Ako sa starať o zimné vtáctvo počas celého roka

Andrej Jakubík 0

Kŕmenie vtáctva počas zimy je povinnosťou človeka voči prírode. Má takto šancu zvýšiť šance zvierat na prežitie. Ak by totiž vtáčiky neprežili, tak v letných mesiacoch by pre zmenu pod náporom hmyzu nemusel prežiť človek.

V zime platíme svoj poplatok ochrancom, ktorí sa o nás starajú po zvyšok roka. Sú to vlastne vaši zamestnanci, ktorým v období chladu dávate a v letnom období od nich naopak dostávate. Naša starostlivosť by sa nemala končiť odchodom posledných mrazov. Pokiaľ sa príroda spamätá a poskytne vtáčikom dostatok potravy, tak prejde ešte dlhý čas. 

Kedy kŕmiť?

Platí zásada, že zimné kŕmenie by sme mali robiť v čase, keď je vonku prikrývka snehu a vtáci si tak nemôžu hľadať svoju potravu. Ale pohľad lačnej sýkorky, ktorá na vás pozerá spoza okna je taký silný, že proste nedokážete odolať a sypete hlava-nehlava po celý rok. Vtáčiky potrebujú dostatok potravy aj na jar, pretože od toho závisí počet vajíčok a následne mláďat, o ktoré sa musia starať. Čím viac mláďat je, tým viac potravy treba zháňať a tým viac hmyzu vtáky polapajú. Je to logické, nie?

V chladných mesiacoch sa u nás zdržuje niekoľko desiatok druhov vtákov, ktoré potrebujú našu pomoc. Zlietavajú sa k nám aj zo severnej Európy, kde by im bola zima zrejme osudná. Hovorí sa, že zvieratá vedia predpovedať počasie oveľa istejšie a presnejšie ako človek s použitím tých najmodernejších technológií. 

Čím kŕmiť?

To je vec, kde mnoho ľudí, ktorí by chceli pomôcť, viac uškodí. Ideálna potrava pre zimné vtáctvo sú semená. Najbežnejšie sa na tento účel používajú slnečnicové semená rôznych farebných prevedení a veľkostí. Tie poskytujú dostatok rastlinného tuku, ktorý chráni vtáky pred mrazom.

Sýkorka počas zimy v nočných hodinách dosahuje teplotu tela okolo 5 až 10 stupňov a musí prijímať potravu približne každú hodinu, aby dokázala svoje telo ochrániť pred mrazom.

Napríklad Králiček zlatohlavý ale musí jesť každých 15 minút. Práve Králiček je najmenší voľne žijúci vtáčik Európy.

Ďalšie vhodné krmivo je napríklad vlašský orech, ale iné obilniny, ako napríklad proso, pšenica, alebo lesknica. Slanina, alebo loj, ktorý necháme na strome musí byť bez soli. Ak je slanina solená, tak ju umyjeme v teplej vode a až potom ju dáme na strom. Soľ je pre voľne žijúce vtáky jedovatá. Okrem toho môžeme použiť aj ovocie, ktoré ocenia hlavne drozdy. Použiť môžeme napríklad jablko, citrusové ovocie, ale aj ananás, prípadne môžeme na strom zavesiť strapec hrozna

Potravu im predkladáme večer po zotmení,

prípadne ráno za tmy. Tak, aby si ju hneď ako sa rozvidnie, vtáky našli na mieste, kde sú zvyknuté prijímať potravu. Tieto miesta chodia vtáky kontrolovať niekoľkokrát za deň a týmto spôsobom si hľadajú potravu. Ak ju tak nenájdu hneď ráno, tak toto miesto môžu vypustiť zo svojej trasy. Miesto, kde im dávame potravu by malo byť chránené pred vetrom, dažďom a snehom. Navlhnuté semienka v sebe nosia toxíny plesní, ktoré dokážu narobiť zdravotné problémy. Môžeme použiť kupovanú verziu vtáčieho prístrešku, prípadne si ho môžeme bez problémov doma vyrobiť podľa návodov, ktorých je plný internet.

Okrem vtákov sa na tieto miesta dostavujú napríklad aj veveričky, ktoré vyhnal na prieskum okolia práve hlad.

Vrany, havrany, …

Osobitnú skupinu tvoria Krkavcovité vtáky (vrany, havrany, krkavce a pod.). Tých je na území Slovenska počas zimy približne jeden milión jedincov. Ich kŕmenie je náročnejšie, pretože je to najinteligentnejší voľne žijúci tvor v Európe. Už od skorého rána je ich vidieť, ako prehľadávajú polia, lúky a okolia ľudských obydlí, kde hľadajú potravu.

V podstate skonzumujú čokoľvek. Chlieb, pečivo, zemiaky, mäso všetkého druhu, kosti, ale aj ovocie. Ich kŕmenie je zaujímavé, pretože si svoju potravu ukrývajú, čo sa dá ľahko pozorovať. Pohľad na vranu, ktorá si zoberie kus chleba prejde s ním krokom 20 metrov. Položí ho na zem a zakryje listami a trávou, ktorú natrhá v okolí, je skutočne zaujímavé predstavenie. 

Takže nezabúdajte na svojich vtáčích zamestnancov, ktorí sa počas zvyšku roka starajú o vaše pohodlie. V zime a na jar sú odkázaní na vašu milosť a nemilosť. Dokážme im, že sa na nás môžu spoľahnúť. 

 

Návod na jednoduché krmítko z plastovej fľaše, ktoré si spravíte doma: 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (9 hlasov, priemerne: 4,40 z 5)
Loading...

Pridaj komentár