Z útulku domov (3)

Mária Kohutiarová 0

Psík je starostlivo vybraný, prvé kontakty nadviazané úspešne, iskra prebehla,  papiere vybavené. Všetci sa tešia:

Ide sa s havkáčom domov! Na čo sa pripraviť, čo vás ako čerstvých majiteľov psíka čaká doma?

Kde bude?

Prvoradé je mať pre psíka miesto – záleží na vás, či bývate v byte alebo v dome. Pokiaľ je psík obyvateľom bytu, pripravte mu peliešok alebo košík na spanie, dobrá je aj poskladaná stará deka, – podľa typu srsti, nejaká hračka.

Ideálne je upozorniť aj susedov, že máte nového psíka – prvé dni môže hlavne šteňa prekňučať či preštekať hlasnejšie, ako by sa im páčilo. V prípade domu záleží na rozhodnutí, či bude psík vonku alebo dnu –  ak bude bývať mimo domu potrebuje búdu, koterec, resp. aj voliéru. Toto všetko by malo byť pripravené už pred príchodom psíka.

Pre tých, ktorí psíka nechávajú vonku, je potrebné ešte jedno upozornenie: skontrolujte si diery v plote a možné podhrabanie pletiva. Aj pri dobre postavenej búde či voliére sa vám môže stať, že ostane prázdna – ak sa váš štvornohý miláčik vyberie na návštevy či obhliadky nového terénu. Bez ohľadu na miesto „bydliska“ vášho havkáča je samozrejmosťou obojok a vodítko.

Čo urobiť?

Situácií, keď si zvykáte so psíkom na seba, bude na začiatku dosť. Počítajte s tým, že hlavne šteniatka alebo aj staršie psíky zo zlého zázemia, bez výchovy, prvé dni/týždne budú nesmelé a to aj voči vám. Môžu kňučať, štekať, skrývať sa.

Bude problém so zvykaním si na vodítko, veľakrát je ťažké nastúpiť do výťahu – šteniatka a nezvyknuté psy majú z neho strach.

Iné to je v prípade psov, ktorí prichádzajú k vám do rodiny od majiteľa, ktorý sa o nich staral a vychovával ich – v tom prípade ide už len o upevnenie dôvery medzi vami a psom. Treba mať dosť trpezlivosti a lásky.

Kto má čo na starosti

Ak ste priniesli psíka do rodiny, treba rozplánovať starostlivosť o neho spravodlivo pre všetkých členov. To znamená, že podľa možnosti a veku detí by so psíkom mali chodiť von aj ony – aj keď zo začiatku s vaším doprovodom, aby sa naučili, čo áno a čo nie a vy aby ste si boli istí prevzatou zodpovednosťou.

Pri šteniatkach a psíkoch bez hygienických návykov čakajte množstvo „ekologických“ havárií, kým sa naučia (pri dobrej výchove to ide dosť rýchlo) vykonávať potrebu na jedno miesto. Na začiatok, aby ste si „ušetrili“ utieranie mláčok, sa osvedčilo používať na mieste „venčenia“ v byte či v garáži nepremokavé podložky pod pacienta, ktoré v prípade havárie jednoducho vyhodíte. Podložky skvele pomôžu aj v prípade, že nie ste doma.

Pri učení hygieny platí: v prípade úspechu chváliť, chváliť, chváliť! Hoci to nie je „kóšer“, niektorí správne miesto a čas „úľavy“ psíka odmeňujú piškótou – čo funguje až do neskorej psej staroby, ak potrebujete psa zavolať z obehu záhrady na svoje miesto. Stačí povedať: piškóta…! (A možno si ten svoj podiel psej odmeny vymyslíte sami lepšie).

Venčenie

Počítajte aj s tým, že šteniatka treba venčiť častejšie, ako veľkých psov. Skúsení psíčkari radia pri novom psíkovi robiť si záznam, kedy a čo zo seba vonku psík vydal – teda, kedy cikal a kakal a ako a koľko. Je to dobrá štatistika pri kontrole stolice, ak príde ku problémom, a tento systém záznamov funguje aj v útulkoch.

Kúpanie psíkov netreba preháňať – dobré je však vedieť, že sú šampóny pre „psie deti“, teda šteniatka a zvlášť pre dospelé psy. Ak máte psíka vonku, stačí ho kúpať minimálne. Psíkovi sa raz za čas strihá piaty prst – necht, ostatné si obrúsi sám. Ak sa na to necítite, spokojne to nechajte na veterinára, niekde to robia aj v Chovprodukte.

Nezabudnite na odčervovanie: v priemere je potrebné vykonať ho cca každé tri mesiace, ideálne je to načasovať pred termínmi očkovaní. 

Paragrafy a poplatky

Dobre si naštudujte, aké podmienky chovu psov a ich pohybu na verejnosti sú vo vašom meste, vrátane pokút za porušenie. Mestá začínajú na poriadok dbať. Všimnite si aj, či sú na verejných miestach stojany s vreckami na odpad a smetné koše na ne. Nezabudnite si aj overiť, či platíte daň – v niektorých mestách sa zvykne odpustiť daň za psíka z útulku alebo aj za psíka do jedného roku. V opačnom prípade si urobte fajku „vybavené“ do kalendára čím skôr po príchode z útulku.

Ostáva už len tešiť sa a vychutnať si všetky zážitky s novým štvornohým kamarátom.

Z fóra a z postrehov dobrovoľníčky v útulku p. Beatrix Škrabekovej spracovala Mária Kohutiarová

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kohutiarová

Stále predovšetkým manželka, 7x mama, človek pre druhých. Chcem aj prostredníctvom riadkov priniesť presvedčenie, že svet je úžasné miesto a mať deti a rodinu je to najlepšie, čo nám mohlo byť dané.

články autora...

Pridaj komentár