ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
PesPes

Trimovanie psov

 Dagmar Jánošíková   06.06.2016   0

Slovo trimovanie pochádza s anglického trimming, čo znamená bezbolestné vytrhávanie dozretej odumretej kože. Doslovný preklad tohto slova znamená pristrihnúť a upraviť. 

Foto: INGIMAGE

Trimovanie sa začalo používať v Anglicku asi roku 1850. Ide ale skôr o vytrhávanie starej srsti aj s korienkami, vďaka ktorému sa srsť lepšie regeneruje a je odolnejšia. Trimovanie je špeciálna úprava srsti určená predovšetkým pre hrubosrsté plemená. Tie totiž nepoznajú bežný cyklus pĺznutia podľa ročných období. Ich srsť dorastá a odumiera priebežne po celý rok. Vzhľadom k celkovej štruktúre chlpu je i samovoľné vypadávanie obtiažne a práve trimovania tento nedostatok kompenzuje. Srsť sa vďaka nemu lepšie regeneruje, pravidelnejšie dorastá, pôsobí sviežo a zdravo. Trimovanie pôsobí na mnohých milovníkov zvierat ako trápenie. Ako to ale vnímajú psíkovia?

Kedy a ako začať trimovať šteniatko?

Na proces trimovania je nutné psíka navyknúť. Malo by to byť bežnou súčasťou pravidelnej starostlivosti. Prvá ľahká úprava je možná už v šiestich mesiacoch. V tomto veku je úprava pomerne jednoduchá a psík pri nej netrpí a nie je vystresovaný. 

Foto: INGIMAGE

Malý fešák by si mal pri pravidelnom opakovaní trimovania vytvoriť návyk.

Ako často trimovať?

Interval v akom rozmedzí trimovať psíkov je veľmi individuálny. Závisí od veľkosti, rasy a rýchlosti rastu srsti. Záleží to aj od toho v akej kondícii chcete, aby bola jeho srsť. Ak chcete udržať srsť vo výstavnej kondícii, trimovanie je potrebné opakovať každé 2-4 týždne. Ak chcete udržať srsť v udržiavanej kondícii, trimovanie stačí absolvovať každé 2-3 mesiace.

Aké sú pozitíva a negatíva trimovania?

Srsť psíkov, ktorí absolvujú trimovanie je samočistiaca, lepšie chráni vášho psíka pred nepriaznivým počasím a pred slnkom. Srsť je vďaka pravidelnému trimovaniu hustejšia a tvrdá. A čo negatíva? Úprava srsti je časovo a finančne náročná. 

Foto: Pixabay

Na Slovensku je len málo salónov, kde vám vášho miláčika otrimujú a správne výstavne upravia.

Ako prebieha trimovanie?

Trimovaním sa vyšklbáva zrelá a polozrelá hrubá srsť, alebo pĺznuca srsť počas jarného a jesenného obdobia. Pred trimovaním sa pes má a dobre prečesať, aby chlpy netvorili chumáče. Srsť sa trimuje na citlivých miestach dvoma prstami a srsť, ktorú prstami nemožno zachytiť, sa šklbe ostrím noža. 

Foto: Bing

Najvhodnejší spôsob trimovania je pomocou trimovacieho noža so špeciálnymi ostrými hrotmi.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised