Životná cesta vodiaceho i asistenčného psa je úzko prepojená s človekom. Po rokoch výcviku prichádza k svoju pánovi, ktorého bezpečne dovedie tam, kam potrebuje. Stáva sa súčasťou rodiny, nenahraditeľným pomocníkom a priateľom, ktorý človeku uľahčuje život s hendikepom.
Foto: BING Život psíka v postroji Každý z vás už určite videl psíka v postroji vedúceho človeka so zrakovým postihnutím alebo motorickou poruchou. Kým sa z malého šteniatka stane zodpovedný pes, čaká ho dlhá cesta. Nie každý pes má vlastnosti, schopnosti a zdravotný stav vyhovujúci požiadavkám na štvornohého pomocníka. Základným kritériom pri výbere psov sú najmä požiadavky na priateľskú, nekonfliktnú povahu, bez známok strachu, alebo agresivity voči ľuďom, ale aj zvieratám. K najznámejším štvornohým pomocníkom využívanými na pomoc ľudom s hendikepom patrí labradorský retriever, golden retriever, nemecký ovčiak a belgický ovčiak.
Vodiaci a asistenční psi Vychovať z malého šteniatka zodpovedného vodiaceho či asistenčného psa je dlhodobý proces. Šteniatko sa prvý rok života socializuje, učí sa základné povely, rozoznávať zvuky a predmety. Po roku je odobratý zo svojho rodinného prostredia a prichádza do výcvikovej školy v ktorej strávi skoro ďalšie dva roky.
Foto: INGIMAGE Po ukončení výcviku dokáže vodiaci pes viesť človeka po naučených trasách aj v neznámom prostredí, vie ukázať na povel dvere, schody, vyhľadať a označiť chodník, obchádzať prekážky, kanálové poklopy aj kaluže či podať spadnuté predmety. Asistenčný pes je nenahraditeľným pomocníkom pre ľudí s pohybovým hendikepom. Po ukončený výcviku dokáže podať akékoľvek predmety, pomôže vyzuť topánky, ponožky, nohavice, otvára dvere, pomáha vyložiť nohy na posteľ, dotlačiť vozík či pomôcť pri vychádzaní na obrubník.
Dvojice šité na mieru Na Slovensku máme niekoľko výcvikových škôl, ktoré po ukončení výcviku odovzdajú psa novému majiteľovi. Dôležité je však povedať, že nie každý človek s postihnutím môže takéhoto psa dostať. Jednou z podmienok získania vodiaceho psa je dobrá schopnosť samostatnej mobility a orientácie s bielou paličkou. Základným znakom je odvaha nevidiaceho človeka a jeho snaha spoznávať prostredie aj samostatne. Majiteľ psa si totiž okrem pomocníka odnáša domov aj povinnosti vyplývajúce so starostlivosťou o psa.
Foto: INGIMAGE Spolu budú tvoriť dvojicu, ktorá bude v dennodennom kontakte. Je teda potrebné aby pes od nového pána dostával lásku, ale aj jasný prejav rozvahy a autority.
Prvé spoločné kroky Fáza spoločnej súhry je pri preberaní psa z výcvikovej školy najdôležitejšia. Nový pán a pes spolu strávia 7 dní, počas ktorých sa naučia vzájomne komunikovať, zvládnu spolu povelovú techniku, venčenie aj starostlivosť. Samozrejme jeden týždeň nestačí na vybudovanie dôvery. Pes sa s novým pánom zoznamuje rovnako ako sa majiteľ zoznamuje a zvyká na psa. Táto fáza môže trvať niekoľko dní avšak na konci vedie vždy k spokojnosti oboch strán. Pred pár rokmi vyšiel krásne sfilmovaný príbeh o živote vodiaceho psa (Quill: The life of a guide dog), ktorý zaznamenáva príbeh malého labradorského šteniatka od jeho prvých krokov, cez život vo výcvikovej škole, zoznámení sa s novým pánom a jeho pracovného nasadenia. Pracovný život vodiaceho či asistenčného psa je 7 až 8 rokov. Potom odchádza do zaslúženého dôchodku.
Foto: Pixabay Vodiaci aj asistenčný pes je tu na pomoc človeku v každodenných situáciách, ktoré sú pre kvalitu života nenahraditeľné. Keď nabudúce uvidíte psíka v postroji, pamätajte na to. Psí je so svojím pánom, v práci a pomáha.
Loading...