Škorpión vyvoláva medzi bežnými ľuďmi množstvo protichodných názorov, živených často prehnanými fámami a mýtmi, ktorými je tento pozoruhodný tvor preslávený. Ak chcete tohto tvora chovať len kvôli akejsi prestíži, mali by ste si to poriadne rozmyslieť. Chov škorpiónov určite nie je pre každého.
Foto: BING Predstavenie Sú to komplikované a inteligentné tvory, takže ich chov si vyžaduje pomerne veľké znalosti, skúsenosti a odhodlanie. Ak si však vyberieme vhodný druh, s troškou sebazaprenia to zvládne každý. Jedným z pravdivých mýtov je ten v súvislosti s jedovatosťou a veľkosťou. Čím je škorpión väčší, tým je menej jedovatý. Na svete existuje okolo 1700 druhov škorpiónov, no pre človeka je smrteľných len niekoľko druhov, ktoré sa zväčša nechovajú. Bodnutie klasického škorpióna tak možno prirovnať k bodnutiu včely. Toto bodnutie však môže byť nebezpečné pre malé deti a alergických ľudí, takže opatrnosť je pri týchto tvoroch vždy na mieste.
Všetko však záleží na vybranom druhu škorpióna, ktorého si rozhodnete zadovážiť. Domáci chovatelia uprednostňujú jeden druh škorpióna, ktorého chov je vhodný aj pre začiatočníkov. Je to škorpión kráľovský alebo Pandinus imperator.
Foto: BING . V prírode je to najväčší druh škorpióna a môže dorastať až do dĺžky takmer 18 cm. Je prispôsobený na život vo veľmi vysokých teplotách a veľmi dobre si dokáže udržiavať vlastné tekutiny aj v prípade najväčších horúčav. Jeho domovom sú najmä tropické africké krajiny v rovníkovej oblasti. Chvost s jedovým ostňom je jeho hlavnou zbraňou, ktorú používa ako na obranu, tak aj útok. Ako sme už spomínali vyššie, jeho bodnutie je zväčša nebezpečné pre deti a alergických ľudí. Pre dospelých ľudí nie je jeho bodnutie nebezpečné no je nepríjemné, preto škorpióna určite zbytočne nedráždite a nesprávajte sa k nemu ako ku klasickému domácemu maznáčikovi.
Ako im vyhovieť? Základom pre chov škorpiónov je výber priestranného akvária alebo terária. Hoci je škorpión kráľovský najväčším druhom ako samostatný jedinec si vystačí s priestorom už od 30x30x30 cm.
Foto: Pixabay Určite však nepodliezajte túto hranicu, skôr objednajte niečo väčšie (v prípade, že by ste svojmu škorpiónovi chceli po čase priniesť aj kamaráta/-tku). Keďže existuje veľké množstvo škorpiónov, ktoré obývajú mnohé prostredia, je vhodné aj tomu vášmu pripraviť približne rovnaké prostredie, z ktorého pochádza. Škorpión kráľovský sa bude dobre cítiť v teráriu, ktoré mu vysteliete zmesou rašeliny a kokosovej kôry. Netreba zabúdať aj na malé jazierko, keďže škorpióni sa radi kúpu a potápajú. Taktiež tam umiestnite kmeň stromu, aby sa váš nový nájomník mal kde schovať. Ďalšou výbavou je lampička na zasvietenie, napájadlo s vodou a termostat. Je veľmi dôležité, aby sa v teráriu udržiavala neustála vlhkosť a teplota v rozmedzí 25 až 30 °C.
Kŕmenie Poslednou kapitolou je kŕmenie. V prírode sa škorpióny najradšej kŕmia rôznymi bezstavovcami – hmyzom a inými článkonožcami, no nepohrdnú ani drobnými plazmi. Chované v zajatí obľubujú cvrčky, mole a múčne červy.
Foto: Pixabay Škorpióna stačí kŕmiť každý druhý deň. Keďže ide o nočné zvieratá, ktoré v prírode lovia v noci, prispôsobte tomu aj kŕmenie.
Loading...
Dobrý deň,
Na zasvietenie bude stačiť aj stolná lampa alebo nejaká špeciálna ?