Reč psa

Mgr. Jana Veldhuizen Ochodničanová 10

Dnes som si pre Vás pripravila zopár drobných rád a informácií o reči psieho tela, inými slovami,  čo nám chce pes povedať, aj keď nič nehovorí. Domnievam sa, že je to pre prevenciu úrazov pohryznutím veľmi dôležité.

shutterstock

Koľkokrát sa stane, že dieťa, či dospelého napadne pes.., a koľkokrát po takom útoku zhodnotíme, že psovi, ktorý už raz napadol, nemožno veriť a častokrát riešime situáciu viac-menej radikálne.

Neuvedomujeme si pritom, že psy rozmýšľajú inak a že nám svojim jazykom tela dávajú dopredu najavo, či sa chcú alebo nechcú zoznámiť, či majú chuť nato, že sa k nim približujeme.

Pretože vačšina z nás nie je expertom na psie myslenie, chcela by som vám pomôcť poradiť, aby ste sa vy i vaše deti vyhli zbytočným úrazom.

Niektoré typické pozície

 

 

Reč psa – Chvost

Pes s nami komunikuje celým telom, no chvost je tým najvýraznejším indikátorom toho ako sa cíti.

Hoci každý druh psa má samozrejme iný typ chvostu a inak ho nesie, sú určité základné pozície chvosta, ktoré sú spoločné všetkým rasám, či orieškom.

Veľmi dobre si všimnite, či náhodou pes, ku ktorému sa chcete priblížiť nemá vztýčený a napätý chvost.

Pes, ktorý zaujíma takúto pózu pritom môže kývať chvostom zo strany na stranu. Takto vám už dopredu davá najavo svoju dominanciu a nie je vylúčené, že ak sa priblížite do jeho zóny, môže vyskočiť, či dokonca napadnúť. Preto sa mnohokrát stane, že aj majiteľ psa je prekvapený agresiou svojho psa tvrdenim “ale on krútil chvostom…?”.

Nepribližujte sa taktiež ku psovi, ktorý má chvost zastrčený medzi nohami a je prikrčený k zemi. Týmto vám pes ukazuje svoju nestabilnosť a strach pričom v panike môže pohrýzť.

Skúste si tiež všimnúť, či pes, ktorý konečne má chvost v priateľskej horizontálnej polohe, alebo ešte trochu nižšie, ním kýve stuhnuto (čo značí:” nie som si celkom istý”), či ním vrtí uvoľnene- priateľsky.

Reč psa – Uši

Uši sú tiež dobrý indikátor toho, ako sa pes cíti.

Môžu byť nosené dopredu: znak záujmu a pozornosti, či otočené dolu dozadu: znak podriadenosti, ale občas aj strachu. Samozrejme sú určité druhy psov (napr. kokršpaniel), ktorých uši sú spustené dolu a je veľmi tažko rozoznať kam smerujú.

Reč psa – Oči

Dominantný, či agresívny pes vyzýva súpera pozeraním priamo do očí, no pes, ktorý ukazuje submisiu (podriadenosť) sa vyhýba pohľadu.

Preto ak môžete a dotyčného psa nepoznáte, naučte sa vyhýbať priamemu pohľadu do očí psa a hlavne to naučte svoje deti, pretože priamy očný kontakt môže psa vyprovokovať k agresii – v jeho reči to znamená výzva k súboju.

Reč psa – Papuľa

Zývanie môže poukázať jednako na nudu (tak ako u nás ľudí), ako aj na stres. Pes, ktorý je spokojný má uvoľnenú papuľu a trošku je mu vidieť jazyk.

Ak pes zodvihuje peru, pričom máličko ukáže zuby, vám vraví: Choď odo mňa preč! No ak pritom papuľu mierne otvorí, pričom pery sú zodvihnuté, má na mysli útok.

Hlasové upozornenie

Mnohé psy upozorňujú dopredu, že nemajú náladu na zoznamovanie sa vrčaním. Sú to väčšinou psy – samce, ktoré vás budú takto vopred varovať. Berte, prosim, každé tiché zavrčanie vážne, aj keď pes je milý na pohľad a máte vy alebo vaše dieťa hroznú chuť ho pohladkať. Uvedomte si, že nie každý pes stojí o vaše pohladenie a taký dotyk so zvieracím kožúškom robí skôr dobre nám ako cudziemu psíkovi.

Celé telo

Pes, ktorý sa prevráti na chrbát a ukáže svoje brucho vravi: “Nechcem mať problémy a akceptujem, že máš nado mnou vyššie postavenie”. Jedna labka položená na vaše koleno môže byť znak priateľstva – výzva na hru, no dve labky znamenajú opäť dominanciu.

Nikdy nedovoľte psovi položiť predné labky na vás, aj keď je to to najmilšie šteniatko na svete.

 

Nechajte ho oňuchať vás

Nechajte radšej psa prísť ku vám. Pokúste sa ho zavolať a nechoďte vy k nemu. Nechajte ho vždy vopred oňuchať vás. Pre psa je čuch tým najsilnejším z jeho zmyslov. Tak ako pre človeka je potrebné veci vidieť, inak im neuverí, tak je potrebné pre psa veci očuchať.

Preto taktiež neraďte svojim deťom, ktoré majú strach zo psov, aby sa ich hneď dotýkali.

Pes, ktorý cíti u vášho dieťaťa neistotu a strach môže sám zneistieť.

Týmto nechcem povedať, že nie je dobré dieťaťu, či dospelému, ktorí majú fóbický strach pred psami, aby s nimi neprichádzali do kontaktu. Práve naopak, takýto kontakt je nevyhnutný k tomu, aby sa mohli svojho strachu zbaviť, no nemusí byť hneď dotykový a určite je potrebné mať dotyčného psa kompletne prečítaného, aby takéto stretnutie vytvorilo pozitívnu spomienku. 

Neučme deti báť sa psov, učme ich ako im rozumieť!

Týmto Vám prajem veľa dobrých skúseností a radosti z kontaktu s potomkom vlka, ktorý už viac ako 10 000 rokov sprevádza človeka.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (34 hlasov, priemerne: 4,20 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Cry Ja mam psa Lea,neni agresivny ani nikdy nebol no posledne tyzden sa sprava hrozne cudne leží na schodoch so smutnym vyrazom a pozera na mna roztomilymi ockami,nevyzera na to ze by zval na,,suboj”prave naopak zda sa mi ze mu nieco chyba neviem ale co,lasky sme mu dali vela,velku zahradu na vencenie a raz za cas prechadzku,ma uz 7rokov myslim si ze je chory alebo ho nieco trapi,pretoze kazdu noc spavame s nim v jednej miestonsti a nahle sme sa museli premiestnit do pivnicnej izby pretoze v izbe kde sa spavali so psikom je velke teplo,boji sa chodit do tej pivnicnej izbi neviem ci kvoli tomu ze mu je zima alebo ze to tam trochu smrdi proste neviem.Ale pripadami ze mu chybame ze niesme s nim tam hore ale do izby v pivnici nevkroci ani za nic

  2. Cry Ja mam psa Lea,neni agresivny ani nikdy nebol no posledne tyzden sa sprava hrozne cudne leží na schodoch so smutnym vyrazom a pozera na mna roztomilymi ockami,nevyzera na to ze by zval na,,suboj”prave naopak zda sa mi ze mu nieco chyba neviem ale co,lasky sme mu dali vela,velku zahradu na vencenie a raz za cas prechadzku,ma uz 7rokov myslim si ze je chory alebo ho nieco trapi,pretoze kazdu noc spavame s nim v jednej miestonsti a nahle sme sa museli premiestnit do pivnicnej izby pretoze v izbe kde sa spavali so psikom je velke teplo,boji sa chodit do tej pivnicnej izbi neviem ci kvoli tomu ze mu je zima alebo ze to tam trochu smrdi proste neviem.Ale pripadami ze mu chybame ze niesme s nim tam hore ale do izby v pivnici nevkroci ani za nic

  3. Najhorsie je mat strach, po tom necudo, ze pes tak reaguje. Psiky sa nespravaju ako ludia, a to je najvacsia chyba majitelov psov, ze sa k nim spravaju ako k ludom a myslia si ze im pes rozumie. Pes len citi energiu cloveka. Preto ked je clovek neisty, nervozny a boji sa, prenasa to na psa. Horsie to je potom uz len v pripade, ked psik je od svojej povahy nervozny, bojacny, ci privelmi entuziasticky a clovek potom svojim pristupom tento jeho stav mysli len prizivuje. Napr. ked psika hladkame ked sa boji. Potom v situacii, ako ked sa stretne s inym psikom, je neisty tak nevie ako sa ma zachovat a tym ze svojho pana neberie ako svojho vodcu tak vyriesi situaciu tym ze trebars zautoci.

    Naozaj treba vediet vycitat z reci tela psov v akom je rozpolozeni, samozrejme ked stretnete inych psikov, odsledovat ho vo vztahu k jeho panovi (napr. ci ho taha na voditku, ci ide pokojne, alebo ma nastrazene usi a hlada daku korist…)

    Ja mam hyperaktivneho tiez miestami neisteho mladeho psika, preto viem, ze pri nom musim byt v absolutom klude, s asertivnym pristupom a dosledne dbat na pravidla co si moze dovolit a co nie. Akonahle som ja nervozna z cohokolvek tak sa to odrazi na jeho spravani… Vdaka svojej povahe ma tiez problem pri stretavani s inymi psikmi, rad by sa s nimi hral, ale zatial sa nevie pekne kludne zoznamit…s niektorymi kludnejsimi a submisivnejsimi sa to dari, ale s inymi je to des.

    Je tazke zachovat si chladnu mysel v takej situacii, ked dojde k agresivnejsiemu stretu, ale je potrebne na tom zapracovat, lebo tym ze clovek spanikari a bude jacat situaciu len zhorsi.

