PesPes

Zdravé pamlsky alebo aké dobroty psovi neponúkať

 Viera Gáťová   24.07.2016   0

Ponúknutie pamlsku psovi je najbežnejšou formou odmeny, ktorú využívajú majitelia na to, aby cvičili psa novým povelom, odmeňovali ho za dobré správanie alebo mu len tak ponúkli dobrotku na zahryznutie.

Foto: Viera Gáťová

Mnohí majitelia trávia veľa času nájdením optimálnej a chutnej potravy pre psa a zabúdajú pritom, že si treba vybrať aj zdravé a chutné pamlsky. Pamlsky sú mňamka, ktorú pes dostáva len z času na čas, nie? Pri ich nesprávnom výbere sa ale môže stať, že spôsobujú psiu obezitu, kazenie zubov a rôzne iné zdravotné problémy a sú plné prázdnych kalórií.

Je preto naozaj dôležité, aby ste si spravili prieskum a vybrali pre psa také pamlsky, ktoré mu budú extra chutiť a zároveň podporia jeho zdravie.

Tak na čo sa treba zamerať pri výbere správnych pamlskov?

Žiadny pridaný cukor

Cukor sa môže objaviť v zložení pamlskov pod rozličnými názvami, ako sú sacharóza, karamel, sirup. Ale nech má cukor akúkoľvek formu, pre psa je to úplne nepotrebná potravina.

Foto: Viera Gáťová

Môže spôsobiť kazenie zubov, artritídu, obezitu, nervozitu, črevné problémy a alergie.

Žiadna pridaná soľ

Soľ sa môže skrývať na obale pod názvom sodium chlorid, jodidovaná soľ alebo morská soľ. Soľ je pre psa potrebná živina, ale tak ako u ľudí, jej nadbytok môže spôsobovať zdravotné riziká, ako napríklad nadmerný príjem vody, zrýchlený pulz, koncentrácia hemoglobínu, vysušenie slizníc a nervozitu.

Žiadna pridaná sója

Sója sa často pridáva do psej potravy, lebo je lacnejšou verziou zdroja proteínov. Ide však o rastlinný proteín a u psov môže bohužiaľ spôsobiť vznik alergických reakcií.

Žiadne obilie a kukurica

Pšenica alebo kukurica sú ďalšou lacnou náhradou s nízkou výživovou hodnotou. 

Foto: INGIMAGE

Nie je to pre psa kompletný zdroj proteínov a pri intenzívnom používaní spôsobuje u psov úbytok svalovej hmoty a riziká s poruchami čriev.

Žiadne mliečne pamlsky

Mliečne produkty sú u psov veľmi častou príčinou potravinových alergií a precitlivelosti. Ak váš pes vykazuje symptómy alergie a zárovň konzumuje mliečne produkty, určite konzultujte tento fakt s vaším veterinárom.

Žiadny nadbytočný lepok

Lepok je vlastne lepidlo, ktoré pomáha potravinám aby držali pospolu, ale bohužiaľ má pre psa len veľmi malú výživovú hodnotu.

Pri kúpe pamlskov si všimnite aj množstvo pridaných aditív a konzervantov. Samozrejme najzdravšie sú také, ktoré ich obsahujú minimum. Samozrejme, každý pes je v stravovaní iný a chutia mu iné dobroty. 

Foto: Viera Gáťová

Ak ale váš pes trpí nejakými zažívacími ťažkosťami, je dobré aj výber pamlskov konzultovať s vaším veterinárom.

Tento článok bol inšpirovaný americkou chovateľkou psov pani Julianou Weiss-Roessler.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.2 z 5. Celkom 5 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised