Riasy, nečistoty, nánosy a zbytky potravy. Toto všetko sa snaží prekaziť krásny dojem z vášho akvária. Postačí niekoľko dní až týždňov a z vášho klenotu je vec blízko podobná žumpe.
Sú to predovšetkým sumcovité ryby, ktoré v akváriu obývajú spodné vrstvy a dno. Nájdeme ich v každej správnej predajni, kam si chodíte pre prírastky do svojho akvária a dobré rady o tom, ako sa o ne starať. Tieto ryby si rozdelíme do dvoch skupín, pričom každá z nich plní v akváriu svoju funkciu.
Prísavníky Ako prvé si rozoberieme ryby rodu Ancistrus a príbuzné druhy. Väčšina ľudí ich pozná ako prísavníky. Na spodnej strane hlavy majú prísavný disk, ktorým sa dokážu prisať na podklad a doslova spásať nárasty rias a nečistôt na skle, kameňoch a aj rastlinách.
Práve riasy dokážu pokaziť dojem z celého akvária.
Jedná sa takmer výhradne o ryby vegetariánov, ktorý musia mať v potrave rastlinnú zložku. Okrem toho sa tieto ryby skvelo hodia na dojedanie potravných zostatkov, ktoré spadnú na dno akvária a ostatné ryby oň nejavia záujem.
Krmivo Prísavníky môžeme aj prikrmovať a to napríklad mrkvou, uhorkou, alebo cuketou. Zeleninu iba umyjeme a nakrájame na kolieska. Vhodíme ju do akvária a ryby si ju už nájdu. Ich jemné receptory zaznamenajú prítomnosť potravy a okamžite sa ju vydajú hľadať. Po čase zeleninu doslova ohlodajú a jej zostatky môžeme z akvária odstrániť, pretože by tam inak hnili a odoberali z vody kyslík potrebný pre ryby.
Vhodné je aj tabletkové krmivo, ktoré sa vyrába špeciálne pre tieto druhy rýb. Toto krmivo im musíme podávať približne tri týždne od založenia akvária, pretože v tom čase ešte nemajú v akváriu svoju prirodzenú riasovú potravu.
Druhov v čeľadi Loricariidae, kam patrí aj prísavník je mimoriadne mnoho a ešte aj dnes sa mnoho druhov iba objavuje a čaká na vedecké meno a zaradenie do taxonómie. Jedno však majú spoločné. Pochádzajú z Južnej Ameriky, kde obývajú rieky ako Amazomka, Rio Negro a podobne.
V akváriu im vyhovuje mierne kyslé pH okolo 6,5 a teplota od 23 do 28o C, čo je bežné teplotné rozpätie pre väčšinu rýb. V akváriu im musíme poskytnúť ešte dve podstatné veci.
Drevo a úkryt Drevná hmota je pre tieto ryby veľmi potrebná, pretože obsahuje množstvo trieslovín a prírodných látok, ktoré pomáhajú rybe s trávením. Preto by sme mali mať v akváriu drevo. To si môžete bez problémov rovnako zakúpiť v obchode, alebo priniesť z prírody. Na začiatku ho bude treba zaťažiť, aby neplávalo. Ale potom už ostane bezpečne na dne.
Úkryt je rovnako veľmi podstatná vec, pretože tieto ryby žijú tak povediac skryto. Niekoľko kameňov naukladaných na sebe je ideálne miesto pre ich bezpečný domov. Prípadne im môžeme poskytnúť klasickú mušľu, ktorú sme si priniesli od mora. Nesmie ich však byť mnoho, pretože schránky morských živočíchov zvyšujú tvrdosť vody a to rybám z Južnej Ameriky nevyhovuje.
Na približne 40 litrov vody v akváriu pripadá jeden prísavník. Ak ich je viac, tak by si potravne konkurovali a ak by dokonca išlo o dvoch samcov, tak by dochádzalo aj k súbojom.
Ešte si dovolím jedno upozornenie. Nikdy ich nelovte v akváriu za pomoci sieťky. Majú totiž na hlave ostne a pri ich vztýčení sa môžu zamotať do sieťky a tá sa potom musí rozstrihnúť, aby ryba prežila.
Pancierníček Druhú skupinu rýb „upratovačov“ tvoria znova sumce, ktoré patria do rodu Corydoras, Brochis, alebo Hoplosternum, prípadne Dianema. Týmto sa ľudovo hovorí pančierníček.
Ich domovina je rovnako Južná Amerika. Tieto druhy nájdeme v akváriu iba na dne, kde veľmi horlivo a svedomito prehľadávajú substrát a hľadajú potravu. Najčastejšie sú to zvyšky potravy a iné organické nečistoty. Ich hlavná úloha je však v tom, že svojou činnosťou prerývajú dno a tým ho prevzdušňujú a uvoľňujú z neho škodlivé plyny. Pri ich činnosti sa obmedzuje aj rast rias na dne, pretože ako je známe, tak riasy nemajú radi pohyb vody.
Prostredie Dno pre tieto ryby by malo byť jemné a ideálny je piesok, bez ostrých hrán. Na ostrých hranách si totiž ryby porania jemné fúziky a po čase ich dokonca úplne stratia. Tým stratia aj schopnosť efektívne prijímať potravu.
Je to stádovitá ryba a teda je dobré ak ich je v akváriu viac, pretože vyhľadáva spoločnosť svojho druhu. Pri väčšom akváriu volíme pomer jeden pancierník na približne 20 litrov vody. Teplota a pH je rovnaká ako pri predchádzajúcej skupine rýb.
Krmivo Na krmivo sú to nenáročné ryby, ale majú jednu slabosť. Takmer nikdy neodmietnu živé nitenky (červy rodu Tubifex), ktoré im podáme približne raz za týždeň.
Tieto ryby by nemali chýbať v žiadnom akváriu, kde chceme udržať čistotu. Nezabúdajte však, že by sa malo jednať iba o doplnok popri dobre nastavenej filtrácií. A samozrejme by sme si mali dať pozor aj na prekrmovanie rýb, čo je častá chyba hlavne pri začiatočníkoch. Ale o tom až nabudúce…
Loading...