Skalár

Andrej Jakubík 0

Opäť tu máte rybku z južnej Ameriky a to priamo z Brazílie. Skalár (Pterophyllum scallare) je ryba, ktorá má majestátnosť Cichlidy, ale zároveň aj nenáročnosť pávieho očka. Postačí iba dodržiavať isté pravidlá a neprekračovať hranice.

O tom, kde sa tieto hranice nachádzajú sa dočítate na nasledujúcich riadkoch. 

Nie je do každého akvária

Skalár nie je ryba vhodná do každého akvária. Je to vysoká Cichlida, ktorá potrebuje minimálnu výšku akvária 50 a viac centimetrov. Pri menšej výške nemôže dokonale vystrieť svoje plutvy a trpí. Jeho stavba tela je dokonale prispôsobená pohybu vo vysokom stĺpci vody. Divoké sfarbenie je svetlé s tmavými pruhmi na oboch stranách tela. To preto, aby dokonale splynul s okolitou vegetáciou. Práve takto je sfarbený originálny pravý Skalár, ktorého ale dnes už ťažko niekde nájdeme. To preto, že sa táto ryba stala obeťou šľachtenia do rôznych tvarových a farebných variácií. 

Teplota

pre chov by mala byť okolo 25 až 28oC. neodporúča sa nižšia teplota, pretože potom je tu zvýšené riziko plesňových ochorení. Keďže sa jedná o rybku, ktorej domovské vody sú tie Brazílske, tak jej vyhovuje mäkšia voda a nižšie pH okolo 6,5. Ale z mojich skúseností môžem povedať, že som pri chove týchto rýb nikdy pH nemeral. Vždy postačovalo neutrálne pH okolo 7. Oveľa podstatnejšia je už spomínaná teplota. 

Potrava

by mala byť bohatá na bielkoviny, pretože Skalár je dravec ako sa patrí. Mladé jedince, ktoré si kúpime vo zverimexe pomerne rýchlo rastú. Telo dospelého Skalára je nie zriedka aj 30 centimetrov vysoké. Pričom napríklad dĺžka dosahuje pri niektorých jedincoch až 20 a viac centimetrov. 

Ideálna potrava je napríklad larva čierneho komára, dospelá artemia, alebo občasne aj patentka, prípadne koretra (obe rovnako larvy komárov), prípadne raz za čas aj dobre premyté červy rodu Tubifex (Niťovky). Okrem toho mu ešte môžeme ponúknuť napríklad rybie filé, prípadne iné rybie mäso nakrájané na tenké pásiky. Pri takomto jedálničku je logické, že voda bude veľmi zaťažená a preto je nevyhnutná skvelá filtrácia spojená s prevzdušňovaním. Nespotrebované kusy mäsa nenechávame ležať v akváriu, ale ich odoberieme pinzetou, pretože by počas hnitia nastal nedostatok kyslíka. 

Rozmnožovanie

Nie zriedka dochádza pri Skalárovi aj k rozmnoženiu. Páry sa tvoria spontánne a rybky sa vytierajú na dlholisté rastliny ako je napríklad rod Echinodorus (Šipátkovec). Zaujímavosťou je, že nakladené ikry môžeme spolu s listom na ktorý boli nakladené preniesť do zvlášť nádržky, kde ich budeme inkubovať. Počas inkubácie sa odporúčajú prípravky proti plesňovým ochoreniam, ktoré zvyknú ikry napádať. Ak zbadáme, že niektorá ikra zmení farbu na svetlú prípadne až na bielu, tak ju pinzetou odstránime. Samozrejme teplotu musíme udržovať rovnakú ako v hlavnej nádrži, kde boli ikry nakladené. 

Ako sme spomenuli, tak sa jedná o dravca. Teda by sme ho nemali kombinovať s druhmi, ktoré sú pokojné, prípadne vyžadujú zvláštnu opateru.  Kolujú mýty o tom, že nie je správne mať v akváriu Skalára a Mrenku štvorpruhovú (ľudovo zvaná zebrička), pretože Mrenka napáda Skalára a okusuje mu plutvy. Pravda je však taká, že Mrenka štvorpruhová okusuje plutvy skoro každej rybe. Doplňuje si takto vitamíny, ktoré jej chýbajú v strave. Ak je akvárium dostatočne priestranné a potrava dostatočne pestrá, tak by nemal nastať konflikt záujmov. 

Čo sa týka vegetácie, tak ideálne sú ako doplnok ku Skalárovi napríklad dlholisté rastliny rodu Echinodoru, Valisneria, alebo Sagittaria (vyššie druhy). Prípadne jemno listé rastliny rodu Cabomba, Myriophyllum, prípadne Egeria a Alodea. Skalár nespása rastliny, takže v jeho prípade sa nemusíme obávať, že by nám naše rastlinky po čase postupne zožral. 

Chov tejto ryby nie je náročný aj keď sa to niekedy zdá. Starostlivosť o Skalára nie je v ničom výnimočná ako starostlivosť o iné druhy rýb. Ale zato máte doma prvotriednu Cichlidu, ktorej spoločnosť vám spríjemní aj tie dlhé hodiny, počas ktorých budete túto majestátnu rybu sledovať.  

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (8 hlasov, priemerne: 4,10 z 5)
Loading...

Pridaj komentár