PesPes

So psíkom v posteli

 Viera Gáťová   09.11.2016   1

Veľa psíčkárov, ktorí chovajú psov vo vnútri v byte ako svojich spoločníkov, hľadá odpoveď na otázku: Je dobré ak môj pes spí so mnou v posteli?

Mne, ako chovateľke sa to zdá  krásne, keď sa môj verný psí kamarát so mnou nielen zabáva, prechádza, večeria, pozerá TV, ale aj spí a odpočíva, a keď sa zobudíme, môžeme spolu energicky a veselo vykročiť do nového dňa.

ingImage

 

Na otázku či spoločenský pes do postele patrí alebo nie - neexistuje jednoznačná odborná odpoveď. Je len na nás ako sa rozhodneme čo je pre nás najvhodnejšie, čo nám vyhovuje, akú povahu a správanie má náš pes.

K rozhodovaniu si položme tieto otázky:

Je v posteli ešte niekto? 

Je v mojej (našej) posteli okrem mňa ešte niekto ďalší, komu by psia prítomnosť vadila?

Ak je odpoveď kladná, treba hľadať riešenie vhodné pre oboch partnerov. Buď psíkovi položiť jeho pelech alebo vankúš na dlážku v spálni alebo ak je to potrebné, dať ho spať do predsiene alebo inde v byte.

Ak tento zvyk dodržiavate všetci v domácnosti dôsledne a v rodine od začiatku príchodu psíka k vám domov, tak je to celkom jednoduché aby si psík zvykol.

Otázka zvyku

Ťažšia je situácia, keď pes bol v minulosti zvyknutý na (vašu) posteľ ale v novej situácii to treba zmeniť.

Dá sa to, ale tam už je proces odvykania psa dlhší a postupuje sa individuálnym tréningom vezmúc do úvahy mnoho faktorov.

Je môj psík socializovaný?

Najmä ak ide o šteniatko, skôr než ho pustíme k nám do postele bude potrebné ho naučiť kde sa môže venčiť a kde to nie je dovolené!

Vyspíme sa všetci doružova? Ja a aj môj pes? Nebude jeden z nás trošku utláčaný? Takže ak máme plemeno veľkého a mohutného psa, treba zvážiť náš životný priestor.

Má pes povahový problém?

Je môj pes dominantný? Je agresívny? Alebo trpí nejakou úzkosťou?

Kým je to tak, takýto pes nepatrí do postele majiteľa. Dominanciu, agresivitu, úzkosť zvieraťa je potrebné najprv úplne zlikvidovať. Treba sa poradiť so skúseným kynológom, so svojím trénerom alebo s veterinárom a dobre popísať špecifiká správania svojho psíka.

Je môj pes zdravý?

Do postele môžeme pustiť len zdravého, čistého psa, ktorého pravidelne odčervujeme, češeme, staráme sa o to aby nemal žiadne parazity a aby jeho pazúriky boli zastrihnuté. V tom nám pomáha najmä náš veterinár.

Nikdy nepúštajte psíka do vašej postele hneď v prvú noc po jeho príchode k vám domov. Nechajte ho, aby najprv porozumel Vašim domácim zvykom a mohol sa im aj on prispôsobiť. Zároveň vy budete najprv skúmať jeho povahu a správanie.

Na záver ešte pár slov. Ak aj pes má dovolené spať v našej posteli, mnohokrát sa stane, že si sám vyberie radšej spánok na zemi. Pre nás, ktorí sme mu kúpili ten najlepší pelech a mäkučký vankúš a pustili ho do postele je to síce nepochopiteľné, ale on sa niekedy radšej vystrie na tvrdej drevenej podlahe. Spí pokojne lebo vie, že je oňho dobre a s láskou postarané.

Nech sa rozhodnete akokoľvek, váš pes bude spokojný a šťastný vtedy ak budete spokojní a šťastní vy. 

 


Otázka z poradne veterinára:

Dobry den prajem pán veterinár.

Zaujima ma váš pohľad. Moja dcéra dovolí nášmu malému Yorkshire terierovi spávať s ňou v posteli. Leží jej na perine pri nohách. Dáte mi nejaké argumenty pre dcéru, prečo to nie je pre toho psa vhodné, a rovnako pre ňu samú?
Asi to má hladiská zdravotné aj výchovné...Ďakujem za pomoc.
Alenka

Odpoveď MVDr. Radoslav Riedler:

Srdečne pozdravujem p. Alenka

Spanie psíka pri nohách dcérky ako závažný zdravotný problém nevidím. Musia však byť dodržané všetky preventívne zdravotné opatrenia. Medzi tieto opatrenia patrí pravidelné odčervovanie a odblšovanie psíka a vykonávanie preventívnych vakcinácií. 
Z výchovného hľadiska psíka je to trošku problém. Ak je psík typ submisívneho „mazloša“ v domácnosti a zo všetkého má strach a úzkosť tak tam spať kľudne môže , lebo inde by sa asi bál.
Ale ak je to psík ktorí sa správa ako generál v domácnosti a ešte si to miesto vynucuje tak to až tak správne nie je. U takého psíka je lepšie mu spraviť ležovisko na zemi a príkazom ho naučiť spávať na ležovisku. Dávame mú príkaz zostaň a môžeme zo začiatku ho priviazať na vôdzku ku ležovisku. Ďalší spôsob je naučiť ho spávať v prepravke pre psíkov ktorú zo začiatku na noc zatvárame a po čase necháme otvorenú a vždy rovnakým rituálom psíka dáme na miesto a použijeme príkaz zostaň. Po čase bude šťastný že má svoje miesto a bude sa tam cítiť v bezpečí aj bez vôdzky alebo aj v otvorenej prepravke. 
S pozdravom 

MVDr. Radoslav Rigler

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 6 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku
Zuzana napísané 24.01.2018 23:08

Dobrý deň prajem. Ja si neviem predstaviť noc bez môjho psieho miláčika a on tiež, vždy spí pri mne. Len teraz som zo zdravotných dôvodov začala používať infračervenú podložku, čiže moja otázka znie : Môže tam spať aj môj pes v kľude so mnou? Nechcem aby mu to náhodou ublížilo. Ďakujem pekne za odpoveď.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Komentáre k článku
Zuzana napísané 24.01.2018 23:08

Dobrý deň prajem. Ja si neviem predstaviť noc bez môjho psieho miláčika a on tiež, vždy spí pri mne. Len teraz som zo zdravotných dôvodov začala používať infračervenú podložku, čiže moja otázka znie : Môže tam spať aj môj pes v kľude so mnou? Nechcem aby mu to náhodou ublížilo. Ďakujem pekne za odpoveď.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised