ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
PesPes

Tréning je rozhovor v ktorom aj váš pes má čo povedať

 Beata Lacíková   23.02.2016   0

Keď som čítala túto myšlienku rozhovoru medzi psom a jeho pánom od Františka Šustu prvýkrát, tak sa mi veľmi zapáčila. Vidieť a zažiť ako rozhovor prebieha v praxi na handling tréningu na Kamennom Mlyne pod vedením pána Šustu, trénera zvierat a pani Čermákovej, FCI rozhodkyne je odkaz, ktorý som si z tréningu odniesla.

Foto: Beata Lacíková

Rozhovor začal od prvého okamihu, keď sa pani Černáková (Míša) a pán Šusta (Franto) predstavili, privítali nás a vyzvali: „Porozprávajte nám o svojom psíkovi, čo vie a na čo by sme sa mali zamerať.“

Bolo nás 10 handlerov (cavaliere, briard, švajčiarsky ovčiak, grifonik, husky a červeno biely seter), väčšina psíkov boli šteniatka do jedného roka. Franto nás síce počúval, ale zároveň pozorne sledoval správanie psíkov. „Tak a kto bude prvý? Prídete so psom a ukážete nám, ako s ním komunikujete.“ Handler vošiel do kruhu a predviedol psa v pohybe a v postoji. Bolo rozkošné pozorovať mladé psíky, ktoré si poskakovali po koberci ako kozliatka, odbiehali ku každej zaujímavej veci a potom veselo vyskočili a dotkli sa packou nohy handlera. 

Foto: Beata Lacíková

Zamotali sa do vodítka, odmotali, ľahli si na chrbátik a zase vyskočili šantiť, pohrať sa s handlerom. To je jedno či bolo šteniatko maličký cavalier alebo obrovský briard, rozdiel bol len v tom, že hlava briarda občas trčala nad hlavou svojho štíhleho a vysokého pána. „Ten je božský.“ Ohodnotil ho Franta. Bolo vidieť, že sa mu ani veľmi nechce začať s prevýchovou, všetci sme sa dobre bavili na roztomilých výjavoch.

Čo nasledovalo som sledovala s veľkým záujmom. Franto používal kliker nie pre psa, ale pre handlera, aby vedel v ktorom okamihu ho začína pes sledovať, kedy pes pochopil a spravil čo mal, a má mu dať odmenu, kedy má počkať kým odmenu spapá a pozrie s očakávaním na handlera, aby dostal nový pokyn. Namiesto direktívneho postupu povel, výkon, odmena sa handleria psy začínali rozprávať. 

Foto: Beata Lacíková

Predstavte si obrázok. Handler si vedie na vodítku poskakujúce šteniatko, čo sa obzerá okolo. Potom príde moment, kedy pozrie na pána: „Si tu?“ Pýta sa psík. V tom okamihu Franto klinke: „Dajte pokyn.“ Handler dá pokyn: „Stoj.“ Psíkovi sa podarí zastaviť a pozrie na handlera: „Dobre?“ Handler sa evidentne teší a Franto mu klikne: „Chváľte“. Handler chváli „Šikovný.“ Strčí psíkovi do pusy odmenu a Franto dáva pokyn. „Počkajte kým psík doje a pozrie na vás.“ A tak handler čaká kým psík dopapá a pozrie na pána: „Čo teraz?“ „Dajte pokyn.“ A tak dostane pokyn a krok po kroku sa všetko opakuje.

Div sa svete, z poskakujúceho kozliatka ide behom piatich minút šteniatko pekne vedľa handlerovej nohy a na pokyn ostane stáť. Síce ako malé nemehlo, ale pekný a správny postoj bude trénovať krok po kroku. 

Foto: Beata Lacíková

Čo je však oveľa dôležitejšie? Handler sa naučil počkať, kým ho psík sleduje a v správnom okamihu mu povedať čo chce a psík sa naučil počúvať a odpovedať na pokyn svojho pána.

Naučili sa jeden druhému hovoriť a odpovedať. Možno som pochopila, čo sa ešte musím v živote naučiť. Počkať, počúvať a pochopiť, čo mi svet okolo mňa hovorí...

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised