Vidieť doma v akváriu plávať podobného exota nie je nič nemožné. Piraňa sa už dávno zaraďuje medzi bežné druhy akváriových rýb, ktoré sú na trhu dostupné. Je skutočne taká nebezpečná, ako si ju človek predstavuje?
Foto: INGIMAGE Alebo je to iba neprávom obviňovaný druh ryby, ktorý utrpel ťažkú ranu od hororových scenáristov? Pravda je niekde uprostred.
Poznáme desiatky druhov Vo voľnej prírode sa vyskytujú stovky druhov rýb, ktoré patria do jednej spoločnej skupiny tetier. Presne sem patrí okrem najbežnejšej akváriovej ryby na planéte, tetre neónovej, aj obávaná piraňa (najčastejšie je to rod pygocentrus). Jej chov v akváriu prebieha už desiatky rokov, ale nakoľko v dospelosti dosahuje veľkosť v desiatkach centimetrov (pokojne aj viac ako 35 centimetrov), tak sa hodí iba pre priestranné akvárium, prípadne pre výstavné akváriá v zoo a vodných parkoch. Pre jedného dospelého jedinca potrebujeme akvárium o objeme cca 300 litrov, potom si na každého ďalšieho pripočítajte 100 litrov. Tento objem je pre mnohých chovateľov nedosiahnuteľný a preto sa piraňa často chová v nevyhovujúcich podmienkach malých nádrží, kde jej organizmus trpí. A práve to je štartérom jej agresivity.
Foto: INGIMAGE Najčastejšie chovaným druhom je pygocetrus nattereri, teda piraňa červenobruchá.
Piraňa potrebuje priestor Piraňa, k spokojnému životu potrebuje priestor, čistú vodu a dostatok potravy, pretože v prípade nedostatku jednej z týchto troch podmienok sa stupňuje jej povestná agresivita. Je vedecky dokázaná skutočnosť, že ryby zvyšujú svoju agresivitu v prípade, že je čistota vody výrazne pod úrovňou znesiteľnosti. Toto chovanie je zapríčinené tým, že ryba sa snaží v prípade zhoršených životných podmienok chrániť svoj život tým, že zničí konkurenciu a zvýši tak svoje šance na prežitie. V prípade dostatočne veľkej nádrže, kvalitnom filtrovaní a dostatku potravy je možný ich spoločný chov aj s mierumilovnými druhmi rýb ako je už spomínaná tetra neónová. Koniec-koncov, oba druhy patria do jednej rodiny.
Čím piraňu kŕmime? Vyžaduje sa strava bohatá na bielkoviny, pričom ideálna voľba je veľký zooplanktón, rybie filety, kôrovce, ale okrem iného ochotne prijíma aj granule a mrazené druhy krmiva ako napríklad patentku, koretru a mladšie jedince aj cyklopa.
Foto: Pixabay Vždy dbajte aj na rastlinnú zložku potravy, ktorá je veľmi dôležitá. Ak ju nebudú ryby dostávať v potrave, tak sa to prejaví na likvidovaní rastlín v akváriu. Pri kŕmení vždy podávame potravu na viacerých miestach, aby sme sa vyhli masovému boju o potravu na jednom mieste. Pri príjme potravy totiž často dochádza ku zraneniam, ktoré si ryby spôsobia sami medzi sebou. Tieto poranenia sa ale veľmi rýchlo hoja, pretože piraňa má veľmi efektívny imunitný systém a svojím spôsobom je to veľmi odolný druh ryby.
Rozmnožovanie Rozmnožovanie prebieha v posledných rokoch v akváriu veľmi často. Dlhé obdobie bez rozmnoženia tejto ryby bolo spôsobené tým, že nebolo dostatok dospelých jedincov. Dožíva sa v priemere pri dobrej opatere aj 10 rokov a svojím spôsobom je to pokojná a majestátna ryba, ktorá nikdy neprestane nudiť. A ešte jedna rada na záver znie, že ak si kupujeme mladé jedince, tak by sme mali myslieť na to, že ako všetky tetrovité ryby, tak aj piraňa vyžaduje prítomnosť svojho druhu, takže by sme si mali zadovážiť minimálne 6 a viac kusov. Ak nie je v spoločnosti svojho druhu, tak má sklony ku agresivite a dokonca ku depresiám. Práve depresie sú aj v prípade rýb veľmi častým javom, ktorému sa však nevenuje pozornosť.
Foto: Pixabay A samozrejme nesmieme zabudnúť aj na upozornenie, že piraňu nikdy nechytáme holou rukou. Jej ostré zuby nás od tohto zlozvyku dokážu veľmi efektívne odnaučiť. A to platí aj v prípade, že je ryba na suchu. Ako demonštrácia sily jej zubov nám poslúži fakt, že ak ju chytíte v akváriu do bežnej sieťky, tak nemá problém sa z nej v priebehu niekoľkých sekúnd doslova prehrýzť na slobodu. Veľa šťastia pri jej chove. Stojí to za to!
Loading...