Ako u ľudí, zvierat, tak aj v akvaristike je najdôležitejšia prevencia. Často sa však stretneme s radou, že na prevenciu je dobre používať pravidelne preventívne prípravky. Vyzerá to jedhoducho. No má to aj druhú stranu mince.
A to práve v tvorbe rezistencie na liečivá a dlhodobé znižovanie imunity rýb.
shutterstock Najlepšou prevenciou sú správne podmienky, výživnou rozmanitou stravou, údržbou.
V prípade použitia akýchkoľvek rozpustných preventívnych liečiv netreba zabúdať na odobratie aktívneho uhlia z akvária. Pretože aktívne uhlie vo veľkej miere absorbuje aj zložky obsiahnuté v liečivách.
Ak nájdeme chorú / mŕtvu rybu, po jej izolácii alebo odstránení sa aj z preventívnych dôvodov zaujímame ďalej o to:
Aké majú prejavy ostatné ryby Aké prejavy mala uhynutá rybka Aký je stav nášho akvária – hygienické podmienky Či nemáme príliš veľa rýb na dané akvárium? To ktorý príznak charakterizuje aké ochorenie sme popísali už v predchádzajúcich častiach (hoci ako uvádzame diagnostika je často veľmi náročná). No ak máme podozrenie na vážne ochorenie, treba zvážiť aj utratenie podozrivých rýb.
Karanténa: Ak máme chorú rybu v akváriu treba občas zvážiť jej izoláciu od ostatných. To sa môže realizovať formou oddelenia do iného akvária, rovnako takúto izoláciu používame vždy pri transporte nových rýb.
Ako pripraviť karanténnu nádrž? Na dno dať len štrk, prípadne hrubší piesok, alebo bez. Na filtrovanie trab použiť jednoduchý filter nakoľko filtrovanie v prípade liečenia pôsobí kontraproduktívne na niektoré liečivá resp. nepriaznivo vplýva na mikroorganizmy v ňom.
Vzduchovanie nie je nutnosťou. Osvetlenie tiež nie. Čo sa týka rastlín vhodné sú len plávajúce.
Niektoré druhy rýb veľmi trpia po izolácii samotou. Najmä sociálne žijúcim rybám táto izolácia často veľmi urýchli priebeh choroby. Je to veľmi ťažko riešiteľná situácia, kedy takýto jedinci skapú skôr na následky zmeny, ako na chorobu, ktorá ich celý čas kvárila.
No a čo dodať na záver? Takmer každý akvarista sa raz za čas stretne s úhynom svojich rybičiek a s pátraním po príčine. Preto vám prajeme veľa úspechov v riešení väčších i menších starostí s akváriom spojených, hlavne nech ich je čo najmenej. A nech Vám akvárium robí radosť.
Loading...