PlazyPlazy

Zimovanie hadov

 Viera Mikulová   18.10.2017   0

Hibernácia čiže ozdravný proces pre studenokrvného živočícha. Nie každý druh hada zimuje, preto si treba naštudovať či práve ten náš vôbec spadá do tejto skupiny alebo nie. Zimovanie je prirodzený spôsob znižovania energie organizmu pri výrazných zmenách teplôt v prostredí, kde daný had pôvodne žije.

 

V skupine hadov na zimovanie by mali byť jedince staré minimálne 2 roky nakoľko mladšie ani nerozmnožujeme a ozdravovanie nie je obyčajne potrebné.

Zimovanie hadov sleduje dva ciele  – ozdravný alebo za účelom následného rozmnožovania. Líšia sa v podstate len množstvom hadov (samec a samica alebo oddelene každé pohlavie) v jednej nádobe pripravených na zimovanie.

Príprava na hibernáciu

Ako odporúčajú mnohí chovatelia po poslednom kŕmení počkáme 2 týždne. Potom začíname pomaly hadovi znižovať dobu osvetlenia a teplotu. Toto by malo trvať ďalšie ako  2 týždne aby sa had poriadne vyprázdnil. Pokiaľ by sme to urýchľovali môžeme hadovi ublížiť, hnijúce zvyšky potravy v tele hada počas hibernácie nie sú nič povzbudzujúce pre jeho organizmus. 

Postupne znižujeme hadovi teplotu až na úroveň okolo 12 - 16°C a vôbec nezapíname svetlo. Takto pripravené hady dáme do boxov s vlhkými pilinami a dáme do tmavej miestnosti s uvedenou teplotou, ktorá nebude veľmi kolísať, nesmie byť nižšia ako 10°C .

Hady počas celej doby 1 – 3 mesiace sledujeme a v prípade podozrenia zimovanie prerušíme.

Odzimovanie hadov trvá minimálne 2 týždne, pričom postupne, pomaly začíname pridávať teplotu a svetlo až do úplne bežnej prevádzky, až potom začneme hada opäť kŕmiť. Ak bolo cieľom zimovania párenie počkáme kým sa had zvlečie. Potom dáme samicu a samčeka spolu do terária, pričom by sa mali hneď začať páriť.  

Často krát sa však využíva ľahké zimovanie. To znamená, že pokiaľ nemáme možnosti umiestniť hada do miestnosti s požadovanou teplotou do 16 °C, aplikujeme proces hibernácie iba s elimináciou svetla a ohrevu na úroveň izbovej teploty. Svetlá po celú dobu hibernácie aj pri izbovej teplote nezapíname a obmedzujeme osvetlenie prikrytím terária (pozor na dodržanie vetrania).

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 1.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised