Je skutočne akvárium náročné na čas?

Andrej Jakubík 0

Jeden z mýtov, ktoré o akvaristike kolujú, je aj ten, že akvárium je náročné na čas. Paradoxne niekedy je to tak, že čím menej sa oň staráme, tým sa mu lepšie darí.

Foto: Pixabay

Nemám čas. To je klasická výhovorka ľudí, ktorý nechcú mať doma akvárium, aj keď sú životom pod vodnou hladinou fascinovaný. Je to ale skutočne tak vysoko časovo náročný koníček? Určite nie, ale musíte si to vedieť zariadiť!

Ako si správne rozvrhnúť starostlivosť

V ideálnom prípade to vyzerá nejako takto: 2 až 3 krát v priebehu dňa by sme mali ryby nakŕmiť. Je to otázka niekoľkých minút a je to nevyhnutné pre ich správnu fyzickú aj psychickú kondíciu. Totiž ako iste tušíte, ak zabudnete ryby nakŕmiť, tak sa to môže veľmi rýchlo prejaviť na ich zdravý a aj na ich počte. Hladná ryba totiž nerozlišuje medzi potravou a svojím kolegom.

Kŕmenie

Ale aj tejto povinnosti sa môžeme do istej miery zbaviť za pomoci automatického kŕmidla. To ale funguje iba na suché krmivo a nedá sa využiť na mrazené a živé krmivo. Ak však napríklad odchádzate na víkend preč, tak nemajte obavy. Ryba tých 48 hodín bez potravy ľahko prežije (v prípade, že je dospelá a zdravá) a dokonca občasná hladovka nie je na škodu. Len sa to nesmie opakovať moc často

Foto: Pixabay

1 krát za týždeň si vyčleníme deň, kedy sa akváriu budeme venovať bližšie. V tento deň napríklad vymeníme v akváriu jednu tretinu vody a nezabudneme vyčistiť filter. Pri tejto príležitosti by sme mali očistiť aj sklá od rias a nánosov. Ak si chceme ušetriť prácu na skle, tak si do akvária nezabudnite vpustiť rybičky ako je prísavník a ryby rodu otocinclus, prípadne si na týchto nánosoch pochutia aj niektoré väčšie druhy slimákov (ampularia).

Výmena vody a riasy

Pri výmene vody by sme nemali zabudnúť ani na preoranie dna, kde uvoľníme nečistoty a škodlivé plyny, ktoré odsajeme spolu s vodou na výmenu.

Napríklad riasy nemajú radi pohyb a ak budeme v akváriu pravidelne prehrabávať dno, tak riasu nebudú mať možnosť takého rastu ako by potrebovali. Riasy a prebytočné nespotrebované krmivo stoja za drvivou väčšinou problémov, ktoré v akváriu vznikajú.

Foto: Pixabay

Nehody v akváriu

Samozrejme musíme myslieť aj na nepredvídateľné okolnosti. Teda napríklad v prípad nehody v akváriu alebo pri kyslíkovom deficite. Kyslíkový deficit vzniká práve vtedy ak zanedbáme niektorú z podstatných vecí pri starostlivosti o akvárium. Zabudnete vyčistiť filter, vymeniť vodu alebo sú ryby prekŕmené a rovnako tak aj pri zvýšenej teplote. Čím je totiž voda teplejšia, tým je v nej menej rozpusteného kyslíka. Rybám ako sú napríklad labyrintky, to neprekáža, pretože dokážu dýchyť aj atmosférický kyslík, ale ostatné druhy ako napríklad tetry sú na kyslík veľmi háklivé. Naopak odolné sú aj sumcovité druhy. Ale rozhodne by sme nemali testovať hranice prežitia našich chovancov, tým že nebudeme čistiť filter a pravidelne vymieňať vodu.

Starať sa o akvárium nie je časovo náročné. A samozrejme je to svojím spôsobom relax. 

Foto: Pixabay

Odmenou za Vaše snaženie je akvárium, ktoré Vám bude každý závidieť a nikto Vám nebude veriť že za tým stojí v priemere niekoľko minúť času denne. 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (5 hlasov, priemerne: 4,20 z 5)
Loading...

Pridaj komentár