ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
PesPes

Severanka Freya alebo husky príbeh

 Viera Gáťová, Filip Labanc   06.10.2017   0

Filip,

ste aktívny mladý muž s množstvom záujmov, kreatívnych nápadov a láskou k prírode. Našich čitateľov by zaujímal váš vzťah k zvieratám, špeciálne ku psom a čomu sa spoločne venujete.

Akého máte psa?

Mám toho najúžasnejšieho psa, ktorý mi každý deň robí neobyčajným. Volá sa Freya a je to jeden a pol ročná fenka sibírskeho huskyho.

Foto: Filip Labanc

Ako ste sa k nemu dostali?

Vždy som túžil po Huskym. Nie len preto, že je to aktívny pes ale aj pre jeho výzor a dobrosrdečnosť. Častokrát som si pozeral inzeráty, kde ponúkali už narodené šteniatka. Ale vždy to bolo iba o akomsi snívaní a neuvažoval som nad reálnou kúpou. Až jedného dňa som našiel Freyu. Mala už niečo cez 3 mesiace a bola sama. Teda nie tak úplne, ale to som zistil neskôr. Išiel som sa proste pozrieť ako vyzerá a dodnes neviem vlastne prečo. Asi to bola iba túžba vidieť šteniatko. Keď som sa prišiel pozrieť na miesto, zistil som, že nešlo o žiadnu chovnú stanicu a na dvore pobehovalo plno malých psíčkov (našla sa tam čivava, york, francúzsky buldoček, bulldog,... a jeden Husky). Bolo to skutočné divné. Všetci tí psíci ma obklopili a tešili sa z návštevy. A ten Husky iba zazeral a čakal kým ho zavolám. Proste severanka. Keď som ju zobral do náručia, už som ju tam nemohol nechať. Nie len pre môj veľký sen, no najmä pre tie podmienky. Skutočne netuším čo sa tam dialo, o aký obchod so psami išlo, ale som rád, že som jedného psíka vyslobodil.

Prečo ste si vybrali práve huskyho?

Ako som už spomenul bol to pre mňa veľký sen. Neviem presne kde vzniklo moje nadšenie pre Huskyho. Ale páči sa mi jeho stavba tela, nebezpečný výzor, dobré srdce, pracovitosť a miluje sneh. Tak ako ho milujem aj ja. A čo je najdôležitejšie, bojuje s mojou lenivosťou a núti ma byť neustále v pohybe. Nikdy by som si nevybral iné plemeno :)

Foto: Filip Labanc

Popíšte nám trošku vášho psa? Aký je?

Husky podľa mňa mení všetky stereotypy psa. Je to osobnosť sama o sebe a zároveň klasický husky alebo iné pôvodné plemeno. Freya mi dáva každý deň neskutočnú lásku, poslúcha ma, aj keď je to veľmi netypické a je za tým veľa vytrhaných vlasov :). Ale na druhej strane si myslí, že sa vie postarať sama o seba. Každodenné lovenie holubov, srniek, kačíc,.. ignorovanie, zapálenie pre beh. Proste je to pes čo si myslí, že je vlk. Čo je na nej úžasné, je jej srdce. Pohrá sa s každým psíkom. Má kamarátky argentínske dogy ale aj ratlíkov. Vždy sa vie hrou prispôsobiť veľkosti a možnostiam psa.

Čím plemeno Husky vyniká?

Vyniká veľmi dobrou kondíciou, odolnosťou voči nízkym teplotám, trpezlivosťou, miluje dážď, no ešte viac sneh a má veľmi silné zvieracie pudy. Niekto sa jej síce bojí, ale jediné v čom nie je vlkom, je hravosťou a maznaním. 

Aké sú vaše spoločné potulky?

Snažím sa s ňou robiť čo najviac spoločných aktivít. Ci sa už prechádzame na prechádzke, chodíme medzi iných psov a psích kamošov, chodíme po horách na túry, brodíme sa v snehu v Nízkych Tatrách, kúpeme sa v jazerách alebo spolu beháme na behoch a tréningoch. Freyu sa dá zobrať skoro všade.

Často cestujete. Ako znáša váš pes cestovanie?

Tohoto som sa veľmi obával. No kedže odmalička som ju bral zo sebou skutočne všade, tak si zvykla. V aute vydrží neuveriteľnú vzdialenosť v pohode spať. Napríklad keď sme išli na medzinárodný maratón mieru do Košíc urobili sme iba jednu zastávku. Akonáhle skáče do kufra auta rovno si ľahá a uloží sa na spánok.

Foto: Filip Labanc

Ako sa Freya správa k svojej rodine, k neznámym, k deťom, k iným psom?

Je dobrej povahy. Mne je maximálne oddaná. Potom na tých ľudí čo je s nimi častejšie sa teší a pri každom si ľahne na chrbát. Ak je to človek, ktorého nepozná tak ho zo zvedavosti ovonia a s chladným pohľadom severského psa pokračuje ďalej. Keď bola menšia, detí sa bála. No našťastie si zvykla hrať "mŕtveho chrobáka". Ľahne si na zem a dieťa po nej môže aj šliapať. A najlepšie dieťa jetaké, ktoré jej dáva nejakú dobrotu, vtedy s chirurgickou presnosťou a pomaly si vyberie svoju odmenu tak, aby mu neublížila.

Čím je špecifická starostlivosť o huskyho?

Myslím si, že nevyžaduje nejakú špeciálnu starostlivosť. Dostáva veľa lásky a to jej stačí ku šťastiu. Venčenie, kŕmenie, česanie je samozrejmosťou, ale nič špeciálne.

Poviete nám, kedy spolu prežívate najväčšiu radosť a vzájomnú spolupratričnosť?

Najväčšiu radosť asi po odbehnutí spoločného behu. Vtedy sa k nej zohnem aby som ju objal, ona sa nechá a potom ma olízne. Pri behu bežíme ako jeden tím, bežíme rovnaké tempo, podporujeme sa počas celého behu.

Foto: Filip Labanc

Prezraďte nám niečo o vašich plánoch a túžbach do budúcna

Máme veľa plánov, okrem veľa nabehaných kilometrov, zdolania množstva vrcholov a spoločných zážitkov z prírody, dostať sa na expedíciu Fjällräven Polar. Aj keď sa to tento rok asi nepodarí skúsim to nabudúce.

Ak ma budete chcieť podporiť prosím lajkujte stránku:

https://www.facebook.com/Follow-Filip-to-the-Expedition-1663187557296640/ kde sa dozviete novinky.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.4 z 5. Celkom 7 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised