

• Všetky nasledujúce ľudské roky sa kalkulujú ako 5 rokov vo veku psa

Ako prišli vedci k takýmto výsledkom? Keďže do týchto výpočtov vstupuje veľmi veľa faktorov, nebudeme si ich úplne všetky uvádzať. 

AVA uvádza, že mačky a malí psi sú vo všeobecnosti považovaní za starých vo veku 7 rokov, ale všetci vieme, že v takomto veku majú ešte veľa rokov života pred sebou. Väčšie plemená psov mávajú kratšiu dobu života v porovaní s malými, a teda ich považujeme za starších už vo veku 5 – 6 rokov. Kategorizácia domácich miláčikov na starých sa robí kvôli tomu, že v určitom veku zvierat začne narastať počet zdravotných problémov, ktoré súvisia s vekom.

Zaujímavým príkladom výpočtu je vek dánskej dogy. Jej priemerný vek, ktorý uvádzajú chovateľské kluby, je 7-10 rokov. Podľa aktuálneho modelu predstavuje 4-ročný pes dánskej dogy 35 ročného človeka. Aj na tomto príklade vidíme, že ide len o približný výpočet.

Foto: INGIMAGE

Keďže v celosvetovom meradle nemáme k dispozícii štatistiky o veku jednotlivých psov, vedci sa spoliehajú na pdaje získané z klubov jednotlivých plemien, poisťovní a veterinárnych nemocníc.

Prečo malí psi žijú dlhšie v porovnaní s veľkými

Tento fenomén trápi vedcov už veľa rokov a stále čakáme na vysvetlenie aký je vzťah medzi hmotou tela a dľžkou života.

Všeobecne povedané, veľké cicavce, ako slony a veľryby, žijú dlhší život ako malé, napríklad myši. Ale prečo teda malé psi žijú naopak dlhšie ako veľké plemená?

Jedno z možných vysvetlení je, že veľké plemená psov majú akcelerované tempo, ich život sa odohráva v príliš vysokej rýchlosti. Vedci sa domnievajú, že každých 2kg telesnej psej váhy skracuje ich dĺžku života približne o 1 mesiac.

Foto: INGIMAGE

Vedci ďalej skúmajú všetky tieto súvisloti v snahe pomôcť veľkým plemenám psov dožívať sa viac rokov a v plnom zdraví.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. nepočitam roky. Poznam, kedy je pes šteniatko a kedy senior. Medzitym je dospely. Podla toho kupujem aj granule, aby dostaval presne tie živiny, ktore potrebuje

  2. neprepočitavam, každy predsa vie, kedy je pes šteniatko, dospely pes a kedy senior a podla toho vyberam aj granule a konzervy

Pridaj komentár