Ako vyhnať slimákov z akvária?

Andrej Kubík 0

V tomto článku sa dozviete, prečo sa v akváriu čas od času premnožia slimáky? Ukážeme si chemickú, mechanickú a biologickú cestu k ich redukcií. A viete, ktoré ryby majú slimáky na jedálnom lístku?

Pobyt slimáka v akváriu má dve príčiny. Buď ho v akváriu chceme a preto sme si ho tam logicky vpustili, alebo je to zvieratko nechcené, ktoré tvrdo prenasledujeme. Existuje mnoho rozdielnych druhov slimákov a rovnako rozdielne sú aj ich úžitkové vlastnosti.

foto: pixabay

Škodia slimáky v akváriu?  

V tomto článku sa zameriame na tých slimákov, ktorí prenikli do akvária ako votrelci. Nachádzajú sa na pomyselnom čiernom zozname a majiteľa akvária iritujú každým svojim pohybom. Na obranu slimákov však treba podotknúť, že okolo ulitníkov kolujú často tak silné mýty, že ich vykorenenie je pravdepodobne nemožné. Možno budete prekvapený, ale slimáky v akváriu neškodia až do takej miery, ako si akvaristi myslia a ich prítomnosť a premnoženie je možno iba príznakom zle nastavených podmienok v akváriu.

Použite logiku. Ak by slimák nemal dostatok potravy, nemnoží sa a nedokáže tak zvyšovať svoju početnosť. Zamyslite sa preto nad množstvom krmiva aj frekvenciou kŕmenia. Majte na pamäti, že všetko nespotrebované krmivo skončí ako potrava slimákov. Zdravá ryba disponuje vlastnosťou ktorá sa volá „potravný reflex“. Ryba má záujem prijímať potravu takmer neustále a jej trávenie je dosť rýchle, preto má akvarista pocit, že ryba je neustále hladná. Preto sa akvaristi často dopúšťajú chyby v podobe prekrmovania.

Niekedy je za tým aj úplná malichernosť. Predstavte si napríklad zle zvolený substrát, kam zapadnú všetky zvyšky potravy a ryby sa k nim nemajú ako dostať. Slimáky sa k nim dostanú veľmi ľahko. Nezvaní ulitníci prosperujú a ryby naopak hladujú.  V boji proti  slimákom však nie ste úplne bez šance. Práve naopak, možností ako sa ich zbaviť máte hneď niekoľko.

Mechanická cesta 

Táto metóda je jednoduchá a vo svojej podstate je založená na základnej potrebe každého slimáka – prijímať potravu. Do misky, ktorú položíte na dno, vložte kúsok zeleniny, ktorej slimáky ťažko odolajú. Ideálna je mrkva, uhorka, alebo cuketa. Slimáky potravu vycítia a zhromaždia sa na kúsku zeleniny, odkiaľ ich mechanicky odlovíme. Mechanická cesta však vedie iba k redukcií počtu slimákov a určite sa ich týmto spôsobom nezbavíte navždy. Slimáky svoju populáciu po čase vždy obnovia.

Chemické zbrane 

Áno, aj použitie chemických zbraní je možnosť ako sa slimákov zbaviť. Je tu však niekoľko „ale“. Prípravky, ktoré ničia slimákov, dokážu uškodiť aj niektorým citlivým druhom rýb, alebo úplne zlikvidovať napríklad krevetky a mäkkýše. Chemické prípravky na zabíjanie slimákov sú riziko. Je naivné sa domnievať, že zaberajú výhradne na slimákov a ostatné živé organizmy ich prítomnosť nepocítia.  

Ide to aj biologicky a ekologicky

„Bio“ a „Eko“. To sú dve skratky, ktorými sa dá charakterizovať nasledujúca metóda. Vedeli ste že existujú ryby, pre ktoré sú slimáky prirodzenou potravou? Konkrétne sú na predajniach dostupné dve skupiny rýb, ktoré so slimákmi v akváriu urobia krátky proces. Chromobotia macracanthus je druh pĺžovitej ryby z Bornea a Sumatry, ktorý slimáky likviduje veľmi efektívne. Ich masívne čeľuste drvia ulity slimákov už niekoľko minút po ich vpustení do akvária. Chromobotia však dorastá do väčších veľkostí a preto sa nehodí do akvária menšieho ako 150-200 litrov. Dokonca aj tento objem jej bude po niekoľkých rokoch nedostačujúci.

Druhá skupina rybiek sa volá tetraodon (Štvorzubce a im príbuzné druhy). Jedná sa o ryby, ktoré sú vybavené namiesto bežných úst útvarom, ktorý pripomína zobák. A ten nemá so slimákmi zľutovanie. Nevýhoda chovu týchto rýb je ich agresivita. Jedná sa o teritoriálne a agresívne druhy, ktoré sa napádajú aj sami medzi sebou a trúfnu si aj na omnoho väčšie druhy rýb.

Ak teda máte malé akvárium, alebo nechcete svoje ryby vystaviť traume z prítomnosti Tetraodona, či váhate s nasadením chemických zbraní, nezúfajte. Je tu jedno riešenie v podobe slimáka – zabijaka. 

„Helenka“

Existuje jeden druh slimáka, ktorý nám paradoxne dokáže zabezpečiť to po čom túžime.  Akvárium bez ostatných slimákov. Jeho meno je Clea Helena a slangovo sa mu hovorí „Helenka“. Jedna Helenka dokáže obhospodáriť objem 10-20 litrov. Jej dravá povaha ju núti loviť ostatné druhy slimákov a tie po istej dobe z akvária úplne vymiznú. Prvé príznaky ich úbytku si všimnete už do niekoľkých dní a postupne sa z premnoženého ulitníka stáva rarita.

Helenka je skutočne jeden z tých slimákov, ktoré majú v akváriu svoju nesmierne vysokú pridanú hodnotu. Drží na uzde svojho slimačieho príbuzného tak efektívne, že používanie akýchkoľvek rizikových chemických nezmyslov s mnohými vedľajšími účinkami ani nebudete považovať za možnosť. A práve o tomto poznaní je skutočná akvaristika. O poznaní, že čokoľvek do akvária vložíme, zmení jeho osud a neexistuje žiadna situácia s ktorou by si príroda neporadila. A nepotrebuje k tomu žiadne človekom vytvorené chemické kokteily. Ak príroda spozoruje, že sa jeden živočíšny druh stáva dominantným, vytvorí mu nepriateľa. Slimák sa totiž slimákom vyháňa.

Viac tém z akvária nájdete TU »»»

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár