Kliešťová encefalitída je na vzostupe. Viete, ako sa brániť?

Marcela Beňová 0

Posledné roky sa predovšetkým v letných mesiacoch nesú v znamení stúpajúceho počtu prípadov kliešťovej encefalitídy a limskej boreliózy.

Naši susedia v Českej republike hlásia, že nakazený je každý štvrtý kliešť. Na Slovensku sa dá očakávať podobná situácia.

Ohrození sú ľudia aj zvieratá

Najčastejšie choroby, ktoré nakazený kliešť prenáša, sú limská borelióza a kliešťová encefalitída, ktoré ohrozujú ľudí v každom veku, rovnako aj zvieratá. Tieto choroby môžu v prípade zanedbania zanechať trvalé následky na našom zdraví, v niektorých prípadoch dokonca spôsobiť smrť.

Najčastejšie sú ohrozené deti, starší ľudia, ktorí žijú na vidieku, či turisti, ktorí sa pred kliešťami nedostatočne chránia. Proti kliešťovej encefalitíde, ktorá spôsobuje infekčný zápal mozgu, sa dnes môžeme chrániť očkovaním.

Na limskú boreliózu, ktorej následky sú žiaľ trvalé, zatiaľ účinnú ochranu nepoznáme.

Ako zakročiť v prípade, že sa nakazí váš domáci miláčik? U psa či mačky je potrebné rýchle rozpoznanie príznakov. Zanedbané ochorenie inak spôsobí vnútorné poškodenie orgánov či smrť.

Rozpoznanie príznakov konkrétnej nákazy je však pre majiteľa veľmi ťažké. Aj preto treba myslieť predovšetkým na prevenciu.

Čo treba vedieť o ochrane pred kliešťami

Aj na Slovensku máme niektoré územia, kde je výskyt nakazených kliešťov vyšší. Sú to predovšetkým oblasti Malých Karpát, Pohronská a Nitrianska Pahorkatina, okresy Levica, Nitra, Nové Zámky a Trenčín či pohoria Vtáčnik alebo Tribeč.

Pokiaľ sa do niektorej z týchto oblastí vyberiete, pamätajte na zvýšenú ochranu, čo však platí aj pri potulkách kdekoľvek inde. Nezabudnite, že kliešte nestriehnu len v lese, ale aj v parkoch či na záhradách.

Ak ochranu proti kliešťom riešite rok čo rok, nezabúdajte, že mnohé parazity sú rezistentné. O vhodnej ochrane sa poraďte nielen so svojím lekárom, ale v prípade domáceho zvieratka aj s veterinárom.

Kliešte si na našom tele vyberajú dobre prekrvené miesta s tenkou vrstvou pokožky. Najčastejšie je to oblasť zápästia, podpazušia, brucha, slabín či na predkolennej jamke.

Kliešte vedia vynikajúco liezť. Ľahko sa dostanú za uši, do vlasov či na krk, kde môžu ostať nepovšimnuté.

Nájdete ich v tráve

Kedysi panoval nesprávne zaužívaný názor, že miestom, kde sa kliešte nachádzajú, sú stromy. Nie je to pravda. Kliešte si na svojho hostiteľa trpezlivo počkajú v tráve.

Okrem nej majú radi aj nízke kríky a opadané lístie. Zdržujú sa v prízemnom poraste, ktoré siaha do výšky maximálne jedného metra.

Okrem očkovania by ste sa mali brániť aj vhodným oblečením. Na turistike aj prechádzke sú vhodné dlhé rukávy a nohavice namiesto šortiek, ale napríklad aj svetlé oblečenie.

Seba aj deti chráňte repelentom a vyhnite sa sedeniu vo vysokej tráve. Po návrate domov je dôležité skontrolovať sa. Ochranu si zaslúžia aj domáci miláčikovia ako psi a mačky, ktoré sú ohrozené viac ako ich majitelia, a to predovšetkým pre častejší pohyb v prírode.

O vhodných prostriedkoch na ochranu sa informujte u veterinára. V posledných rokoch sú obľúbené žuvacie tablety pre psi, ktoré majú až trojmesačný účinok, a poskytnú im tak ochranu na celé letné obdobie.

Účinné sú aj spot-on prípravky na krk vhodné pre psi aj mačky, klasické obojky.

Viete, ako správne odstrániť kliešťa?

Ako odstrániť prisatého kliešťa radí veterinárka Lucia Kováčová.

„Na prisatého kliešťa určite nenanášajte olej ani krém, ako sa v minulosti zvyklo odporúčať. Pri „dusení“ kliešťa totiž dochádza k vyvrhnutiu slín, čo môže zvýšiť pravdepodobnosť nakazenia zvieraťa patogénmi prítomnými v tráviacich šťavách kliešťa.

„Pri jeho odstraňovaní odporúčam použiť pinzetu alebo rôzne typy háčikov, slučiek a podberákov vyrobených pre tento účel. Dôležité je kliešťa uchytiť čo najbližšie pri koži zvieraťa, za tvrdú základňu hlavičky.

Následne  za súbežného jemného ťahu vykonávame kývavý rotačný pohyb pinzetou zo strany na stranu, akoby sme kružidlom chceli nakresliť polkruh. Po vybratí kliešťa ranku dezinfikujeme, ideálne jódovým preparátom,“

Pri akýchkoľvek pochybnostiach o tom, či ste kliešťa nevybrali zle, navštívte odborníka, ktorý postihnuté miesto skontroluje.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Marcela Beňová

články autora...

Pridaj komentár