Liečime krupičku v akváriu

Andrej Jakubík 0

Toto ochorenie je v odborných kruhoch oveľa známejšie pod menom kožovec. Spolu s niektorými plesňovými ochoreniami patrí táto choroba k najbežnejším v akváriu. Každý majiteľ akvária sa s týmto parazitom stretol, alebo niekedy stretne. Ochorenie nie je vážne a dá sa pomerne ľahko liečiť.

Ale vedzte, že nečinnosť sa v tomto prípade nevypláca.  

foto: autor

Ochorenie spôsobuje prvok 

Pôvodcom ochorenia je prvok známi pod menom Ichthyophthirius multifiliis. Tento organizmus, ktorý je pomerne veľký je na rybe priamo závislý a bez svojho hostiteľa je schopný prežiť len niekoľko hodín.

Jedná sa o vysoko nákazlivé ochorenie, ktoré sa prenáša  kontaktom s chorou rybou, nakazenou vodou, prípadne rastlinami. Životný cyklus tohto prvoka je veľmi zaujímavý, pretože sa v ňom striedajú jednotlivé fázy, ktoré sa od seba v mnohom odlišujú. Pokiaľ však akvarista vie rozpoznať jednotlivé etapy vývoja, môže predchádzať mnohým nepríjemnostiam. Tento najväčší doteraz známy prvok žije zavŕtaný v koži ryby a doslova rybu vyciciava. Po čase odpadne a rozdelí sa na niekoľko stoviek aktívnych jedincov, ktorý si hľadajú nového hostiteľa. Pokiaľ nenájdu hostiteľa do 48 hodín, tak uhynú.

Štádiá a etapy

Ak je parazit zavŕtaný tesne pod kožou, tak všetky potrebné živiny si odoberá z tela ryby. Toto štádium vývoja je viditeľné voľným okom v podobe bielych bodiek. Veľmi dôležitý fakt je odolnosť tohto štádia voči všetkým medikamentom. Na toto štádium ochorenia nezaberá teda žiaden liek.

Takéhoto dospelého jedinca voláme Trofont. Pri pohľade cez mikroskop je možné v vidieť podkovovité jadro, ktoré je jedným z poznávacích znakov tohto štádia. Trofont počas svojho štádia vykonáva neustále rotačný pohyb, ktorým rozrušuje bunkové steny okolitých buniek, pričom sa následne živý rozrušenou bunkovou hmotou. Keď trofont dosiahne určitú veľkosť, jednoducho z tela ryby odpadne. A práve štádium, keď trofont odpadne je veľmi citlivé na medikamenty.

Následne začína ďalšie vývojové štádium známe ako Tomont. Jedná sa v podstate o trofonta, ktorý sa po oddelení od tela ryby následne celý zahalí do schránky, ktorá sa najviac podobá na hlien. V tejto fáze dochádza k samotnému rozmnožovaniu, ktoré prebieha na báze delenia. Z trofonta nakoniec vznikne zhruba 2000 tzv. TOMITOV, ktorý sa po uvoľnení z cysty nazývajú theronti. 

Theornt je invázne štádiu, ktoré je pohyblivé a aktívne si hľadá hostiteľa. Nie je viditeľný voľným okom a jeho život priamo závisí na nájdení správneho hostiteľa. Toto všetko je vývojový cyklus, ktorý sa neustále opakuje, pokiaľ je dostatok hostiteľov. Všetko je však závislé na teplote vody. Tak napríklad pri teplote vody pod 3oC a nad 28oC sa rozmnožovanie zastavuje. Najideálnejšia teplota pre rozvoj tohto ochorenia je okolo 26oC. v tom prípade trvá cyklus len niekoľko hodín. Ale je teplota len okolo 10oC, tak je cyklus dlhý až 35 dní.

Príznaky choroby sú veľmi jednoznačné.