  4. Ahojte,

    mam otazku ohladom spravania sa naseho labradora.

    Cez vikend sme mali navstevu, otcovu sestru. Nas pes, ktory vzdy na navstevy skace, je az moc doterny… tak k otcovej sestre je uplne odmerany, cely cas co bola u nas sa pred nou schovaval, obchadzal ju. Chcela sa s nim spriatelit, volala ho k sebe a on ju iba nadaleko obisiel. Co to teda moze znamenat v ,,reci psa???,,

    Mama tvrdi, ze je ,,bosorka,, a pes to citi big green

  5. Ahojte! Neporadí mi niekto ako mám rodičov prehovoriť aby mi kúpili psa? Mám 13 rokov a viem o psoch dosť vecí. Ocko by aj psa chcel ale mamka je proti prosím poradte ako ich mám presvedčiť??? Cry

  6. Ahojte vsetci. Mojho malickeho yorkshirskeho teriera pri tom ako som vystupovala z auta zautocil a dohryzol- dokalicil vlciak. bez priciny vybehol na nas spoza auta a agresivne zautocil. Moj pes zostal chrcat v kaluzi krvy na zemi bez pohybu, s odhryznutym kusom papulky, krv mu tiekla z labiek, z hlavy, z nufacika….. Opity majitel vlciaka odmietol vydat ockovaci preukaz. Policia sa mi s uskrnom !tak ako citate S USRKNOM! vyjadrila ze taketo pripady neriesia.

     

    Veterinar psika operoval. Isli sme za majitelmi psa agresora, ktori prislubili ze preplatia naklady veterinara. Ked sme vsak za nimi s lekarskou spravou a uctenkkou prisli , arogantne na nas slovne zautocili ze ich vydierame a ze nas daju na policiu!!! a pritom to bol ICH PES KTORY ZNETVORIL NASHO MALICKEHO PSIKA!!!!!

    AKO SA BRANIT VOCI TAKYMTO BEZCHARAKTERNYM LUDOM S AGRESIVNYMI PSAMI!! poradte mi niekto. Uz som zufala a naozaj neviem co robit, na koho sa obratit.

     

    Vyvstava otazka, ako sa vobec mozu majitelia malych psov mozu branit pred / po necakanom utoku agresivneho psa? Alebo si musi spolocnost pockat na dalsiu tragediu kde pes zautoci na cloveka, nebodaj malicke dieta, ktore ho rozculi svojou nemotornou chodzou alebo stastnym tlapkanim ruciciek a poskakovanim. Alebo stareho cloveka ktory sa pohybuje pomocou palicky, telesne postihnuteho, ktory na pohyb pouziva barle, invalidny vozik?! Ved zdravy dospely clovek sa tazko ubrani necakanemu utoku velkeho psa „zo zalohy“ nie to este indisponovany obcan, dieta, malicky psik!

    1. Tento problem bohuzial velmi dobre poznam; tiez mam mensieho psa, VZDY ho vodim na voditku, napriek tomu ho sem-tam napadnu vacsi psi, ktori volne pobehuju; majitelia casto vobec neriesia, ze ich psi su agresivni – az ked napadnu, tak ich biju a tvrdia – take daco este nikdy nespravil… Mam susedku, ktora chodi s velkym nevycvicenym a neposlusnym psom zasadne bez voditka – 2x napadol a pohryzol nasho psika, syn sa odvtedy boji chodit von ze ho znovu dohryzie… Viackrat som ju prosil aj som jej vynadal – velmi to nepomohlo, volal som aj policiu – velmi ich to nezaujimalo, vraj ci utok este trva… no netrval, jasne ze vtedy sa neda volat. Bol som osobne na policii, odkazali ma na mestsku – isiel som aj tam, zapisali si jej meno a adresu a boli u nej, zda sa, ze jej dohovorili, no chodila so psom nadalej bez voditka. Potom som ju s nim nafotil a povedal som jej, ze ked s tym neprestane, ukazem to policajtom aby sa nemohla vyhovarat – odvtedy ju uz tak casto nevidim. CELKOVO JE TO VSAK VAZNY A ZDA SA NERIESITELNY PROBLEM!

  7. Neni dôvod prečo sa báť psíkov,zvlášť ak majú svojho majiteľa pri sebe.Ten najlepšie vie,čo môže od svojho psíka očakávať.Psíky majú svoju osobnosť,tak ako ľudia a veľmi záleží aj na ich výchove.Je veľmi dobré toto vysvetlenie ich správania,ako je horeuvedené.

  8. no vzhladom na moju absolutnu paniku pri priblizeni sa akehokolvek psa sa mi tieto lekcie celkom hodia zwinker fakt, sa s tym snazim nieco robit, ale nejako mi to nejde. a bojim sa, ze tento panicky strach prenasam aj na svoje deti Eek

Pridaj komentár