Neonky v akváriu

Andrej Jakubík 1

Je tomu už niekoľko desiatok rokov, keď doktor Herbert Axelrod objavil a popísal druh ryby, ktorý dnes poznáme ako červenú neonku (Cheirodon axelrodi).

Je to fenomén, ktorý sa preslávil na celom svete. Už niekoľko rokov je to najpredávanejší druh ryby na svete.

shutterstock

Čomu vďačia za svoj úspech? 

Ročne sa ich predá niekoľko miliárd a tento objem neustále stúpa. Čomu vďačia za svoj úspech? Kto by nechcel mať doma krásne smaragdové rybky, ktoré z ďalekej Južnej Ameriky dobývajú jedno akvárium za druhým.

Skupina týchto rýb, ktorá sa pohybuje vždy spolu a ako jedno telo pôsobí pri pohľade doslova hypnoticky. Viete, ale ako sa správne starať o tieto druhy rýb? Práve Tetrovité druhy patria medzi tie najviac zraniteľné druhy vôbec. Pozorne teda čítajte ak sa ich chystáte zakúpiť, prípadne ak vám už plávajú doma v akváriu. 

shutterstock

Poznáme dva základné druhy týchto rýb,

pričom laik, ktorý zavíta do predajne na prvý pohľad nezbadá žiaden rozdiel. Neónka červená a Tetra neónová. Rozdiel je v červenom páse, ktorý im lemuje telo. Červená Neónka ho má po celej dĺžke tela, ale Tetra neónová iba od zadnej polovice.  To je rozdiel, ktorý sa dá spozorovať hneď na prvý pohľad. Inak sa jedná doslova o identické druhy, pretože pokiaľ by nebolo tejto drobnosti, tak bežným okom by ste rozdiel hľadali iba veľmi ťažko. 

Rozdielne nároky na prostredie

Potom je tu však mimoriadne veľa rozdielov v ich nárokoch na prostredie. Práve tu sa stáva mnoho chýb, pretože si ľudia tieto dva druhy mýlia, čo niekedy končí pre rybky doslova fatálne. 

Hlavný rozdiel je v teplote vody. Práve toto je tá základná chyba. Kým Tetra neónová bez problémov prežije pri teplote okolo 23oC, tak Neónka červená potrebuje teplotu na úrovni približne 27 až 28 oC. Teplotné nároky musíte dodržať, pretože dlhodobý pobyt v nevyhovujúcich teplotách je pre rybu veľmi nebezpečný. Nastáva pomalý rast, krivenie chrbtice a aj neplodnosť. 

Čo by ste ešte mali vedieť o Neónkach? 

Vyvarujte sa používanie chemických látok. Ako liečiv, tak aj hnojív, prípadne iných doplnkov iného ako prírodného charakteru. Tieto rybky sú totiž na tieto látky vo vode mimoriadne háklivé a spozorujú aj ich mikroskopické zastúpenie vo svojom okolí. 

Nikdy ich nelovte do sieťky vo väčšom množstve. Tetrovité ryby to nemajú radi a škodí im ak sa v sieťke o seba obtierajú. Drobné ranky, ktoré takto vniknú sú vstupná brána pre infekcie všetkého druhu. 

Pozor na dravé druhy rýb v ich spoločnosti. Nikdy ich nevystavujte nebezpečenstvu od dravých druhov ako sú napríklad Africké Cichlidy. Ak chcete, tak ich môžete dať do spoločnosti cichlidiek južnej Ameriky, ktoré svojim malým vzrastom neznamenajú pre Neónky vážne ohrozenie. 

Nikdy nekupujte po jednom, ale celú skupinu.

To znamená, že ak chcete, aby sa rybky u vás cítili príjemne, tak im musíte dopriať spoločnosť vlastného druhu. Minimálne 6 jedincov je už skupinka, ale ideálne minimum je 10 jedincov. Je to preto, že rybka sa v spoločnosti svojho druhu cíti bezpečne, nepodlieha stresu a lepšie prijíma potravu. Ak je osamotená, tak inštinktívne hľadá svoj druh, pričom ak ho nenájde, tak nemusí prijímať potravu, prípadne bude vyblednutá a utiahnutá. 

shutterstock

 

Vegetácia je dôležitá.

Musíte mať akvárium plné rastlín a to hlavne jemno listých, ktoré tieto ryby obľubujú najviac. Doslova nevyhnutá rastlina je Jávsky mach, ktorá zmäkčuje vodu a tým poskytuje Neónkam kvalitné prostredie. Túto rastlinku voľme vložíte do akvária, prípadne ju priložíte ku koreňu, ktorý obrastie. 

Do vody (alebo do filtra) môžete pridať aj rašelinu, ktorá sfarbí vodu na temno a tým dá vyniknúť svietivému modrému pásu na tele ryby. Ich prirodzené prostredie  v južnej Amerike je rovnako v tých odtieňoch.

Potrava je jednoduchá,

pretože tu opäť existuje mnoho druhov krmiva špeciálne vyvinutých pre tieto druhy rýb. Môžeme podávať aj mrazené krmivo a to predovšetkým cyklopa (v každej dobrej predajni). 

Jedná sa zrejme o najviac mierumilovný druh akváriovej ryby vôbec. Pokojne ju môžete kombinovať s inými tetrovitými rybami, ale s výnimkou rodu Pygocentrus (Piraňa). Ale pozor. Piraňa nie je taká nebezpečná ako je jej povesť. Preto odporúčam článok venovaný Piranian v akváriu, kde sa dočítate viac. 

Dožije 24 mesiacov 

Nejedná sa o dlhovekú rybu. Jej životnosť je približne 24 mesiacov a iba zriedka sa dožije viac. Aj napriek tomu je to žiadaný tovar, ktorý sa na predajni dlho neohreje. Obchodníci ich objednávajú na tisícky, pretože vedia že dopyt stále rastie. Podobný druh ryby by ste totiž zháňali iba veľmi ťažko. 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (19 hlasov, priemerne: 4,40 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. s tym ze sa dozije 24 mesiacou som si neni celkom isty. mam neonky cervene cca 200kuskou v 1000litroch uz 3roky.su krasne vyfarbene čule zdrave. asi preto ze nemaju predatora nestresuju sa a mam husto zarastene akvarium.vodu pravidelne meram. ph 6.5 kh5.teplota izbova 25 27.

Pridaj komentár