Biele bodky, ktoré sa nachádzajú po celom tele sú jasným signálom tejto choroby. Tieto bodky môžu dosiahnuť veľkosť až 1 mm. Postupná apatia, nechutenstvo, vyblednutie a nakoniec úhyn. Veľmi nebezpečná je forma, ktorá zasahuje žiabre rýb. V tomto prípade sa príznaky sprvu vôbec neprejavujú a dochádza len k masívnemu úhynu. Ak sú napadnuté žiabre, tie sú viditeľne poškodené čo sa prejavuje bielymi škvrnami a opuchom. Častým sprievodným javom je obtieranie sa rýb o okolité predmety, akoby sa chceli zbaviť týchto parazitov. Ak chce mať akvarista istotu v stanovení diagnózy mu určite pomôže mikroskop.

Liečebné metódy

Liečebných metód je hneď niekoľko a chovateľ si dokonca môže vybrať, ktorú metódy si zvolí, podľa svojich možností. 

Metóda prechodného zvýšenia teploty vody je ideálna, pretože pri nej sa nepoužijú žiadne medikamenty, čo rybe do budúcnosti len prospeje. V tomto prípade sa jedná o prechodné zvýšenie teploty vody na 31 až 32oC a to na dobu asi 3 až 4 dni. Je to veľmi efektné a pri začiatkoch choroby je to najideálnejší spôsob zvládnutia tejto choroby. Avšak tento postup je možný len pri druhoch, ktoré túto teplotu znesú. Navyše ak sa teplota zvýši, tak obsah kyslíka klesne. Preto počas choroby silne vzduchujeme.  

Liečebná metódy za pomoci Chloridu sodného je takisto veľmi rozšírená. Je obľúbená hlavne pre svoju efektívnosť, pretože stačí zhruba 1 polievková lyžica soli na 50 litrov vody a spolu s miernym zvýšením teploty na zhruba 28 oC sa výsledky dostavujú už po niekoľkých hodinách. Môžeme takisto zvoliť aj liečebné kúpele rýb, ktoré spočívajú v niekoľkominútovom ponorení napadnutej ryby do liečebného kúpeľa.

Dôležitých je ale niekoľko pravidiel. Soľ vo vode Vám zničí rastliny. Tie sa nevyrovnajú so zvýšením tvrdosti a obsahu soli a postupne uhynú. Ryby, ktoré sú silne napadnuté chorobou by sme nemali liečiť za pomoci soli. A to z jednoduchého dôvodu. Pokožka, ktorá je poškodená prestane plniť svoju funkciu vyrovnávača osmotického tlaku. Ak sa zvýši obsah soli vo vode, tak dôjde k osmotickému šoku a následne k úhynu. 

Liečebné metódy za pomoci medikamentov sú veľmi rozšírené a spočívajú buď v liečebných kúpeľoch, alebo prípadne v aplikácií liečiv priamo do akvária. Veľmi dobre sa osvedčili napríklad procedúry za pomoci malachytovej zelene, prípadne formaldehydu. Takisto sa môžu použiť aj kombinácie týchto prípravkov. Tak napríklad FMC je kombinácia formaldehydu, malachytovej zelene a metylénovej modrej.  V poslednej dobe sú však k dostaniu rôzne komerčné liečivá, ktoré zaberajú na túto chorobu veľmi efektívne dokonca aj bez pomocného zvýšenia teploty vody.

Prevencia

Prevencia spočíva v eliminácií stresu a vyvarovaniu sa teplotných šokov, ktoré oslabujú imunitný systém a otvárajú vstupnú bránu chorobe. Pri prevencií musíme mať na pamäti, že tomonti sú schopný pri určitých podmienkach prežiť vo vode niekoľko týždňov. 

Preto je na mieste opatrnosť v prípade nákupu ryby od neznámeho chovateľa. Ryba nesmie vykazovať známky ochorenia. A nakoniec je tu samozrejme sledovanie rýb a to hlavne pri kŕmení. Tu si treba všímať predovšetkým potravný reflex a celkovú kondíciu. Ak ryba neprijíma potravu, tak niečo nie je v poriadku. Všetko je to iba na všímavosti chovateľa, ktorý by mal spozorovať všetko nezvyčajné. Krupička je ako chrípka. Ak sa prelieči, tak nie je nebezpečná. Ale ak sa podcení, tak nastáva problém.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (17 hlasov, priemerne: 4,60 z 5)
Loading...

Pridaj komentár