Ochoreli vám akváriové rybičky?

Viera Mikulová 0

V predchádzajúcich  častiach sme sa venovali chorobám rybičiek ako aj návrhom na liečbu. Preto nižšie uvádzame skúsenosti a praktické rady viacerých akvaristov. 

foto: Andrej Jakubík

Prevencia:

Najdôležitejšia ako u ľudí, tak aj v akvaristike je prevencia. Často sa však stretneme s radou, že na prevenciu je dobre používať pravidelne preventívne prípravky. Nech si zváži každý akvarista sám, keďže druhá strana mince tohto zvyku je práve v tvorbe rezistencie na liečivá a dlhodobé znižovanie imunity rýb.

Najlepšou prevenciou sú správne podmienky, výživnou rozmanitou stravou, údržbou. 

V prípade použitia akýchkoľvek rozpustných preventívnych liečiv netreba zabúdať na odobratie aktívneho uhlia  z akvária.  Pretože aktívne uhlie vo veľkej miere absorbuje aj zložky obsiahnuté v liečivách. 

Ak nájdeme chorú/ mŕtvu rybu,

po jej izolácii alebo odstránení sa aj z preventívnych dôvodov zaujímame ďalej o to: 

  • Aké majú prejavy ostatné ryby
  • Aké prejavy mala uhynutá rybka
  • Aký je stav nášho akvária – hygienické podmienky
  • Či nemáme príliš veľa rýb na dané akvárium?

To ktorý príznak charakterizuje aké ochorenie sme popísali už v predchádzajúcich častiach (hoci ako uvádzame diagnostika je často veľmi náročná). No ak máme podozrenie na vážne ochorenie treba zvážiť aj utratenie podozrivých rýb.

 

Dezinfekcia akvária:

Súčasťou liečby a prevencie vážnejších, ťažko liečiteľných ochorení akváriových rýb je aj potreba dezinfekcie čo môžeme vykonať pomocou:

Liečivá a rastliny v akváriu:

Pred použitím liečiv je často vhodné z akvária rastliny odstrániť, nakoľko rastlinám veľmi škodia

Ak to nie je možné, po skončení liečby je vhodné použiť aktívne uhlie, ktoré dokáže časť z nenaviazaných súčastí liečiv a produktov reakcií nimi spôsobených, viazať. Po určitom čase je nutné samozrejme aj aktívne uhlie odobrať, pretože stratí absorpčné vlastnosti. 

Liečba rybičiek:

Pri liečbe môžeme čiastočne úspešne využiť aktívne uhlie, ktoré adsorbuje množstvo nežiaducich látok.

Podľa portálu sozo.sk je aj v akvaristike veľmi osvedčeným  pomocníkom pri liečbe UV-​lampa či už ako filter, alebo priamo na kontaminovanú vodu. Jej účinnosť je pomerne veľká, napr. na druhy baktérii ako je Bacillus megatherium, Clostridium tetamiDysentery bacilliMicrococcus candidusMyxobacterium tuberculosisPsedomonas aerugenosaSalmonsella enteritidis, na vírusy, na nálevníka, chlorelu a mnohé iné druhy a taxóny.

foto: Andrej Jakubík

A čo hovoria skúsenosti dlhoročných akvaristov na liečbu ?

  • S je najmä medzi skúsenejšími akvaristami používaný prostriedok na liečenie niektorých chorôb. 
  • o na odstránenie tzv. krupičky (1 polievková lyžica na 30 litrov vody) je možné soľ a zvýšenú teplotu úspešne použiť. Soľ spôsobuje zvýšenie vylučovania slizu, ktorým sa organizmus ryby bráni
  • FMC – niektoré liečivá sú predávané pod rôznymi obchodnými značkami, no sú to odvodeniny od FMC (aj napr. ako Multimedikal). FMC má širokospektrálne pôsobenie, obsahuje tri základné zložky: formalín, malachitovú zeleň a metylénovú modrú. 
  • je účinný voči ektoparazitom a plesniam
  • Hypermangán – manganistan draselný KMnO4 – známy dezinfekčný prostriedok používaný v minulosti aj pri malých deťom na kúpanie
  • používame proti kaprivcovi, proti riasam. 
  • Trypaflavín je príbuzný acriflavínu aj proflavínu.
  • Proti ektoparazitom sa používa metylénová modrá malachitová zeleň. Chemicky malachitová zeleň patrí medzi trifenylmetány
  • Z ďalších liečiv to je metronidazol – entizol 
  • Aj v akvaristike sa využívajú antibiotikátetracyklínstreptomycín.

 

Karanténa:

Ak máme chorú rybu v akváriu treba občas zvážiť jej izoláciu od ostatných. To sa môže realizovať formou oddelenia do iného akvária, rovnako takúto izoláciu používame vždy pri transporte nových rýb.

No ako pripraviť karanténnu nádrž? Na dno dať len štrk, prípadne hrubší piesok, alebo bez. Na filtrovanie trab použiť jednoduchý filter nakoľko filtrovanie v prípade liečenia pôsobí kontraproduktívne na niektoré liečivá resp. nepriaznivo vplýva na mikroorganizmy v ňom. 

Vzduchovanie nie je nutnosťou. Osvetlenie tiež nie. Čo sa týka rastlín vhodné sú len plávajúce Avšak pozor niektoré druhy rýb veľmi trpia po izolácii samotou. Najmä sociálne žijúcim rybám táto izolácia často veľmi urýchli priebeh choroby. Je to veľmi ťažko riešiteľná situácia, kedy takýto jedinci skapú skôr na následky zmeny, ako na chorobu, ktorá ich celý čas kvárila.

No a čo dodať na záver? Takmer každý akvarista sa raz za čas stretne s úhynom svojich rybičiek a s pátraním po príčine. Preto vám prajeme veľa úspechov v riešení väčších i menších starostí s akváriom spojených, hlavne nech ich je čo najmenej. A nech Vám akvárium robí radosť.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (4 hlasov, priemerne: 3,50 z 5)
Loading...

Pridaj komentár