Z čoho nemajú chovatelia mačiek nemajú veľkú radosť? Okrem pravidelného odčervovania sú to niektoré mačacie zvyky.
Napríklad také značkovanie, ktoré potrápi majiteľov kocúrov, ale môže sa objaviť aj u mačiek, dokonca aj u kastrovaných.
shutterstock
Toto je moje územie
Značkovanie znamená, že si kocúr označí svoje územie močom, aby tak dal okoliu vedieť, kde sa nachádza jeho teritórium. Dáva tým najavo aj sexuálnu zrelosť a ochotu páriť sa. Svoje územie si označkuje aj vtedy, keď sa cíti ohrozený či nespokojný.
Značkovanie prichádza s pubertou, a práve vtedy je čas poradiť sa na ďalšom postupe s veterinárom. Takéto správanie naprogramovala príroda a značkovať nábytok či steny zvyknú aj kocúre v byte. Určite teda neprejde samo od seba.
Mačky sa vyznačujú silnými hygienickými návykmi, preto je potrebné rozoznať, či ide o značkovanie, alebo nesprávny zvyk.
Kocúr si napríklad značkuje svoj priestor v určitej výške, teda nikdy nie priamo zem či koberec. Ešte predtým oňuchá a skontroluje vybrané miesto.
Za značkovanie mačku nikdy netrestajte, ale snažte sa problém riešiť. Rozhodne to však ani neignorujte, samotné značkovanie totiž sprevádza nepríjemný zápach a v bytových priestoroch sa ho budete len ťažko zbavovať.
Čas na sterilizáciu
Na značkovanie funguje jediná pomôcka – sterilizácia. Tá sa odporúča okolo ôsmeho mesiaca, pretože dovtedy ešte kocúr dozrieva. Ešte skôr, okolo šiesteho mesiaca, je potrebné vykastrovať kocúre, ktoré žijú na záhrade.
Pri dlhom odkladaní sa môže stať, že mu značkovanie zostane ako naučené správanie aj po zákroku.
Predčasná sterilizácia by mohla spôsobiť nedostatočný vývin mačky. Na ideálnom veku sa však úplne nezhodnú ani samotní veterinári. Napríklad v Spojených štátoch je zvykom kastrovať mačky pomerne rýchlo, čo najskôr po narodení. To sa však u nás neodporúča.
Mnoho majiteľov mačiek upozorňuje, že priskorá sterilizácia môže mať vplyv nielen na rast a celkový vzhľad mačky, ale aj na neskoršie problémy s močením či zdravotný stav.
Nepomýľte si značkovanie s ochorením
Ak mačka aj po kastrovaní odmieta chodiť močiť na vyhradené miesto a stále po nej nachádzate stopy po byte, možno nejde o značkovanie. Niekedy zviera z rôznych dôvodov jednoducho odmieta chodiť na mačací záchod.
Môže ísť o rôzne vonkajšie faktory, ale aj psychický blok, ktorí už skúsenejší chovatelia rozpoznajú. V tom prípade sledujte zvyk mačky a usilujte sa jej pomôcť, napríklad nájsť iné miesto, alebo ju nechajte vyšetriť u zverolekára.
Keďže mačky sú veľmi čistotné, určite sa vám so správnym prístupom nepríjemný problém podarí vyriešiť.
Loading...
moj naštastie nie.