Problém zvaný kliešť

Zuzana Uríčková 0

Mnohí z nás sa po dlhej zime nevedia dočkať jari. Stúpajúca teplota a dlhší deň vyťahujú do parkov a lesov čoraz viac ľudí, z čoho sa tešia najmä drobné parazity, akými sú kliešte. Predstavujú pre nás nie jedno závažné zdravotné riziko.

Nájdete ich takmer všade

Na kliešťa nemusíte natrafiť len na dedine či v parku. Nachádzajú sa takmer na celom území Slovenka, najmä v lesoch, v parkoch, v záhradách, ale aj na lúkach v oblasti listnatých a zmiešaných lesov, na okrajoch lúk, v krovinách do výšky 1 metra. Na obozretnosť by ste nemali zabúdať ani v mestských parkoch a v záhradách, kam sa dostávajú prostredníctvom vtákov, líšok, psov, či iných zvierat. Vyhovuje im teplejšie a vlhké počasie. Najväčšiu aktivitu vykazujú okolo západu slnka. 

Po návrate domov sa dôkladne prezrite

Kliešte majú výborné horolezecké schopnosti. Dokážu sa vyšplhať na krk, medzi vlasy alebo za uši. Po každom návrate z prírody je preto dôležité prezrieť si detailne celé telo. Obľúbenými miestami na prisatie sú najmä miesta s tenkou kožou ako oblasť podpazušia, predkolenná jamka, oblasť slabín, brucha a zápästia. Na ochranu používajte repelenty a vyhýbajte sa pobytu vo vysokej tráve. Ak sa chystáte do prírody alebo na miesto, kde by sa mohol kliešť vyskytovať, myslite na vhodné oblečenie – dlhé rukávy, nohavice a vysoké topánky ideálne svetlej farby. 

Nebezpečné ochorenia

Kliešte sú síce malé, no ochorenia, ktoré so sebou prinášajú sú závažné a pri ignorovaní príznakov môžu mať fatálne následky a zlý dopad na zdravie. Nebezpečné ochorenia sú najmä lymská borelióza a kliešťová encefalitída (infekčný zápal mozgu). Pred kliešťovou encefalitídou sa úspešne ochránite očkovaním, pri borelióze ochrana chýba. Preto dbajte na prevenciu a kliešťom sa oblúkom vyhýbajte. Príznaky ochorenia sa môžu začať prejavovať až po určitom čase, navyše erytém pri borélii sa nevytvára u každého. Pacient si často myslí, že má chrípku, pretože príznaky sú podobné – horúčka, únava, bolesť hlavy,… Prejavy kliešťovej encefalitídy začínajú bolesťou hlavy, postupne svalov, žalúdočnou nevoľnosťou, horúčkou a celkovou únavou. Pri prvých príznakoch neváhajte a ihneď navštívte lekára. 

Nezabúdajte ani na chlpáčov

Včasné rozpoznanie niektorých z prenosných chorôb u psov je pre majiteľa často náročné. Skončiť to môže zle a následky bývajú fatálne. Paraziti môžu spôsobiť vnútorné poškodenie orgánov a v najhorších prípadoch aj smrť. Majiteľ by mal preto svojho psíka ochrániť čo najlepšie. Vzhľadom na to, že množstvo parazitov je na niektoré predtým užívané látky rezistentné, je dobré poradiť sa priamo s veterinárom.

Veterinári majú k dispozícii hneď niekoľko typov prípravkov ideálnych na prevenciu pred vonkajšími parazitmi. Patrí k nim napríklad hit posledných rokov – žuvacie tablety s až trojmesačným účinkom, spot-on prípravky, ktoré sa aplikujú psíkovi na krk, prenikajú do kože a chránia dlhodobo alebo antiparazitné obojky (napr. vodeodolný Scalibor, ktorý chráni 5-6 mesiacov).

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 4,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár