Tetraodon

Andrej Jakubík 0

Chovať a rozmnožovať tohto netypického krásavca je pre mnoho akvaristov ich tajná túžba a to práve pre ich špecifický život, nároky na prostredie, agresivitu a potravnú špecializáciu. Táto rybka pláva v mnohých akváriách, ale nie v každom akváriu má vytvorené aj vhodné podmienky na život. 

Akvárium, ktoré je prispôsobené ich nárokom je skôr rarita ako bežná vec. Preto je dobré vedieť, čo všetko musíme splniť ak chceme chovať toto vodné stvorenie, tak aby došlo k výteru a úspešnému odchovu. 

Každý Tetraodon je iný

Na začiatku treba povedať, že každý Tetraodon má svoju dušu a to znamená, že každý je povahovo trocha iný podobne ako človek. Preto je jeho povaha variabilná a niekedy sa znesie v akváriu aj s pokojnejšími druhmi rýb, ale naopak niekedy sa neznesie ani s rybami svojho druhu.

Preto nemožno kategoricky povedať, že je to ryba vhodná pre samostatný chov, rovnako ako nemožno povedať že je agresívny a teritoriálny. Je pravda, že mnoho druhov má vyššie sklony k takémuto správaniu, ale na druhej strane je to často iba výsledok nevhodných podmienok v akváriu. 

Výkonná filtrácia

Čo sa týka techniky, tak by mala byť hlavne výkonná filtrácia, pretože potrava je založená na mäsitej strave, ktorá veľmi organicky zaťažuje vodu. Navyše tieto ryby majú jednu zvláštnu vlastnosť a síce, že ich priťahuje technika v akváriu. Radi sa zdržujú v blízkosti ohrievača a filtra. Preto je dobré si nainštalovať ochranný kryt, proti popáleniu a rovnako ak zábranu proti nasatiu rybky. Ich manévrovacia schopnosť je totiž uspôsobená pre lov ulitníkov, teda vedia skvelo totiž telom a dokonca plávať dozadu. Ale v silnejšom prúde sú bezmocné a to hlavne menšie jedince. 

Veľkosť akvária

Veľkosť akvária býva často najčastejšou podmienkou, kde akvarista zlyháva. Tá sa pohybuje od 30 litrov (trpasličí Tetraodon) až po minimálne 2000 litrov (Tetraodon mbu). Odporúčam preto aby si budúci chovatelia poriadne preštudovali veľkosť dospelého jedinca a podľa toho zvážili jeho kúpu. V menšom akváriu je potom problém so zvýšenou agresivitou, ktorá sa prejavuje podobne ako pri Piraniach (Pygocentrus). Trik je v čistej vode, pretože ako náhle dôjde k zvýšeniu odpadných látok vo vode (dôsledok kŕmenia), tak sa ryba stáva agresívnou. Po výmene vody sa jej agresivita zmenší. 

To, že v akváriu prebieha šikanovanie si všimneme na základe rozstrapkaných plutiev rýb a často v prípade Tetraodona aj nápadná stmavnutie celého tela, prípadne iba brušnej časti. Týmto dáva ryba najavo, že niečo nie je v poriadku. 

Vegetácia v akváriu,

ktoré obývajú Tetraodoni je menší problém, ale  dá sa s ním vyrovnať. Zabudnite na svetlomilmé druhy a zamerajte sa na druhy, ktoré nepotrebujú k životu silné osvetlenie. Dôvod je jednoduchý a síce ten, že Tetraodon nemá rád silné osvetlenie nádrže. Ich oči sú mimoriadne citlivé a zmenou pigmentu na dúhovke dokážu regulovať intenzitu svetla, ktorá nakoniec dorazí k samotnému oku. Dúhovka sa farebne pohybuje od čiernej, cez červenú až po zelenú podľa intenzity svetla. 

Svetlo

je pre nich stresujúcim faktorom a preto aj v prípade, že ho chceme vypustiť do akvária, je dobré na minimálne 24 hodín vypnúť osvetlenie a aj potom postupne privykať na osvetľovacie teleso. Ryby to znášajú bez problémov. 

Akvárium, kde chceme chovať tieto ryby by malo byť zabehnuté a teda nepostačuje rýchle zariadenie a nasadenie chémie na úpravu vody. Čo sa týka samotnej chémie v akváriu, tak v prípade Tetraodonov veľmi opatrne s jej používaním a iba v nevyhnutných prípadoch, pretože sú mimoriadne citlivé na zmeny chemizmu. 

 

Tetraodony prenášame osobitne,

čo znamená, že každý jedinec má svoje vlastné prepravné vrecko. Je to pre ich bezpečnosť a zníženie stresu. Stres je faktorom, na ktorý si treba dávať pozor, pretože ako iste vieme, tak v prípade ohrozenia dokáže Tetraodon použiť špeciálny výbežok na svojom žalúdku a napustiť sa vodou, čo ho opticky zväčší.

Je to zbraň voči predátorom, ktorá ale nie je jediná. Ryba dokáže do priestoru okolo seba vypustiť silný jed zvaný Tetrodotoxín, ktorý paralyzuje všetko živé. Táto situácia môže pokojne nastať aj v akváriu, kde je ryba vystresovaná. V tomto prípade ak pozorujeme zmeny na ostatných rybách, tak razantne vymeníme vodu a do filtra vsadíme aktívne uhlie, ktoré odčerpá z vody jed. pri prenášaní Tetraodona, by sa ryba nemala dostať na vzduch, pretože tu je riziko, že sa nafúkne a nasaje do seba vzduch, čo sa jej môže stať osudným. 

Potrava

je klasická a jedná sa o patentky, červy rodu tubifex, rybie filé a podobne. Neodporúčam skrmovať hovädzie mäso, pretože ich žalúdok nie je na tento typ potravy uspôsobený. Ich primárna strava je v ulitníkoch, ktoré buď drvia v silných kostených ústach, alebo ich vycucnú priamo z ulity. Nie je možná ich kombinácia s krevetkami a rakmi, bez toho aby sme riskovali ujmu na zdraví týchto bezstavovcov. 

Jednoduché to s Tetradonom nie je

Ako ste mali možnosť vidieť, tak chov Tetraodona nie je jednoduchá záležitosť ako by si niekto mohol naivne myslieť. Vyžaduje toho skutočne mnoho a často ani to nestačí. Spomenuli sme iba tie najzákladnejšie a najzaujímavejšie druhy, ale ich druhová rozmanitosť je rozsiahla.

Takže veľa šťastia s chovom a pokiaľ máte tú možnosť, tak sa určite pokúste o rozmnoženie, čím podporíte pokles importu z divokej prírody. 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 4,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár