Ako správne rozmnožiť živorodky

Andrej Jakubík 0

Chov živorodiek je všeobecne považovaný za ľahký, ale nie je to tak celkom pravda. Živorodky vnímajú veľmi veľa faktorov zo svojho okolia. Pri nesprávnej strave a prostredí sa stávajú rôzne nehody. Narodia sa Vám mŕtve mláďatá. Prípadne sú znetvorené, bez očí a nevyvinuté. Toto všetko sa môže stať ak zanedbáte niečo podstatné. 

Foto: Andrej Jakubík

Záleží od druhu živorodiek

To, aké prostredie pripraviť pre živorodky záleží od konkrétneho druhu. Zabudnite na to, že každá ryba potrebuje k životu rovnaké podmienky. Ešte predtým ako si zadovážite ryby, tak si zistite aké podmienky potrebujú na svoj šťastný život. Zistite si napríklad nároky na potravu. Rybky ako živorodky potrebujú napríklad množstvo rastlinnej zložky. Niektoré bez rias ako je napríklad spirulina dokonca nedokážu priviesť na svet potomstvo. Myslite aj na salinitu, teda na obsah soli vo vode. ale zabudnite na kuchynskú soľ a doprajte rybkám skôr morskú, ktorá je pre nich prirodzenejšia. Živorodky totiž obývajú oblasti, kde sa rieka vlieva do mora a voda je tu brakická.

Zelené krmivo je samozrejmosť

Ak chováme akýkoľvek druh živorodky, tak pridávajte do akvária zelené krmivo. Listový špenát, hlávkový šalát (oba samozrejme sparené vriacou vodou) a potom je tu napríklad možné aj pridávať riasy v tabletách. 

Foto: INGIMAGE

Spirulina je veľmi kvalitný prídavok ku krmivu. Myslite na všetky vitamíny, pretože aj zanedbáte niektorú stránku chovu, tak sa následky prejavia veľmi skoro. Potomstvo sa totiž dostáva na svet už niekoľko týždňov po oplodnení a to záleží od teploty vody. Samozrejme čím vyššia teplota, tým je vývin potomstva rýchlejší.

Rodičia sú kanibali

V prípade živorodiek musíte myslieť aj na kanibalizmus. Aj čerstvo vyliahnuté potomstvo sa radí do jedálneho lístka vlastných rodičov. V prípade napríklad mečovky (mečúň) sa počet potomstva môže pohybovať aj okolo 200 kusov, ale existujú živorodky ako napríklad poloústka malajská, kde sa počet pohybuje od 20 do maximálne 50 kusov. V prípade živorodiek tak záleží iba na našej šikovnosti, aké percento potomstva dokáže prežiť. Dobrým spôsobom ako zamedziť kanibalizmu je pôrodnička, kde rybky prepadnú cez husté oká a rodič sa k ním nemá ako dostať. 

Foto: Andrej Jakubík

Ale veľmi účinný spôsob je aj za pomoci vegetácie, kedy necháme akvárium zarásť vegetáciou a mladé rybky v tejto džungli nájdu bezpečný úkryt.

Kvalita potravy

Potrava je veľmi dôležitá a preto vždy dbajte na to, aby nebola jednostranná a neobmedzujte sa iba na sušené vločky. Doprajte rybkám kvalitnú stravu v živom alebo zmrazenom stave a sami uvidíte, že počet potomstva sa prirodzene zvýši. Navyše rybky dostanú svoje klasické sfarbenie a nebudú vyblednuté ako v prípade menej kvalitnej stravy.

Majitelia záhradných jazierok si môžu dovoliť svoje živorodky na letné mesiace umiestniť aj do vonkajších podmienok. Bez problémov znesú aj teploty okolo 18 až 20 stupňov Celzia. 

Foto: Andrej Jakubík

Na konci leta ich samozrejme stiahneme do vnútorných podmienok, ale sfarbenie ktoré rybky naberú na slnečnom svetle nedocielite žiadnym značkovým krmivom. Na to má patent iba matka príroda. 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (5 hlasov, priemerne: 3,80 z 5)
Loading...

Pridaj komentár