Vonkajšie parazity u psov a mačiek

MVDr.Tomáš Schuster 1

Medzi najrozšírenejšie vonkajšie parazity patria blchy, kliešte a svrab.

Vonkajšie parazity okrem znepríjemňovania života zvieraťu (svrbivosťou a bolestivosťou) môžu viesť k rôznym kožným ochoreniam, rozvoju alergických reakcií a v extrémnych prípadoch až k anémii. Nemenej dôležité je riziko prenosu rôznych zákerných ochorení.

Prevencia spočíva najmä v pravidelnom odčervovaní zvieratka a čistení toalety. Každú novú mačičku je vhodné vyšetriť trus na zistenie prítomnosti parazitov. Pred týmto vyšetrením nie je vhodné začleniť mačičku do existujúcej zvieracej komunity pre vysoké riziko nákazy ostatných členov.

Pre zdravie majiteľov je dôležité dodržiavanie základných hygienických zásad. Niektoré mačacie parazity môžu infikovať aj človeka.

Ektoparazity – vonkajšie parazity

Psy a mačky sú hostiteľmi nejedného druhu vonkajších parazitov. Medzi najčastejšie patria blchy, kliešte a svrab. Okrem všeobecnej nervozity, svrbenia a následného škrabania sa, sú aj príčinou viacerých vážnych zdravotných komplikácií.


 

Blchy:

Blchy ( Ctenocephalides canis, Ctenocephalides felis) pri cicaní krvi mechanicky narušujú celistvosť kože, a tým často otvárajú vstupnú cestu infekciám.

Kožné zmeny, spôsobené alergiou na blšie hryznutie, sú častou príčinou návštev u veterinára.

Alergia sa prejavuje svrbením, vypadaním srsti a silným zápalom kože.

Najčastejším miestom týchto kožných lézií je medzilopatkový priestor, krk, chrbát. Pokiaľ sa stav nelieči, postupne prechádza do celkových zdravotných komplikácii.

Blchy sú zodpovedné napríklad aj za prenos pásomnice (Dipylidium caninum) a baktérií (Salmonela spp., Staphylococcus spp., Clostridium tetani, Bartonella spp…). Blchy na psovi/mačke sú len vrcholom pyramídy. Až 95% všetkých vývojových štádií (vajíčka, larvy, kukly) je prítomných v prostredí, t.j. napríklad vo Vašej domácnosti.

Kliešte:

Kliešte sú nepríjemné parazity, ktoré spôsobujú nielen lokálne zápaly kože po ich prisatí, ale sú aj zdrojom rôznych vírusových, bakteriálnych a protozoálnych chorôb (spôsobených jednobunkovými organizmami, prvokmi).

Medzi najznámejšie z ochorení prenášaných kliešťom patrí lymská borelióza a kliešťová encefalitída. Kliešte prenášajú aj babézie a ehrlichie, sú to parazity napádajúce krvinky a vyskytujú sa v teplejších oblastiach, i keď v posledných rokoch sa začínajú objavovať aj na Slovensku.

Ak je zviera napadnuté veľkým množstvom kliešťov, môže dôjsť k tzv. kliešťovej obrne, ktorú spôsobujú neurotoxíny, produkované týmto parazitom.

Svrab:

Tento roztoč sa u psov (Sarcoptes canis) vyskytuje relatívne málo. Napáda hlavne zvieratá imunitne slabšie (mladé, staré, choré) a žijúce v priestoroch so zlou hygienou.

Naopak, svrabovec je častým parazitom mačiek (Otodectes cynotis, vzácnejšie Notoedres cati) žijúcich vo vonkajších priestoroch. Prioritne napáda zvukovody, a teda spôsobuje ich zápal (otitis externa parasitaria). Keďže je voľným okom neviditeľný, diagnostikuje sa z ušného steru pomocou mikroskopu. Ak sa problém nerieši, roztoč napáda širšie plochy tela (ušnice, tvárová časť, hlava a postupne celé telo).

Následkom je silne zhrubnutá, zrohovatená koža, zapálené ložiská s chrastami a dochádza k celkovému zhoršeniu zdravotného stavu zvieraťa.

Pri veľkom premnožení svrabu psov alebo mačiek v blízkosti človeka je možná istá forma nákazy, a to vo forme drobných uštipnutí (hlavne na bruchu, rukách), ale parazit na človeku neprežíva.

Komáre a moskyty:

Tento bodavý hmyz u nás znepríjemňuje pobyt v prírode nie len ľuďom, ale aj zvieratám (po tohtoročných záplavách pobyt vlastne kdekoľvek vonku). Po ich útoku si zviera dokáže svrbivé miesta silne poškodiť, poraniť(škrabaním, vyhrýzaním) a následne dochádza k zápalom kože sekundárnou infekciou.

Komáre sú nositeľmi ochorenia nazývaného dirofilarióza. Pôvodcovia sú červy (Dirofilaria immitis, Dirofilaria repens), ktoré parazitujú hlavne v pľúcnych tepnách, srdci a podkoží infikovaných zvierat.V južnejších krajinách (Maďarsko, Stredozemné more) tento hmyz prenáša na psov protozoálne ochorenie nazývané leishmanióza. Pôvodca (Leishmania canis) postihuje hlavne kožu na tvárovej oblasti.

Mačku môže infikovať množstvo vonkajších (ekto-) ale i  vnútorných (endo-) parazitov. 

Najrozšírenejšími vnútornými parazitmi sú škrkavky, pásomnice a jednobunkové parazity. Viac o nich sa dozviete v článku Vnútorné parazity u psov a mačiek.

 

Autor článku:  MVDr.Tomáš Schuster, MBA Veterinárna klinika Zverland

 

 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Dobrý deň,chcem sa spýtať, môj pes Yorkshire má na koži také žlté až oranžové ako keby chrasty alebo neviem čo to je. Vie mi niekto povedať čo to je a ako mu to odstrániť ? Ďakujem

Pridaj komentár