Africké slimáky sú exotické zvieratká, ktorých chov sa u nás začal popularizovať len nedávno. Sú to nádherné, dekoratívne, pokojné a upokojujúce tvory vhodné do každej rodiny. Nepotrebujú veľa a prinášajú radosť a trošku nevšednosti do sveta, kde každá druhá domácnosť má psa, mačku alebo škrečka.
foto: pexels Slimáky rodu Achatina (Oblovky) dorastajú v závislosti od druhu do veľkosti 15 až 30 cm a v zajatí sa bežne dožívajú 3-7 rokov, v kvalitných chovoch aj 15 rokov. Slimáky sú spoločenské tvory a nebudú si vadiť ani v skupine viacerých jedincov v jednom teráriu. Ich nespornou výhodou je, že sú tiché, nealergizujúce, nenáročné a bezzápachové. Potrebujú len veľmi jednoduchú starostlivosť, ktorú zvládne aj dieťa. Čo teda taký Africký slimák potrebuje?
Terárium Dobre vetrané a uzavreté zo všetkých strán, pretože slimáky vedia liezť aj po strope. Terárium nesmie byť na priamom slnku, ani v prievane. Môže byť sklenené alebo plastové. Dno pokryjeme lignocelom – kokosovým substrátom a poriadne ho navlhčíme. Hĺbka substrátu by mala byť taká, aby sa do neho mohol slimák zahrabať. Neodporúča sa pridávať do terária kamene, tehly a iné tvrdé predmety, o ktoré by si mohol slimák v prípade pádu zo steny rozbiť ulitu.
Miska Niekto dáva do terária misku na potravu a misku s vodou. Vody dávame len trochu, slimáky sa v nej budú “brodiť”. Slimáky nedokážu dýchať pod vodou a nevedia ani plávať! Stačí však aj jedna miska, do ktorej dáte potravu. Vodu si slimáky berú z potravy, z vlhkého substrátu a narosených stien terária. Niektorí chovatelia nemajú misku vôbec a potravu ukladajú voľne na substrát.
Rozprašovač Nevyhnutná súčasť výbavy chovateľa slimákov. Africký slimák potrebuje k svojej spokojnosti teplo a vlhko. Čo sa týka tepla, bude stačiť bežne vykúrený byt či dom. Vlhkosť treba pravidelne dopĺňať riadnym rosením terária. Niektoré slimáky milujú keď striekate vodu aj priamo na nich, iné sa radšej schovajú a potom už len lezú po mokrých stenách a kúpu sa v stekajúcich kvapkách. Terárium rosíme 1-3x za deň.
Sépiová kosť Veľmi dôležitá súčasť terária. Mala by byť slimákom neustále dostupná. Slimáčiky ju potrebujú, aby získali vápnik na budovanie a drobné opravy svojej ulity. Zvieratká sépiovú kosť oškrabkávajú jazykom a to je vlastne jediný zvuk ktorý produkujú: tiché chrumkanie.
Potrava Africké slimáky sa živia predovšetkým zeleninou a nepohrdnú púpavovými a skorocelovými listami. Naše slimáky milujú bazalku a špenát – zožerú z nich všetko okrem koreňa. Stravu im možno dopĺňať ovocím. Dajú si aj mierne zhnitú potravu, šupky z mrkvy a niekedy aj vlastné nakladené vajíčka či menšie slimáčiky. Čítala som, že niektoré slimáky zožerú aj huby a ovsenú kašu ale s tým nemám skúsenosť. Nemali by sa im podávať citrusy a iné kyslé ovocie, paradajky a cibuľová zelenina.
Starostlivosť Starostlivosť o Afrických slimákov sa skladá predovšetkým z pravidelného rosenia terária, dopĺňania potravy a odstraňovania jej zvyškov, a čistenia trusu. Slimák kaká tam, kde sa práve nachádza a preto jeho hovienka nájdeme po stenách, v substráte, v miske s potravou, alebo na ulite iného slimáka. Čistia sa však ľahko, nesmrdia a vždy majú farbu toho, čo slimáčik jedol: od svetlozelenej cez fialovočervenú až po bielu.
Substrát meníme podľa potreby. Ak sa terárium čistí od zvyškov stravy a trusu priebežne, jedna podstielka vydrží aj dva mesiace.
POZOR: Ak chcete slimáčika zobrať z hladkej plochy, neťahajte ho za ulitu! Slimák je pevne prichytený a mohlo by dojsť až k vytiahnutiu mäkkej časti tela z ulity. Podoberte jeho telo, čím ho odlepíte od podložky. Potom ho môžete opatrne preložiť kam potrebujete.
Prečo chovať Africké slimáky? Pretože
Kedy nechovať Africké slimáky? Keď
Na záver ešte niekoľko bežných problémov, ktoré sa môžu pri chove Afrických slimákov vyskytnúť: Slimák nakládol vajíčka!
Ak nechcete vychovávať malé slimačie bábätká a potom sa starať o to, kam s nimi, vajíčok sa môžete ľahko zbaviť. Rozpučte ich a vyhoďte. Alebo ich podarujte chovateľom rýb či jašterov – použijú ich ako potravu pre svoje zvieratká. Nikdy vajíčka nevyhadzujte do prírody bez toho, aby ste ich predtým zničili. Slimáky dokážu prežiť aj mierne zimy zahrabané v pôde (vraj prežijú bez potravy až pol roka) a potom sa ďalej množiť. Ide o invazívneho živočícha, ktorý v mnohých krajinách kvôli nezodpovedným chovateľom spôsobuje ekologické katastrofy a poľnohospodárske škody.
Slimák cez deň stále spí!
Africké slimáky sú prevažne nočné živočíchy. Zaktivizujú sa na večer a pred obedom sú späť vo svojej ulite. Trošku záleží aj na temperamente slimáka a podmienkach v teráriu: Keď sme si vytvorili zvyk čistiť a rosiť terárium doobeda a poskytli sme im dostatok zatieneného prostredia, mohli sme pozorovať ich aktivitu aj počas dňa.
Slimák sa zahrabal a nechce vyliezť
Asi sa mu niečo nepáči. Terárium je príliš studené, príliš suché alebo príliš vlhké. Ak bude slimáčik dlhodobo nespokojný, začne sa viečkovať. Upravte vlhkosť a teplotu. Potom slimáka na chvíľu dajte pod vlažnú až teplú vodu a vložte späť do terária. Mal by sa prebrať k životu.
Slimák “ohryzkáva” ulitu iným slimákom!
Slimák má málo vápnika a snaží sa ho získať zo všetkých možných zdrojov. Uistite sa, že má prístup k sépiovej kosti a pridajte k potrave podrvené vaječné škrupinky.
Slimák nerastie!
Pri každom druhu slimákov rodu Achatina je určené, kedy dosiahnu dospelosť a konečnú veľkosť. Môže sa stať, že váš slimáčik jednoducho prestane rásť skôr než dosiahne očakávaných rozmerov. Príčin môže byť viacero. Niektoré sa dajú ovplyvniť: Nedostatočná potrava, nesprávne podmienky v teráriu alebo príliš malý životný priestor. Niektoré ovplyvniť nemôžete: Chyby v chove, genetické poruchy alebo chorobnosť.
Loading...