Welsh Corgi alebo Kto je Korgi

Jana Gáťová 3

Welsh Corgi je najmenší pes pastierskej skupiny, ktorý pochádza z Walesu z Veľkej Británie. Poznáme dve plemená Welsh Corgi: Pembroke a Cardigan. 

Foto: INGIMAGE

Corgi je zdravý pes a dožíva sa veku až vyše 15 rokov. Snáď najznámejšie Corgi sú Pembroke vo vlastníctve kráľovnej Alžbety II.

Povaha a Charakteristika

Corgi je rozvážny a priateľský, nie nervózny či agresívny. Hoci nízkonohý, aj tak dosť mocný, robustný pes. Zároveň je ostražitý a čulý, húževnatý, odvážny a šikovný. Miluje deti a celú svoju rodinu. Je to oddaný psí kamarát ale dokáže aj postrážiť svoju rodinu a domácnosť. Najradšej by vás všade sprevádzal.

Plemeno Corgi sa v FCI nachádza v 1.skupine, čo sú pastierske a ovčiarske psy, ale z výnimkou švajčiarskych psov a 1.sekcia ovčiarske psy bez skúšky. Číslo štandardu FCI skupiny je pre Cardigan 38 a Pembroke 39.

História

Welsh Corgi Pembroke: Na Slovensku sa začala písať v roku 1981 príchodom sučky Int.Ch. Blackberry Levada z chovu Kvetoslavy Máhelkovej z Brna. Táto sučka dala základ chovateľskej stanici z Old Premborku. Druhý Corgi na Slovensku bol Corgi Brony ze Šmerkova dvora u pána Jána Lesáka, ktorý bol nielen úspešný na výstavách , ale aj v chove. Neskôr prišiel do chovateľskej stanice z Bernolákova párik z Dánska. V priebehu existencie plemena Welsh Corgi pembroke na Slovensku bolo uskutočnených 29 vrhov a v súčasnosti uvádza plemenná kniha najvyššie číslo 133.

Foto: Pixabay

Avšak v osemdesiatych rokoch došlo k zmene plemennej knihy zo Slovenského kynologického zväzu na Slovenskú kynologickú jednotu a kontinuita sa už nezachovala. Rozvoj chovu Welsh Corgi Cardigan začal až v 21.storočí Do chovateľskej stanice Sarlan bol importovaný z Poľska pes a dve sučky tohto plemena. Boli zaznamenané 3 vrhy. Plemenná kniha registruje 33 jedincov.

Štandardy Pembroke

Pôvod: Veľká Británia, Dátum vydania platného štandardu: 1.12.1989. Hlava a lebka: hlava tvarom a vzhľadom podobná líščej, so živým, inteligentným výrazom. Lebka medzi ušami pomerne plochá a široká, s primerane vyvinutým stopom. Dĺžka papule v pomere k dĺžke temena 3:5. Papuľa sa mierne zužuje. Ňucháč je čierny. Chrup: silné čeľuste s dokonalým, pravidelným a úplným nožnicovým zhryzom, pričom horné rezáky dosahujú bez medzery pred spodné a zuby stoja kolmo na čeľusť. Oči: dobre osadené, okrúhle, stredne veľké, hnedé, primerané farbe srsti. Uši: vztýčené, stredne veľké, mierne zaoblené. Predĺženie myslenej priamky vedúcej od špičky nosa cez oko by malo viesť cez špičku ucha alebo tesne vedľa nej. Krk: primerane dlhý. Predné končatiny: krátke a čo najrovnejšie. Ramená prispôsobené zaobleniu hrudného koša. Kosti silné až po labky.

Foto: Pixabay

Lakte priliehajú k telu nie príliš tesne, ani voľne. Trup: stredne dlhý, dobre klenuté rebrá, bedrá nie krátke, pri pohľade zhora sa mierne zužujú. Rovná línia chrbta. Hrudník široký a hlboký, siaha hlboko medzi predné končatiny. Zadné končatiny: silné a pružné, dobre zauhlené kolenné kĺby.

Krátke končatiny, kosti silné až po labky. Päty sú pri pohľade zozadu rovné. Labky: oválne, silné, dobre klenuté a uzavreté prsty, oba stredné prsty mierne prečnievajú. Vankúšiky silné a dobe vyplnené. Krátke pazúriky. Chvost: nasadený na úrovni hornej línie, nesený nízko, nie stočený nad chrbát. Za pohybu nesený v predĺženej hornej línii, v kľude nesený nízko. Príliš vysoko alebo príliš nízko nesený chvost je nežiadúci. Pohyb: voľný a aktívny, nemá byť viazaný. Predné končatiny vykračujú dobre dopredu bez toho, aby sa príliš dvíhali, v súlade so záberom zadných končatín. Osrstenie: stredne dlhé, rovné, s hustou podsadou, nikdy nie mäkké, vlnité alebo drôtovité.

Farba: jednofarebná červená, sobolia, jelenia, čierna s pálením, s bielou alebo bez nej na končatinách, hrudnej kosti a hrdle. Trocha bielej na hlave na papuli sa pripúšťa. Veľkosť/hmotnosť: výška v kohútiku: cca 25,4 až 30,5 cm, hmotnosť: psy 10 až 12 kg, sučky 10 až 11 kg. Chyby: každá odchýlka od uvedených bodov sa má pokladať za chybu, ktorej hodnotenie je v presnom pomere k stupňu odchýlky. 

Foto: BING

Corgi veľmi miluje deti od bábätiek, berie ich ako niekoho o koho sa treba starať a ochraňovať ho. Corgi je vhodný aj na športy ako je Agility, Pasenie a Junior Handling.

Na Slovensku máme chovateľské stanice Z Old Pembroku – majiteľ MVDr.Angela Kováčová, Od Medušky – majiteľka Helena Šeligová, Urban Corgis – majiteľka Mgr. Zuzana Urbanová, Icy Diamond of Welsh – majiteľka MVDr.Eva Mrvová, Dream of Youth – majiteľ Andrej Garaj.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (17 hlasov, priemerne: 4,30 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. je nadherny. Niečo podobne, ale križenca sme raz mali aj my doma a bol to pan pes, pretože ten chcel žrat iba konzervy Brit a nič ine nechcel ani vidiet. Granule na neho boli suche, chcel iba konzervy

Pridaj komentár