Vnútorné pazity u psov a mačiek

MVDr.Tomáš Schuster 0

Prevencia proti parazitom je veľmi dôležitá tak pre zdravie Vašej mačky, ako aj Vaše vlastné. Mačku môže infikovať množstvo vonkajších (ekto-) i vnútorných (endo-) parazitov. Medzi najrozšírenejšie vonkajšie parazity patria blchy, kliešte a svrab.

Najrozšírenejšími vnútornými parazitmi sú škrkavky, pásomnice a jednobunkové parazity. Parazity vedia infikovať rovnako bytové mačky (napr. z prinesených vajíčok parazitov na podrážkach topánok) i mačky žijúce prevažne vo vonkajšom prostredí (napr. požieraním hlodavcov), a to v ktoromkoľvek ročnom období

Vonkajšie parazity okrem znepríjemňovania života zvieraťu (svrbivosťou a bolestivosťou) môžu viesť k rôznym kožným ochoreniam, rozvoju alergických reakcií a v extrémnych prípadoch až k anémii. Nemenej dôležité je riziko prenosu rôznych zákerných ochorení.

Vnútorné parazity majú nešpecifické príznaky ako napríklad apatia, striedavá hnačka, kašeľ či zhoršená kvalita srsti. Tie nemusia byť natoľko výrazné, aby vyvolali v majiteľovi obavu z ochorenia. Pri silnej infestácii však môžu spôsobiť celkové chradnutie, stratu dôležitých živín, urputné vysilujúce hnačky, kožné problémy a v niektorých prípadoch aj úhyn.

Prevencia spočíva najmä v pravidelnom odčervovaní zvieratka a čistení toalety. Každú novú mačičku je vhodné vyšetriť trus na zistenie prítomnosti parazitov. Pred týmto vyšetrením nie je vhodné začleniť mačičku do existujúcej zvieracej komunity pre vysoké riziko nákazy ostatných členov.

Pre zdravie majiteľov je dôležité dodržiavanie základných hygienických zásad. Niektoré mačacie parazity môžu infikovať aj človeka.

Endoparazity psov a mačiek

Škrkavky:

Dospelé štádiá škrkaviek psov (Toxocara canis) a mačiek (Toxocara cati) parazitujú v tenkom čreve. K nákaze dochádza prehltnutím vajíčok parazitov, ktoré sa nachádzajú vo vonkajšom prostredí (pôde, prachu…).

Larvy sa z čreva dostávajú do krvného obehu, ktorým prenikajú do pečene, pľúc a iných orgánov. Po ich vykašľaní a následnom prehltnutí sa dostávajú do tenkého čreva, kde dorastajú (až do cca 18 cm) a dlhodobo parazitujú už dospelé škrkavky. Tie produkujú vajíčka (jedna až 200 000 denne), ktoré sa trusom dostávajú do vonkajšieho prostredia. Prakticky všetky lokality, kde sa nachádza trus psov a mačiek, sú zamorené vajíčkami škrkaviek. Parazit poškodzuje tkanivá, cez ktoré migruje, a následkom môže byť napr. tráviace problémy, zápal pľúc, resp. iné komplikácie súvisiace s narušenými orgánmi. Veľká časť šteniat sa rodí nakazená, pretože už počas gravidity sa larvy škrkaviek dostávajú cez placentu do plodu. Po narodení sa šteniatka najviac infikujú mliekom feny. U mačiek je vývojový cyklus škrkaviek podobný s jediným rozdielom – nedochádza infekcii mláďat už v maternici.

Pásomnice:

Môžu dosahovať dĺžku až 5m. Ich hlavička je vybavená háčikmi, ktoré slúžia na uchytenie parazita na črevnej stene. Zrelé články z koncových úsekov pásomnice sú z tela vylučované výkalmi a vyzerajú ako zrnká ryže. V každom článku sa nachádza veľké množstvo vajíčok schopných samooplodnenia.Medzi najčastejšie pásomnice psov patrí Dipilidium caninum. Ich vajíčka slúžia ako potrava bĺch. Pes tieto blchy pri starostlivosti o srsť prehltne a tým sa vajíčka dostávajú opäť do čriev.Taenia spp., dospelé pásomnice parazitujú v čreve psov, mačiek, líšiek a vlkov. Larválne štádium pásomnice parazituje vo vnútorných orgánoch mnohých zvierat a niekedy aj človeka, ktorý sa nakazí požitím vajíčok z okolia. Psi a mačky sa nakazia zjedením medzihostiteľov pásomníc napr. hlodavcov.Trichuris vulpis patrí medzi hlístovce, ktoré parazitujú na sliznici slepého a hrubého čreva. Nakazenie týmto parazitom môže byť sprevádzané vodnatou hnačkou s prímesou krvi a stratou hmotnosti

Machovce:

Sú drobné, asi 1cm dlhé parazity. Živia sa krvou hostiteľa. Psy sa nakazia (Ancylostoma caninum) aktívnym prienikom larvy cez neporušenú kožu, alebo ich zjedením.

Protozoa:

Protozoárne parazity psov a mačiek sú menej spomínané, ale ich nález pri koprologickom vyšetrení nie je vôbec zriedkavý. Vyskytujú sa najmä v prostredí s väčšou koncentráciou zvierat a zhoršenými zoohygienickými podmienkami (útulky, „množitelia“ väčšieho počtu zvierat…). Najčastejšími z nich sú kokcídie a giardie.

Kokcídie:

Častými kokcídiami u psov a mačiek sú Isospory. Klinická kokcidióza sa vyskytuje najčastejšie u mačiatok a šteniatok. Je pozorovaná zvyčajne v období odstavu. Z klinických príznakov prevláda hnačka (niekedy krvavá), strata hmotnosti a dehydratácia.

Giardie:

Väčšina infekcií prebieha bez príznakov. Pokiaľ sa objaví u mladých zvierat, hnačka býva jedným z príznakov. Postihnuté zvieratá vo väčšine prípadov strácajú hmotnosť, ale apetít ostáva nezmenený. Trus je väčšinou nezvyčajný, bledý, zapáchajúci a mastný. Giardie ničia jemnú výstelku čreva a tým bránia vstrebávaniu výživných látok. Je pomerne ťažko diagnostikovateľná, lebo sa nevylučuje v každom truse.

Ako ohrozujú vnútorné parazity zdravie?



•    zapríčiňujú nepríjemné symptómy ako je hnačka, zvracanie, chudnutie, anémia…, ktoré, pokiaľ nie sú výrazné, môžu byť považované za príznaky iných ochorení
•    larvičky niektorých parazitov migrujú aj cez vnútorné orgány ako pečeň, pľúca, svalovina…a tým spôsobujú ich vážne poškodenie
•    niektoré z parazitov sú prenosné na človeka a môžu spôsobiť vážne ochorenia
•    vo vhodných podmienkach sú schopné vajíčka prežiť až 5 rokov

Niekoľko zásad:


1. Odčervujte Vášho psa a mačku raz za 3 mesiace.
2. Dodržiavajte hygienické pravidlá. Umývanie rúk po kontakte so zvieratmi.
3. Zbierajte exkrementy po Vašom psíkovi z chodníkov, parkov, záhrad a pod…
4. Ošetrujte Vášho psíka pravidelne proti blchám. Blchy môžu prenášať larvy parazitov.
5. Udržujte Vášho psíka v čistote.

 

Autor článku:  MVDr.Tomáš Schuster, MBA Veterinárna klinika Zverland

 

 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (8 hlasov, priemerne: 3,20 z 5)
Loading...

Pridaj komentár