Nanoakvárium

Andrej Jakubík 0

Ak máte stiesnené podmienky a aj napriek tomu túžite po štyroch stenách naplnených vodou, ktoré Vám budú pri sledovaní prinášať pocit pokoja, tak nezúfajte. V posledných rokoch sa totiž čoraz viac objavuje nová verzia akvaristiky, ktorá sa už pretavila v samostatný smer, ktorým je nanoakvaristika. O čo vlastne ide?

shutterstock

Minikomplet

Akváriový komplet, ktorý si dnes môžeme bežne zakúpiť v obchode, bol v minulosti iba snom a každý, kto chcel vlastniť akvárium, si ho musel sám poskladať a postaviť do podoby, ktorá vyhovovala jemu, ale hlavne chovaným rybám. Dnes je možné si doniesť domov komplet, ktorý iba zapojíme do elektrickej siete a naplníme vodou. O všetko ostatné sa postará technika. Tak je to aj v prípade nanoakvária, ktoré sa vyznačuje objemom najčastejšie do veľkosti piatich litrov. Aj v takto malom objeme sa však dajú urobiť zázraky a verne napodobiť príroda.

Potrebuje citlivú ruku

Nanoakvárium so svojím malým objemom má jednu veľkú nevýhodu oproti klasickému akváriu. Tá nevýhoda spočíva práve v malej veľkosti. V menšom objeme vody totiž prebiehajú chemické a fyzikálne reakcie vo vode oveľa rýchlejšie a preto je celý systém menej stabilný ako pri klasickom objeme dajme tomu 100 litrov. 

Foto: Pixabay

Preto paradoxne platí, že čím menší objem vody v akváriu, tým je potrebná vyššia starostlivosť. Dávať pozor musíte predovšetkým na prekŕmenie rýb a na čistenie filtra, ktorý sa stará o čistotu vody a tým pádom aj o obsah kyslíka vo vode, ktorého nedostatok dokáže vytvoriť mnoho problémov.

Iba pre niektoré ryby

Ako iste tušíte, tak tento druh akvária nie je vhodný pre každý druh ryby. A to práve z dôvodu, že dorastajú do väčšej veľkosti ako je samotné akvárium a druhý dôvod je ten, že vyžadujú stabilnejšie podmienky a dostatok kyslíka, čo im niekedy nanoakvárium poskytnúť nevie. Starý mýtus o tom, ako sa ryba vo svojom raste prispôsobí veľkosti akvária rozhodne neplatí. Existujú však druhy, ktoré sa do akvária hodia a rozhodne ich nie je málo.

Ktoré ryby sú vhodné?

Plejáda druhov rýb, ktoré sú vhodné do podobných podmienok je veľmi bohatá. Ideálnou voľbou sú napríklad tetrovité druhy rýb, ktorým kraľuje tetra neónová spolu s neónkou červenou. Potom je tu ešte tetra krvavá a fantóm červený aj čierny. Veľmi obľúbená je aj tetra červehohlavá. To je však iba zlomok druhov a okrem toho sa do nanoakvária hodia napríklad pančierníčky, razbory (hlavne trpaslíčie) a samozrejme mnoho druhov živorodiek, ktoré sú zrejme najbežnejšie druhy v slovenských akváriách. 

Foto: INGIMAGE

Druhová rozmanitosť je samozrejme širšia, ale vždy majte na pamäti aj hustotu obsádky rýb, ktorá má tiež svoje limity. V prípade neistoty o vhodnosti konkrétneho druhu pre daný objem vody, sa môžete vždy poradiť s internetom, múdrou knihou alebo napísať komentár pod článok.

Teplota, prievan aj svetlo

Ako sme už spomenuli, tak akvárium o malom objeme má svoje časté problémy. Medzi tie najčastejšie patrí určite správna teplota, ktorá sa v malom objeme ťažšie udržiava, pretože ani moderné ohrievače niekedy nie sú stavané pre tak malý objem vody. Okrem toho je nebezpečný aj prievan, ktorý dokáže vodu tak malého objemu rýchlo ochladiť a v niektorých prípadoch (ryby labyrintky) dokáže prievan aj poškodiť zdravie rýb. A samozrejme aj svetlo má svoj podiel na týchto problémoch. Nevhodné osvetlenie (alebo aj slnečné svetlo), spôsobuje napríklad nadmerný rast rias a zakalenie vody. Ale týmto dvom problémom sa budeme venovať v samostatných článkoch.

Krevety, raky aj slimáky

V akváriu tohto typu sa okrem rýb môžu vyskytovať predovšetkým krevety, ktoré sa rovnako tešia obrovskej popularite. Potom sú tu samozrejme slimáky. A to ako klasické jablkové (rod pomacera), tak napríklad aj menej známe druhy ako je napríklad porcelánovka. 

A potom je tu samozrejme rak, ktorý však potrebuje v dospelosti predsa len viac priestoru. V každom prípade nezabudnite akvárium dobre zakryť a utesniť, pretože úteky jeho obyvateľov (slimáky a raky) sú veľmi časté.

Ako ste mali možnosť vidieť, tak starať sa o nanoakvárium nie je na starostlivosť ľahká vec, ale ak dodržíte zopár základných pravidiel, tak by problémy nastať nemali. Ak predsa vypukne problém, tak odpovede hľadajte na našich stránkach.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (7 hlasov, priemerne: 2,30 z 5)
Loading...

Pridaj komentár