Prvýkrát so psom na výstave – Čo ma čaká keď prídem do výstavnej haly

Beata Lacíková 0

Príchod na výstavu

Pri vstupe na výstavu vám skontrolujú očkovací preukaz, návratku (dostanete asi týždeň pred výstavou ak máte správne vyplnenú a potvrdenú prihlášku a zaplatené poplatky). Usadíte sa niekde blízko kruhu, aby ste všetko mohli v pokoji pozorovať, vyberiete si katalóg. Katalóg vydávajú väčšinou na jednom mieste buď v každej hale alebo na informáciách alebo v priestoroch organizačného výboru. Dobre si ho preštudujete. Podľa čísla v katalógu a čísla na viditeľnom mieste na tele handlera viete sledovať, ktorý psík sa práve predvádza, z akej chovnej stanice je, kto je jeho majiteľ a ako sa umiestnil.

Foto: Viera Gáťová

Ako prebieha hodnotenie?

• Na začiatku výstavy, pred príchodom rozhodcu si handleri vyskúšajú kruh. Pripojte sa. Pripravíte si psíka na predvádzačke a prejdete si s ním kruh, vyskúšate stabilitu stola, postoj psa z jednej aj druhej strany stola (neviete, ktorú si rozhodca vyberie), vyskúšate si figúru trojuholník a pod. Proste zistíte kde je aká nerovnosť, kde čo psíkovi vonia, aký je veľký kruh, ako mu bude vychádzať krok, aké tempo máte zvoliť. Zistíte všetko, čo vás alebo vášho psíka môže vyviesť z rovnováhy ak o tom neviete.

• Na klubovej výstave pred začatím hodnotení prebiehajú rôzne súťaže, informáciu o nich nájdete v katalógu na prvých stranách.

• Po príchode rozhodcu vedúci kruhu vyprázdni kruh.

• Začína posudzovanie. Vedúci kruhu vyvolá príslušnú triedu a čísla psov v triede, zoradí si ich pred kruhom a dá povel, kedy môžu do kruhu nastúpiť.

• Rozhodca sa postaví do stredu kruhu, spravidla si nechá prebehnúť všetkých pár krát pred sebou, potom handlerov zastaví, pozrie psov ešte raz v postoji na zemi (urobí si názor v rámci celej skupiny) a potom začne individuálne hodnotenie na stole a v pohybe. Nakoniec vyberie prvých troch alebo štyroch v kruhu a nechá priestor na fotenie. Najlepší pes/suka triedy by mali počkať do záverečných kôl, ostatní si môžu vziať svoje hodnotenia a výstava pre nich skončila, ostávajú len ako publikum.

Foto: Beata Lacíková

Môžeme dostať titul

• Na klubových výstavách nadiktuje rozhodca ocenenie, rozdá stužky a medaily, individuálne hodnotenie kvalít a nedostatkov a poradie pre každého psíka v triede. Víťaz triedy mladých môže, ale nemusí dostať titul CAJC ((Certificat d´Aptitude au Junior Championat alebo po slovensky Čakateľstvo na šampionát krásy mladých)) alebo CAC (Certificat d´Aptitude au Championat alebo po slovensky Čakateľstvo na šampionát krásy) (v triede strednej, otvorenej, šampiónov). Druhý v poradí dostane titul Res CAC (reserved CAC). V prípade že ste prvý (V1, VD1 a pod) rozhodca môže, ale nemusí udeliť titul, je v jeho právomoci neudeliť titul a do hodnotenia poznačí napr. VD1 bez titulu.

• Preštudujte si svoje hodnotenie. Je zdrojom cenných informácií o vašom psíkovi a pre vás, aby ste sa naučili rozoznať jeho plusy a nedostatky teraz aj v budúcnosti. Napr. má zle nasadený chvost, pozriete si líniu chrbta a výšku nasadenia chvosta a už to budete vedieť v budúcnosti poznať. Naučiť sa čo to je správne uhlenie, čo znamená keď ukazuje beľmo (celé oko nie je tmavé ale presvitá bielko ako u ľudí) alebo nemá dobrú pigmentáciu nosa a pod.

• Je naozaj dôležité, aby ste si hodnotenie, vrátane kartičiek s titulom, dobre odložili. Je to doklad pre vás, ktorý predložíte, keď budete chcieť dostať titul šampión SR alebo interšampión alebo do súťaže o klubového šampióna atď. Kópie alebo scan budete musieť predložiť na SKJ alebo klubu. Na záver si môžete, ale nemusíte výsledok hodnotenia dať zapísať do rodokmeňa. Je potrebný minimálne na to, ak chcete svojho psíka uchovniť, potrebuje 2x min hodnotenie veľmi dobrý, detaily nájdete na stránke www.cavalier.sk.

• Nikdy nehádžte „flintu do žita“ po prvom nie veľmi úspešnom hodnotení, potvrďte si ho minimálne na ďalšej výstave. Ide o subjektívny pohľad rozhodcu, kondície a koncentrácie vášho psíka v danom okamihu. Môže sa stať, že skončíte opakovane so známkou dobrý. V tom prípade odporúčam poradiť sa s poradkyňou chovu alebo chovateľom v čom môže byť problém (môže byť príliš chudý, tučný, úplne zle predvedený a pod.) a či má zmysel pokračovať s výstavami.

• Najkrašie šteniatka, psy/suky z tried mladých s titulom CAJC a psy/suky z tried s titulom CAC postupujú do ďalších súťaží víťaz farby, víťaz špeciálnej výstavy, víťaz plemena (BOB), najlepší opačného pohlavia (BOS), najlepší veterán atď. Zoznam titulov nájdete na úvodných stránkach katalógov. Udelením titulov klubová výstava končí.

Prečo ísť na výstavu viackrát

Prečo idú majitelia psíkov na výstavu viac krát aj keď nevyhrajú? Je to túžba potvrdiť si kvality svojho psíka, potvrdiť si, že zlepšujete svoje schopnosti predviesť psa správne a fakt, že krása je subjektívna a raz rozhodca vyberie jedného, raz druhého psíka. Ďalším môže byť prestíž, alebo obyčajný „zberateľský“ syndróm ak sa vám darí a chcete získať ďalšieho CAC, CACIB do zbierky alebo serióznejší dôvod, chcete dokladovať kvalitatívne hodnoty svojho psíka pre chov. Presné podmienky pre udelenie titulov nájdete na www.skj.sk

Foto: Beata Lacíková

Možno si po prvom raze poviete, tak na toto ma už nikto nikdy nenahovorí. Ak však váš psík/suka dostane hodnotenie výborný alebo veľmi dobrý a premýšľate nad jeho použitím v chove, príďte aspoň ešte raz, dva krát. Možno nakoniec nájdete to čaro, pre ktoré sa ťahajú celé rodiny aj niekoľko sto km aby si zaslúžili svojich 10 min slávy v kruhu. Príjemný rozhodca, prostredie, nečakane noví kamaráti a hodiny rozprávania sa o psíkoch vás možno dostanú a prepadnete tomuto koníčku celou dušou.

Autorka Bea Lacíková je majiteľkou Chovateľskej stanice psíkov Cavalier King Charles Spanielov – Z Malého Majera – www.malymajer.sk   

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár