Nehody a problémy v záhradnom jazierku

Andrej Jakubík 0

Aj keď vyvinieme mimoriadne veľkú snahu v starostlivosti o záhradné jazierko, tak sa čas od času dostavia problémy. Ak zanedbáme ich riešenie, tak to môže skončiť masovým úhynom rýb a vodných živočíchov. V tomto článku si povieme tie najčastejšie problémy s ktorými sa stretávame v jazierku a ktoré mnohí chovatelia radi podceňujú. 

shutterstock

Ryby plávajú iba pri hladine a stratili reflexy

Ak ryby plávajú iba pri hladine a stratili reflexy, to v preklade znamená, že sa neboja a neunikajú pred vami v prípade, že idete okolo jazierka. Nejavia záujem o potravu a hromadne sa zdržujú v plytkých častiach jazierka. Toto sú klasické príznaky kyslíkového deficitu, ktorý nastáva hlavne v letných mesiacoch, kedy je teplota natoľko vysoká, že je vo vode nedostatok tohto plynu a ryby sa snažia zotrvať v miestach, kde je ho najviac. Teda pri hladine a na plytčinách. V tomto prípade je pomoc jednoduchá a spočíva v nastrekovaní chladnejšej vody smerom na hladinu jazierka, čím premiešame vodu so vzduchom a zároveň ju ochladíme. Samozrejmosťou by mal aj kvalitný filter, ktorý sám o sebe dokáže vodu obohatiť o kyslík.

Otrava

Ak príznaky pretrvávajú aj naďalej, tak sa zrejme jedná o otravu. Tú spoznáme aj podľa toho, že ryba má na sebe silnú vrstvu slizu, ktorú vylúči ako ochranu pred látkou, ktorá pôsobí ako otrava.

Foto: Andrej Jakubík

Často na vode nič nezbadáme, pretože mnohé látky sa neprejavia zmenou farby ani zápachom. Tak ako napríklad jedovaté dusičňany, ktoré v prípade zlej starostlivosti dokážu zlikvidovať celé jazierko. V oboch prípadoch samozrejme vyčistíme filter a pustíme ho na plný výkon. Ak môžeme, tak vykonáme za pomoci hadice aj čiastočnú výmenu vody za čerstvú a chladnejšiu, ktorú necháme voľne dopadať na hladinu jazierka. Do filtra môžeme umiestniť aktívne uhlie.

Zápach z jazierka

Zápach z jazierka je častým problémom, ktorý sa dostáva do popredia hlavne v jarných mesiacoch po roztopení ľadovej pokrývky. Najčastejšie sa jedná o metán, teda o bahenný plyn, ktorý vzniká ako následok hnitia bez prístupu kyslíka a z jazierka dokáže urobiť páchnucu žumpu. V prípade, že si napríklad v zime všimneme, že sa pod ľadom tvoria bublinky, tak ich okamžite uvoľňujeme, pretože inak sa uvoľnia do vody, kde zasiahnu zimujúcu rybu a jej prebudenie počas hibernácie sa najčastejšie končí uhynutím. 

Foto: Andrej Jakubík

Ako ochranu pred týmto javom odporúčam na jeseň vykonať údržbu dna, kde odsajete hrubšiu vrstvu bahna, ktorá by inak vyvolala hnitie. Menšia vrstva bahna nevadí a dokonca je žiaduca, pretože má vplyv na biologickú rovnováhu.

Ak zaznamenáme zápach a vidíme, že ryba javí známky malátnosti a otupenosti, tak musíme zakročiť. Samozrejmá je výmena vody a na dno môžeme vhodiť aktívne, prípadne látku zvanú zeolit, ktorá pohlcuje dusíkaté látky. Ak nemáme nič iné k dispozícií, tak môžeme pokojne použiť aj podstielku pre mačky, pretože v tomto produkte na nachádza práve zmieňovaný zeolit. A navyše je to pomerne veľké (cca 5kg) balenie, ktoré je vhodné aj pre jazierkové použitie. Ak je ryba zasiahnutá natoľko že nedokáže udržať rovnováhu, tak ju vytiahneme z jazierka a vložíme do vedra s čistou vodou, kde jej rukou ovievame žiabre, tak aby sme k nim dostali čo najviac kyslíka. Do vedra vložíme pokojne aj živočíšne uhlie rozdrvené na prach, ktoré nasaje zvyšky jedovatých látok.

Foto: Andrej Jakubík

V tomto prípade je nutné jednať rýchlo a bezodkladne. Ako náhle zaváhame, tak nás to môže stáť mnoho rybích životov. Dávajte si však pozor na teplotné šoky a nikdy neprekladajte rybu do vody, ktorá má o viac 2 až 3 stupne rozdielnu teplotu. Oslabíte tak imunitný systém ryby, ktorý sa už aj tak musí vysporiadať s otravou.

Ako rozoznáme otravu od kyslíkového deficitu?

Pri deficite kyslíka ryba dýcha veľmi rýchlo a naopak pri otrave spomaľuje svoje funkcie na minimum, aby zabránila prenikaniu látky do svojho tela. Samozrejme rýchla reakcia je na mieste aj v prípade, že na hladine objavíme olejovú škvrnu, prípadne iné nečistoty. Práve tieto veci zabraňujú rybe dýchať a znamenajú tým vážne ohrozenie. Ako prevenciu je dobré si otestovať aj prítokovú vodu, pretože sa môže stať, že budeme do jazierka dodávať ešte viac jedovatých látok (dusičňany). 

Foto: Andrej Jakubík

Vždy majte k dispozícií filtračné médiá o ktorých sme si hovorili v tomto článku, pretože to jednoznačne patrí do základnej výbavy. Pamätajte si, že stať sa môže čokoľvek. 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (5 hlasov, priemerne: 3,40 z 5)
Loading...

Pridaj komentár