TOP 5 problémov pri venčení psa

Viera Gáťová 1

Denná prechádzka so psom patrí k najdôležitejším aktivitám, za ktoré máme, ako majitelia psa, zodpovednosť. Pre mnohých z nás ide však o stresujúcu udalosť dňa.

Bezproblémové zvládnutie prechádzky alebo venčenia vám spraví túto udalosť príjemnou a radostnou, a zároveň pomôže pri riešení ďalších problémov so správaním psa, keďže pes vás začne vnímať ako svojho pána a vodcu svorky.

Foto: shutterstock

5 hlavných problémov pri venčení a ich riešenie

1. Ťahanie na vôdzke

Je jedným z najčastejších problémov, ktoré musíte ako vodca svorky zvládnuť. Niektoré psy proste nechcú kráčať. Chcú bežať. Nechajte ich vybehať sa. Choďte si s nimi zabehať do parku, ak máte možnosť, využite bežecký pás, alebo ho naučte behať popri vašom bicykli, aby si vybili prebytok energie. Zároveň by ste mohli pouvažovať o nasadení jednoduchého sťahovacieho obojka namiesto postroja. Postroj totiž umožňuje psovi ťahať celou svojou silou. Sťahovací obojok psa upozorní, že pri nadmernom ťahu robí niečo nesprávne.

2. Roztržitosť počas prechádzky

Niektoré psy sa počas prechádzky radi zastavujú a privoniavajú ku kvetom a predmetom, ktoré im cestou brnknú do nosa. Potom kráčajú ďalej a zase zastavia a takto nejako dokola…Môžete tomu zamedziť tak, že začnete používať kratšie vodítko, ale nie napnuté. Majte pod kontrolou svoju pokojne-asertívnu vnútornú energiu a sústreďte sa na smer, vašu chôdzu a cieľ prechádzky. Po chvíli dovoľte psovi kratučkú zastávku, prieskum terénu a vyvenčenie. Takéto zastávky sú pre psa odmenou za to, že nasleduje vás a nie svoj nos.

Foto: Bing

3. Napádanie okoloidúcich

Musíte počas prechádzky stále prebiehať z jednej strany chodníka na druhú, aby ste zamedzili psovi napadnúť iných psov alebo okoloidúcich? Napravte to. Potrebujete reagovať na takéto správanie rýchlo a okamžite. Sťahovací obojok vám aj v tejto situácii dokáže pomôcť a ak vy zareagujete zatiahnutím, aj pes si uvedomí, že má zmeniť správanie.

Ak pes stále neakceptuje váš jednoznačný pokyn na slušné správanie, poproste priateľa, aby vám spravil videozáznam. Všimnite si na ňom reč vášho tela. Po prvé, reagujem na situáciu ešte skôr ako začne môj pes? Totiž očakávanie toho, že pes bude nesprávne reagovať, môže byť vlastne príčinou jeho chovania.

Po druhé, máte pod kontrolou svoj pokojno-asertívny postoj, hlavu hore, plecia dozadu, keď dávate psovi povel? Alebo psa len mykáte zo strany na stranu? To treba napraviť.

Foto: Pixabay

4. Zastavenie počas chôdze

Je možné, že pes je z prechádzky prehriaty alebo príliš unavený. To sú veci, ktoré samozrejme treba zobrať do úvahy. Niekedy zabúdame na vek psa a neuvedomíme si, že príliš dlhé prechádzky alebo horúce počasie mu už neprinášajú radosť z pohybu a my musíme prechádzku prispôsobiť situácii.

Ak únava nie je príčina zastavovania, stačí psa upozorniť ťahom obojka do strany a dať mu najavo vašu vôľu pokračovať.

5. Nezáujem o prechádzku

Toto je obyčajne problém, ktorý sa prejavuje u šteniatok. Mladý pánko sa rozhodne, že nikam nejde a spokojne sa posadí, alebo pokračuje v načatej hre.

Môžete si pomôcť tým, že ho povzbudíte aby vstal a išiel s vami tak, že ho vezmete na ruky a odnesiete von z bytu. Prečo? Lebo je viac ako pravdepodobné, že ak by ste ho položili, tak by sa radšej rozbehol k vám domov ako utekal do neznáma. Čas a záujem o okolitý svet tento problém vyriešia.

Foto: Pixabay

Článok bol inšpirovaný americkým blogerom a liečiteľom psích duší, Cesarom Millanom a Julianou Weiss-Roessler.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 4,70 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. mojho deti naučili, že po každom venčení chce nejaku odmenu. Nejake tyčinky, kusok sušeného masa, trochu granuliek. Teraz neviem, ako ho od toho odnaučit

Pridaj komentár