Tuberkulózou Vás dokáže nakaziť aj akváriová ryba

Andrej Jakubík 0

Máte dojem, že je akvaristika bezpečné hobby? Tak vedzte, že riziká existujú a rozhodne ich nie je málo! Jedným z najväčších rizík je nakazenie sa chorobou (zoonóza – tak sa nazýva choroba prenosná z zvieraťa na človeka) a to dokonca veľmi nebezpečnou, ktorá je známa ako tuberkulóza. 

Foto: Pixabay

Nikdy nie holou rukou

Pôvodca ochorenia je jasný a známy, je ním baktéria rodu Mycobakterium. Jej nástup býva agresívny a typický práve pre toto ochorenie. Pri rybách sa našťastie nevyskytuje až tak často, ale aj napriek tomu je potrebné vedieť správne identifikovať príznaky a vyhnúť sa problémom. Ako prvý krok si však zafixujte, že uhynutú rybu nikdy neberieme do holej ruky. Použijeme sieťku, ktorú potom vydezinfikujeme alebo si nasadíme rukavice. Toto jednoduché pravidlo Vám môže ušetriť mesiace liečby.

Pri rybách takmer neliečiteľná

V prípade rýb, pri ktorých je bezpečne dokázaná tuberkulóza je liečba veľmi problematická. Nasadzujú sa širokospektrálne antibakteriálne lieky, ktoré majú za úlohu potlačiť ochorenie. Často však liečba nezaberá a ryba uhynie. To je spôsobené hlavne neskorým zahájením liečby, zlým identifikovaním, prípadne pokročilým štádiom ochorenia, kedy je ryba tak vyčerpaná, že svoj boj prehrá. 

Foto: Pixabay

Pri rybách sa najčastejšie stretávame s druhom Mycobacterium marinum. Nanešťastie vie byť táto baktéria mimoriadne agresívna a postup ochorenia je často veľmi rýchly.

Prenos je dokázaný už desiatky rokov

Prenos baktérie M. marinum na človeka je vedecky dokázaná skutočnosť a o jej nebezpečenstve sa vie už od roku 1951. Do tej doby bolo zaznamenaných množstvo prípadov, kedy sa ľudia nakazili tuberkulózou napríklad po osviežujúcom kúpeli v jazere. Ale v 60tich rokoch bol po prvý krát zaznamenaný prenos ochorenia, ktorý pochádzal od akváriovej ryby. Existujú prípady, kedy toto ochorenie v neliečenom a zanedbanom stave, spôsobilo dokonca smrť.

Prevencia?

Je to jednoduché a ochrana spočíva v niekoľkých krokoch. Nikdy nesiahajte do akvária ak máte čerstvú a nezahojenú otvorenú ranu. Baktéria sa totiž do tela človeka dostane práve týmto spôsobom. Ak sa napríklad pri čistení akvária porežete alebo poraníte, tak nezabudnite na dezinfekciu. Známe sú aj prípade detí, ktoré sa nakazili tuberkulózou pri kúpaní sa vo vani, kde sa predtým čistilo akvárium. Myslieť treba skutočne na všetko.

Foto: Andrej Jakubik

Kožný druh tuberkulózy

Musíme samozrejme povedať aj to, že sa nejedná o klasický druh tuberkulózy, ale o jej kožnú lokálnu verziu. Tá sa v prvých počiatkoch veľmi výrazne podobá na ekzém a dá sa s ním veľmi ľahko zameniť. Jej výskyt je najčastejšie práve na zmieňovaných miestach kožných poranení, kde pokožka naberie podráždenú červenú farbu. Pokožka je na tomto mieste podráždená a vyschnutá. Ak sa stav nelieči, tak v pokročilom štádiu dochádza napríklad ku problémom s pohybovým ústrojenstvom postihnutých častí tela. Ochorenie totiž zasahuje predovšetkým šľachy. Tento typ ochorenia sa pod dohľadom lekára lieči aj viac ako jeden rok a stále je tu riziko, že sa ochorenie po čase vráti. V minulosti sa ochorenie bežne liečilo prostredníctvom amputácie.

Ako vyzerá ryba s tuberkulózou?

Toto ochorenie nemá pre seba typické príznaky a preto sa dá bežne zameniť s inými ochoreniami bakteriálneho pôvodu. Odstávajúce šupiny, vypúlené oči, nafúknutá brušná dutina alebo otvorené vredy na celom tele (najčastejšie na spodnej časti tela). Potom sú ešte menej typické príznaky ako napríklad vychudnutie, vyblednutie, odmietanie potravy alebo má ryba dlhé a bezfarebné výkaly. Toto všetko sú však príznaky, ktoré sú typické pre veľké množstvo ochorení a nedá sa s istotou povedať, že sa jedná o napadnutie baktériou Mycobacterium. Verdikt sa dá presne stanoviť iba za pomoci veterinárneho vyšetrenia pod mikroskopom, kde sa na vzorke odobratého tkaniva presne identifikuje druh baktérie.

Foto: Pixabay

Dbajte teda predovšetkým ne prevenciu a hygienu v akváriu, pretože bakteriálne ochorenie je veľmi často príznakom zlých životných podmienok v akváriu. Citlivý na prenos ochorenia sú predovšetkým deti a ľudia so zníženou imunitou. Ochorenie je často nesprávne diagnostikované, pretože iba malé percento lekárov sa pacienta spýta, či má doma akvárium. 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (4 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár