Príznaky, kedy navštíviť veterinárnu pohotovosť aj v noci

Marcela Beňová 0

Nočná mora každého miláčika domácich zvierat: je neskoro večer a váš psík na tom očividne nie je dobre. Unavene leží na zemi, pričom zvyčajne by ešte skákal okolo vás a hral sa. Trvá to už celý deň a vy sa bojíte, či bude do rána v poriadku.

shutterstock

Čo s tým? Ak máte o svoje domáce zvieratko vážne obavy, neváhajte a napriek neskorej hodine navštívte zverolekára. V akútnych prípadoch je otvorená veterinárna pohotovosť.

Nečakajte do rána

Veterinárna pohotovosť funguje v každom väčšom, ale aj v mnohých menších mestách. Ak má vaše zvieratko bolesti alebo je po úraze, neváhajte a vyberte sa s ním na vyšetrenie.

Nemé tváre nám nevedia povedať, čo presne ich bolí a pokiaľ nie ste skúsený chovateľ, ani príznaky nemusia stačiť, aby ste zvieratku pomohli. Nechať trápiť psa či mačku, ktoré s vami obývajú domácnosť už roky, je zbytočné.

Naviac mnohé veterinárne pohotovosti prídu navštíviť svojich pacientov aj priamo domov, alebo ponúkajú poradenstvo prostredníctvom telefonátu či sociálnej siete. Priamo na pohotovosti vám poskytnú nielen rýchle ošetrenie, ale aj odborné vyšetrenie, v akútnom prípade aj operáciu.

Zvieratká, ktoré si po ošetrení vyžadujú pozorovanie, si ošetrujúci zverolekári obvykle nechajú na pohotovosti.

Cena za návštevu veterinárnej pohotovosti sa pohybuje od 25 do 50 eur. Suma sa odvíja predovšetkým od typu zákroku, ale aj od toho či je vaše zvieratko zároveň pacientom veterinárnej kliniky, pod ktorú spadá pohotovosť, alebo nie.

Zvieracia pohotovosť rozhodne nie je určená len pre psov a mačky. Lekári sa rovnako postarajú aj o korytnačky, vtáky, fretky, králiky, morské prasiatka, škrečky, plazy, chameleóny či niektoré exotické druhy živočíchov.

shutterstock

Pozor na varovné príznaky

To, že vaše domáce zvieratko nie je vo svojej koži, spoznáte ako niekoľkoročný chovateľ rýchlo. Ak ste však v chovateľstve nováčik, všímajte si niektoré varovné príznaky:

Zvýšená teplota– áno, tu môžu mať napríklad aj psi a znamená to to isté ako u ľudí, nástup choroby alebo vírusového ochorenia.
Malátnosť, letargia a zmena spánkového režimu
Začervenané, suché či zakalené oči, prípadne má zvieratko problém oči otvoriť.
Opuchnuté bruško, hnačky a či bolestivá reakcia pri dotyku
Zvieratko začne rýchlo priberať, alebo chudnúť
Odmietanie potravy a tekutín, vracanie
Nervozita, nepokojné správanie
Škriabanie 
Prejavy agresivity
Krívanie, neschopnosť postaviť sa, behať

Návštevu veterinárnej pohotovosti nepodceňujte, ak je vaše zvieratko po úraze, alebo sa náhle zmení jeho správanie.

Ak sa chystáte s verným spoločníkom na dovolenku, nezabudnite si vopred zistiť kontakt na pohotovosť pre zvieratá v blízkosti vášho ubytovania. Ušetríte si tak zbytočný stres a prípadné komplikácie v prípade ochorenia vášho miláčika. 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.

články autora...

Pridaj komentár