Liečime rybky bez liekov.

Andrej Jakubík 6

Vplyvom doby sa akvarizmus  zmenil a dnešný „moderný“ akvaristi už zabudli, ako sa v minulosti riešili zdravotné problémy rýb a hlavne ich prevencia.

Dnes existujú lieky a postupy na mnohé choroby a nedostatky, ktoré v minulosti zvalcovali celé rybie populácie a odradili mnoho akvaristov od ich chovu.

Vieme ale všetky riziká umelých liečiv? Je správne ísť cestou umelých prípravkov a hnať ryby do extrémnej liečby a to doslova s neistým účinkom? Zabudnime teda na chvíľu, že existujú drahé komerčné liečivá a poďme na prechádzku do miest, kde má otvorenú lekáreň matka príroda.  

Povrchové zaplesnenie – Mierne vyblednutie môže byť následok stresu, ale ak zbadáme že telo sa pokrýva bielym povlakom, tak rozhodne musíme zakročiť.

 

Plesňové ochorenie

V akváriu sa často stretávame s bielym povlakom na tele ryby. toto plesňové ochorenie je hlavne následok zlej hygieny. Prípadne aj podchladenia, alebo poškodenia slizovej vrstvy na tele ryby.

Na liečbu tohto ochorenia môžeme bez problémov použiť listy Brezy (Betula pendula). Okrem iného listy brezy obsahujú aj mnoho vitamínu C, takže ryba tým zvyšuje aj svoju obranyschopnosť voči ochoreniam. Na hladinu akváriu preto nasypeme niekoľko čerstvo natrhaných listov.  

Podobne voči plesniam môžeme použiť napríklad Tymian (Thymus vulgaris), ktorý skôr poznáme ako koreninu pri príprave jedál. Účinky tymianu sú až neuveriteľné a môžeme ho pokojne použiť ako občasnú prevenciu.  

Podvyživená ryba – Brucho je prepadnuté a hlava je v pomere k telu väčšia, ako by mala byť. Toto je znak podvýživy. Ak ryby normálne prijíma potravu, tak zrejme má v tele črevné parazity.

 

Žihľava

Každý pozná Žihľavu (Utrica dioica) ako burinu, ktorá sa ľuďom vždy vie poďakovať v podobe nepekného popŕhlenia. Avšak aj táto pre niekoho druhotriedna rastlina dokáže doslova zázraky.

Pri jemnom nasekaní sa môže podávať spolu s krmivom ako sú napríklad granule, vločky, alebo mrazené krmivo. Ryba spolu s krmivom dostane do tela túto vitamínovú bombu. Tento zázrak je známy už z obdobia antiky a jej účinky sa využívajú dodnes. Je to liek na mnoho chorôb rýb a to predovšetkým na črevné bičíkovce a anémiu. Podporuje imunitu a tvorbu krvi, preto sa hodí predovšetkým pri chorobách kde je sprievodným javom chudokrvnosť.

Účinok je zriedenie krvi a zlepšenie krvného obehu, takže sa  hodí napríklad pri rozpade plutiev, pretože zlepšuje prenikanie lieku do každého kútika v tele ryby. Nemá žiadne vedľajšie účinky a môžeme ju skrmovať aj dlhodobo.

Začínajúca krupička – Nepatrné biele bodky na tele ryby a na jej plutvách značia, že by sme mali začať s preventívnou liečbou. Čím skôr si to všimneme, tým je liečba jednoduchšia.

 

Cesnak (Allium sativum)

je rovnako hojne používaný v kuchyni, ale svoju uplatnenie má aj v liečbe. Pre ryby sa hodí nastrúhaný ako prídavok do krmiva. Zvyšuje imunitu a zaženieme s ním črevné problémy a parazitov. Jeho dávkovanie je však malo by jednorazové a to približne raz do mesiaca. Pri dlhodobom podávaní dráždi žalúdok a vyvoláva nechutenstvo. Ryba však po aplikácií prídavku cesnaku v krmive zvyšuje svoju aktivitu, je celkovo odolnejšia a lepšie sa prispôsobuje novému prostrediu.

Med

Pri povrchných ranách ako sú napríklad odreniny, alebo menšie zápaly sa skvelo hodí med. Toto prírodné antibiotikum má skvelú vlastnosť sterilizácie, takže všetko čo spadne do medu je zbavené akýchkoľvek baktérií a choroboplodných zárodkov. Pokojne môžeme rybu odchytiť a ranu jej potrieť medom. Toto zlepší hojenie a zabráni preniknutiu nežiaducich organizmov do tela ryby prostredníctvom otvorenej rany. Keďže sa jedná o liek, ktorý je silnejší ako niektoré komerčne vyrábané antibiotiká, tak ho môžeme podávať pri všetkých bakteriálnych ochoreniach. Pozor však, aby sme sa ryby nedotýkali suchou rukou! Tým jej viac uškodíme ako pomôžeme. 

Chorá ryba – vychudnutie, strata sfarbenia a utiahnutosť. Na obrázku vidíme pokročilé štádium choroby.

 

Vŕba (Salix caprea)

je akosi už tradične spojená s brehmi rybníkov a vytvára krásnu scenériu prírodného prostredia. Nie je to  náhodou, že starý rybári vysádzali tieto stromy čo najbližšie k vode. Vŕba a to ako kôra tak aj listy obsahujú jednu látku, ktorej názov je salicin. Táto látka nie je nič iné ako komerčne vyrábaný aspirín. Listy a kôru teda môžeme pokojne nahádzať na hladinu akvária a nechať vylúhovať. Účinná látka sa tým dostane do vody a to tela ryby. Jeho účinky sú hlavne dezinfekčné pri vonkajším poraneniam a zápalom. Zároveň pôsobí upokojujúco na celý organizmus a znižuje stres.

Samozrejme byliniek a iných vecí na liečbu chorôb rýb sa dá použiť nepreberné množstvo a v tomto článku sú použité len tie najzákladnejšie. Ten kto chce zaviesť  tieto staré postupy si ale nepomôže s internetom ani modernou knihou. Tieto poznatky sa nachádzajú v knihách, ktoré už pred niekoľkými desaťročiami zmizli z predajných pultov. Veľa šťastia pri ich hľadaní. 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (28 hlasov, priemerne: 4,70 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Vedeli by ste mi poradiť? Čo pomôže bojovnici ktorá má podobné príznaky, ako ryba na 4.(poslednom) obrázku? Med?

  2. Určite to tak nie je. Podobné názory patria do ranného stredoveku akvaristiky. Existujú druhy rýb, ktoré rozoznajú svojho majiteľa, alebo sa dokážu rovnako citovo naviazať ako iné zviera. V Japonsku je akvárium brané ako samozrejmosť a napríklad ryba menom Arowana má podľa tamojších chovateľov svoju dušu. Odporúčam prečítať si niekoľko textov o význame akvária v živote človeka. Človek, ktorý nemá k zvieraťu citový vzťah, by si ho nemal ani zaobstarať.

Pridaj komentár