Prvýkrát so psom na výstave – Nastavenie správnych očakávaní

Beata Lacíková 0

Čo je to handling a handler?

Handling je kynologický termín pre predvedenie vystavovaného psa vo výstavnom kruhu. Handler je potom ten, kto vykonáva handling. Hlavné umenie handlingu spočíva v správnom predvedení psa tak, aby vynikli jeho dobré vlastnosti a zároveň aby sa „skryli“, resp. bagatelizovali jeho drobné nedostatky.

Foto: Beata Lacíková

Nastavenie správnych očakávaní

Tak ste prišli vyhrať? Všetci okolo vás sem dnes prišli s cieľom vyhrať. Všetci túžia po TOP psíkovi, ktorý príde do kruhu a ten mu celý patrí, proste vytŕča z radu, zaujme rozhodcu. Rola hviezdy sa mu páči a teší sa z nej. Možno máte práve vy to šťastie, že takéhoto psíka vlastníte a ak áno, získate veľa gratulácií a bude to úžasný pocit a určite by ste mali hneď pozrieť kedy je najbližšia výstava.

Pre vás by dnes práve výhra nemal byť jediný cieľ. Dnes ste prišli, aby sa vám otvoril nový svet, nové vedomosti, získali ste nových známych a priateľov, aby ste sa dozvedeli odpovede na všetky tie otázky o svojom psíkovi, ktoré vám vaši kamaráti bez psov nezodpovedia. Pri vystavovaní budete mať asi trému a budete nervózni. Váš cavalier to bude cítiť a tak bude vystrašený, v kruhu si sadne, možno bude ťahať, nebude si chcieť dať pozrieť zúbky a hodnotenie vás možno poteší, možno sklame. Nikto učený z neba nespadol. Nezúfajte, skúste sa započúvať do debaty okolo a zistíte, že nie ste sám, sama. Nebuďte na seba a svojho cavaliera príliš prísny, ste tu prvýkrát. Keď skončí predvádzanie, pohladkajte ho, pochváľte, dajte mu odmenu nech vie, že keď príde druhýkrát, na konci sa budete veľmi tešiť a prihláste ho na ďalšiu výstavu.. Rozhodca je tiež človek, hodnotí na základe svojich subjektívnych kritérií postavených však na objektívnych normách.

Foto: Viera Gáťová

Príprava psa na výstavu

Na výstavu musíte psíka pripraviť. Ideálne je, ak by ste absolvovali aspoň základný handling tréning, ale postačuje aj základný výcvik poslušnosti alebo to zvládnete vlastnou šikovnosťou. Platia určité základné pravidlá:

• Výstavných psíkov neučíme povel „sadni“ ale namiesto toho ho učíme povel „stoj“ (dôvod je, že pri sadaní zmení uhlenie chrbta, nôh a celého tela, sadá si počas vystavovania alebo na stole, čo je nežiaduce). Na povel má ostať pokojne stáť v čo najkrajšom postoji.

• Pes by mať zvládnuté chodenie pri nohe, neťahať, nezaostávať, nesadať si, neškrabať sa a byť zvyknutý na vodenie na predvádzačke.

• Cavalier sa predvádza voľne stojaci na zemi a na stolíku. Na stolíku sa nesmie báť, musí si nechať pozrieť zúbky, ohmatať celé telo a u psov nechať pozrieť semenníky.

• Pri predvádzaní má byť veselý a spokojný.

• Musí byť čistý, srsť sa nemá špeciálne strihať, trimovať a pod., predvádza sa prirodzene. Kvalitu srsti môžete ovplyvniť kvalitou krmiva a údržby počas celého roka.

• Psík musí byť zdravý, nesmie byť príliš tučný a nemal by byť ani veľmi chudý (u šteniatok môže byť niekedy problém a tak sa to toleruje). Honcujúce suky sú na výstave neprípustné.

• V deň výstavy nekŕmte vôbec, prípadne večer znížte dávku na polovicu, bude ochotnejšie poslúchať za odmenu

Foto: Viera Gáťová

Čo si potrebujem vziať so sebou na výstavu?

Je zopár základných vecí a potom kopec maličkostí, ktoré vám výstavu spríjemnia, keďže výstava môže trvať od pár hodín až celý deň.

Základný zoznam:

• Očkovací preukaz alebo Pet pass, rodokmeň, tzv. návratku k prihláške, box na psíka alebo aspoň deku na ktorej bude ležať počas čakania do kruhu, predvádzačku (tenká nenápadná vodiaca šnúra), odmenu pre psa nakrájanú na drobno aby ju dlho v kruhu nežul, vrecúško na odmenu, misku s vodou, bežný obojok a vôdzku, aspoň základný hrebeň na učesanie psa. Doporučené maličkosti

• Kefy a všetko na úpravu srsti, skladacia stolička, stolík, pitie a stravu si viete kúpiť priamo na mieste, uterák alebo bavlnenú plienku, mokré hygienické obrúsky, vreckovky, pero (zapisovať výsledky a poznámky do katalógu), vizitky pre nových známych a more trpezlivosti pri čakaní do kruhu.

Foto: Beata Lacíková

Kto je účastníkom výstavy?

Najdôležitejšia osoba ste vy, ako handler – človek, ktorý predvádza psíka na výstave, bez vás by výstava nemohla prebehnúť. Môžete použiť aj profesionálneho handlera, (človek, ktorý predvedie vášho psíka na základe dlhoročných skúseností za poplatok). Najdôležitejšia osobe pre vás je rozhodca. Na klubových výstavách je snaha mať rozhodcov z Anglicka. Buď hovoria anglicky alebo majú prekladateľa, nemusíte sa toho báť. Druhá najdôležitejšia osoba je vedúci kruhu, dáva pozor, aby všetko prebehlo podľa pravidiel a je pre vás kontakt v prípade otázok, problémov a pod. Potom je tam ostatný personál, ako napr. zapisovateľ, ktorému diktuje rozhodca posudky, obsluha a pod. Najmenej viditeľní, ale s najväčšími zásluhami sú organizátori, organizačný výbor, ktorí celú výstavu pripravia a majú s ňou najviac práce. No a nakoniec je to publikum, ktoré sa môže prísť na psíkov pozrieť.

Autorka Bea Lacíková je majiteľkou Chovateľskej stanice psíkov Cavalier King Charles Spanielov – Z Malého Majera – www.malymajer.sk   

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár