Rozumieme psej reči?

Viera Gáťová 1

Každá komunikácia začína vzájomným porozumením zúčastnených. Ak si chcete vybudovať lepšie vzťahy so psom, začnite pracovať na porozumení jeho správania. 

Foto: Pixabay

Predstavíme si zoznam najčastejších psích prejavov správania a vysvetlíme si, čo znamenajú.

Dychčanie

Pretože psi sa potia cez vankúšiky na labách, väčšina ich telesnej teploty pri rozhorúčení sa musí vysielať cez ústa pri dýchaní. Dýchanie je u nich hlavným prejavom regulácie telesnej teploty. Čím je dýchanie rýchlejšie, tým väčšia je potreba psa ochladiť si telo. Psi dychčia aj vtedy, keď chcú potlačiť a prekonať bolesť.

Brechanie, štekot

V prírode psi používajú štekot ako prejav upozornenia na možné nebezpečenstvo alebo ako predzvesť príchodu. Brechanie má veľmi dôležitú úlohu vo vzájomnej psej komunikácii.

Prežúvanie

Tak ako rastúce dieťa, aj pes má rád hryzenie a žuvanie hračiek alebo iných predmetov. Prežúvanie mu pomáha prekonať bolesť ďasien pri vyrastaní trvalých zubov. 

Foto: Pixabay

Keď máte už dospelého psa, môže sa stať, že po príchode z práce domov nájdete roztrhané vankúše alebo kožené topánky rozpadnuté na franforce. To ale nie je preto, že by to psovi zvlášť chutilo. Často je to prejav separačnej úzkosti alebo proste strachu všeobecne.

Hrabanie

Hrabanie jám patrí k inštinktívnym aktivitám, ktoré sú zapísané v psej DNA. Najsilnejšie prejavy majú teriéry. Psi žijúci vo svorkách voľnej prírode používali hrabanie na ukrytie potravy alebo odhrabanie potravy – napríklad malých hrabošov. Plytká jama v studenej zemi môže poslúžiť v letnej horúčave ako príjemné miesto na schladenie.

Skákanie, vyskakovanie

Vyskakovanie na niekoho môže na prvý pohľad vyzerať ako prejav hry, náklonnosti alebo pozdravu. V skutočnosti ide o prejav snahy psa získať dominantné postavnie. 

Foto: INGIMAGE

Ak pri skákaní prejavujeme emócie – kričíme, skáčeme, utekáme…- toto nechcené správanie psa sa mu ešte viac utvrdí.

Uhryznutie

Dôvodom pohryznutia človeka, ako komunikačného prejavu psa, je jeho momentálny stav. Pes môže v danej situácii reagovať pod vplyvom agresivity, strachu alebo nervozity. Treba vedieť, že vždy je možné predísť pohryzeniu ak sa naučíme čítať psiu reč tela.

Separačná úzkosť psov

Psi sú zvyknutí žiť a cestovať vo svorke. Je pre nich normálne cítiť úzkosť a strach, keď sú od svojich odlúčení. Skúste svojho psa vziať na peknú dlhú prechádzku skôr než ho necháte doma samého. To, že ostane doma unavený a bude odpočívať, ho upokojí a jeho strach veľmi zmierni.

Foto: INGIMAGE

Akonáhle pochopíme všetky prejavy správania nášho psa, budeme schopní mu porozumieť a zmeniť to, čo je nežiadúce.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 4,30 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

Pridaj komentár