Čo robiť ak pes útočí…

Viera Mikulová 4

Často sa objavujú informácie ako bojový pes napadol dieťa alebo dospelého človeka.  No treba upozorniť, že pes útočí, keď cíti ohrozenie a pred útokom nám vysiela upozornenie. To však my ľudia nemusíme vždy zaevidovať a preto sa nám zdá, že pes útočí bezdôvodne (hoci aj to sa stane, ale v ojedinelých prípadoch napr. keď má nádor na mozgu).

Náš strach je prvý signál, bojazlivý pohľad priamo do očí dáva psovi signál č. 2.  A častokrát následnými podvedomými reakciami psa viac a viac provokujeme. 

Dôležité je sa snažiť útoku vyhnúť.  A ako?

Čím psa provokujeme

V konečnom dôsledku náš úsudok rozhodne ako sa všetko skončí. Aspoň vizuálne sa posnažme odhadnúť silu a intenzitu agresivity psa, ktorý sa na nás rúti a prispôsobme tomu naše správanie. 

Určite nie je jedno či útočí pitbul alebo čivava. 

Ak sme s deťmi mali by byť vždy v dosahu, nakoľko rýchle reakcie im môžu pomôcť, no na druhej strane aj psa podnietiť k otvorenej agresivite. 

Ak je to malý pes niekedy stačí dieťa vziať na ruky. Potenciálnou obeťou sa tu staneme my, ale svojou veľkosťou a tým, že niekoho chránime, pes z nás necíti toľko strachu a to mu vezmeme tzv. vietor z plachiet. 

Ak sa jedná o väčšieho psa už len jeho váha v porovnaní s váhou dieťaťa napovedá ako to môže dopadnúť.  Preto dostať dieťa z dosahu psa mu môže zachrániť život. 

Pred psom sa však snažte neutekať a nerobiť rýchle pohyby. Veľmi dôležité je nemať s ním priamy očný kontakt, či už skloňte hlavu  alebo sa zahľaďte do strany.  Upokojiť psa môžete aj miernym ukľudňujúcim hlasom, no sledujte jeho reakciu. Ak príde k vám, nechajte sa očuchať, ale nesiahajte na neho!

Ak sa na vás rúti rozzúrený pes

V situácii ak sa k Vám už valí  rozzúrený pes a nemáte sa kde schovať (auto, dom, byt, uzavretý priestor) existuje niekoľko rád ako sa správať.  V prvom rade sa snažte zachovať pokoj a podľa správania psa predísť jeho útoku alebo aspoň zmierniť jeho dôsledky.

  1. Natočte sa ku psovi bokom aby ste periférne videli kde sa pes nachádza, no chránili sa pred zhodením na zem.
  2. Ruky pritlačte k telu a krk si chráňte pokrčením ramien.
  3. Ak vás aj tak  zrazí pes na zem stočte sa do klbka, pažami si chráňte hlavu, zopnutými dlaňami temeno hlavy, pričom zápästiami si chráňte uši. 
  4. Nehýbte sa a v tejto polohe počkajte až pes odíde a keď nebude o vás javiť žiadny záujem, potom vstaňte.
  5. Každá situácia si ale vyžaduje svoju reakciu a ani na útok psov neexistuje jednoznačný recept. Pokiaľ máme poruke niečo čím by sme sa vedeli pred psom brániť alebo mu šikovne do zúrivej tlamy strčiť väčší papek namiesto našej ruky či nohy, aj to je riešenie, no tu reagujeme agresivitou, ktorú v danej situácii stupňujeme. 

    Po žiadnom neželanom kontakte so psom určite nebudeme mať príjemné pocity zo štvornohých miláčikov cudzích ľudí. Vedzte však, že najviac útokov na človeka sa deje v domácom prostredí, keď ľudia nerešpektujú nárok psa na „súkromie“ v jeho lôžku, pri jedle alebo spaní. A nakoniec chcem podotknúť, že je nespočetne viacej prípadov, keď pes zachránil život človeku alebo mu ho aspoň uľahčil. 

    Zo psa netreba mať strach, ale treba mať pred ním rešpekt. A to by sme mali naučiť aj naše deti. 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (18 hlasov, priemerne: 4,30 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Dobry deň prajem, asi pred pol rokom mojho priatela uhryzol pres ktory mal infekčnu chorobu ale nakoniec sa priatel z toho dostal ale vzdy ked som večer isla domov z roboty tam som sa bála ze ma napadne taky pes ako mojho priatela, známy nám odporučil kapsainovu pištol ktorá je ovela učinnejšia ako plynova a aj ako kaser, kupila som ju

  2. Dobry den, mam 8 rocneho nemeckého ovciaka. Vyrastal spolu s mojim synovcom, ktory mu zial od malicka robil zle. Neskor ked pes vyrastol, mu to vratil ( poskriabal ho, nebolo to umyselne, ale obrane , ked zral). Snazili sme sa synovcovi vysvetlit, ze mu nemoze robit zle, ale nepomohlo to a takto to dopadlo este 2 krat. Pes teraz nemusi vôbec deti a pri iných prilezitostiach, takto poskriabal este 2 dalsie deti. Synovec ma uz teraz 11 rokov a velmi sa chce s nim hrat. Zial vcera doslo k nehode, synovec tvrdi, ze mu nic nerobil, ze po nom pes z nicoho nic skocil. Ked som pozerala rany, tak mi to pride skrabnute, aj zubami a aj nechtami a neviem co teraz urobit.

    dakujem za vas odpoved

  3. Dobrý deň.Máme chatu ktorá je naša,pri nej starorodičovský dom v spoločnom vlastníctve s rodinou.S priateľmi a ich deťmi sme opekali.Počas opekania dva psi ktoré sú tam chované mojou rodinou napadli kamarátovu dcéru.Môj názor je ten že psov treba utratiť.No ten človek sa my vyhráža týmy zákonmi ktoré teraz preferujú kadejaký bezdetný rozmaznaný ochranári o týraní psov.To mám čakať kým psi ublížia aj mojim deťom alebo niekomu aj smrtelne?Mymochodo tieto psi naháňajú lesnú zver asi pred rokom mal 10 cm dlhú ranu od diviaka ktorú mu dal ten súdruh Ľupták zašiť.Majú vôbec práva obyčajný ľudia brániť sa pred útočiacim psom.Pes má zakodované loviť,útočiť nech je to akákoľvek rasa.

  4. Dobrý deň , mám sedemročného psa kríženca bígla s vlčiakom a nikdy s ním nebol problém no dnes keď ho synovec hladkal a objal pes do neho z ničoho nič skočil začal vrčať a pošriabal ho na líce, stál som vedľa neho hneď som ho chytil a dostal aj po frňáku ale nepochopil som prečo to spravil…ak by ste mi vedeli poradiť bol by som rád…ďakujem

Pridaj komentár